Čierny rasca - Nigella sativa - 1kg vcelku Náhľad

Čierny rasca - Nigella sativa - 1kg vcelku

AR76006

Zloženie: Čierny rasca - Nigella sativa - 1kg vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

17,16 €

Detaily

Zloženie: Čierny rasca - Nigella sativa - 1kg vcelku
Zaradenie: Korenie

Nigella sativa je inak známa ako čierna rasca a tiež nie veľmi správne čierne sezamové semienka. Jej názov pochádza z latinského slova nigellus, čo znamená čierne. Bola veľmi cenená starovekými Egypťanmi. Jej semená a olej boli nájdené v hrobke faraóna Tutanchamona, ktorý zrejme bol jej obdivovateľ, tak ako aj Cleopatra. Starí Gréci ju tiež používali. Bola popísaná gréckymi lekármi, Hippocratom a Dioskuridesom, ako vynikajúci prostriedok na zažívacie problémy, nachladnutie, kožné vyrážky a bolesti hlavy. Poznámky o čiernej rasci sa objavujú aj v Biblii. V stredoveku ju pestovali mnísi, odkiaľ bol menej známy termín ako "Benediktovo zrno".


Vlastnosti podporujúce zdravie

Obsahuje bioaktívne látky s antioxidačnými vlastnosťami. Najdôležitejšie z nich je tymokinon, ktorý má potenciálny protirakovinový účinok.

Čierna rasca, vďaka látkam v nich obsiahnutým, podporujú správne fungovanie tráviaceho systému. Stimulujú sekréciu žlče a črevnú funkciu. Stojí za to jesť v prípade nadúvania, zápchy, tráviacich ťažkostí a hnačky.

Zložky čiernej rasce majú pozitívny vplyv na dýchací systém. Podporujú fungovanie pľúc a dýchacích ciest, takže môžu zmierniť príznaky astmy a bronchitídy, ako aj sťažnosti spojené s infekciou horných dýchacích ciest, ako je nádcha a kašeľ.

Odvary, ktoré sú aplikované na kožu môžu zmierniť podráždenie a upokojiť príznaky ekzémov, alergií a akné. Môžu tiež pomôcť pri reumatických bolestiach.

ZLOŽENIE
Čierna rasca 100%. Surovina najvyššej kvality.

APLIKÁCIE
Čierna rasca sa najčastejšie používa ako korenie. Jej vôňa je jemná, sladká a bylinná, svieža. Intenzitu získava pod vplyvom teploty na panvici alebo v hrnci. Semená chutia horko, zemito a olejisto.

Môžete použiť celé alebo mleté semená. Stojí za to ich najskôr opražiť na panvici. Dokonale zapadá do zeleninových jedál, najmä s brokolicou, karfiolom a cibuľou. Vhodné pre všetky polievky a karí. Hinduisti si ochutecujú mäsové pokrmi a naan, palacinky roti a chapati a na Blízkom východe sa bežne pridáva do chleba. Čierna rasca je tiež skvelým doplnkom chrumkavých koláčov, muffinov, roliek, sušienok a výrobkov z listového cesta. Pečené semená sú vhodné na posypanie šalátov a sendvičov. Do syra a vína sa pridáva aj čierna rasca a v kombinácii s medom vytvára dobrú marinádu na mäso.


AKO POUŽÍVAŤ
Semená Nigella môžu byť pridané úplne do čaju, alebo dokonca kávy, alebo pripravte si vlastný odvar, zaliatím lyžice semien vriacou vodou po dobu 10 minút.
Terapeutická dávka semien čiernej rasce je od 1 do 3 g za deň.
Ak chcete využiť výhody zdraviu prospešných vlastností čiernej rasce, stojí za to jesť vo väčších množstvách. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, a autor je Henryk Różański:

Odvar
1 polievkovú lyžicu mletých semien zalejte 1 šálkou vriacej vody alebo horúceho mlieka, nechajte stáť 20 minút, precedte. Pite 2-3 krát denne po 100-150 ml. Môžete osladiť medom. Môžete tiež umyť kožu s akné a seborrhoe-ou.

Čierna rasca s medom
1 polievková lyžica medu sa zmieša s 1 lyžičkou mletej rasca a (voliteľne) s 1 lyžičkou vína alebo vodky 40%. Vezmite 2 polievkové lyžice dvakrát denne, najmä v prípade nachladnutia a kašľa.

Čierna rasca tinktúra
Pol pohára mletých semien zalejte 250 ml alkoholu 40%, nechajte pôsobiť 7 dní, potom prefiltrujte. Užívajte 2-krát denne po 5 ml. Je možné kombinovať s medom alebo pridávať do mlieka s medom. Môže sa použiť aj externe a v prípade reumatizmu, bolesti svalov, športových zranení a neuralgie, ako aj na umývanie akné a seborrhoea pokožky: 1 lyžica tinktúry na 200 ml minerálnej vody.

Kontraindikácie
Čierna rasca konzumovaná každý deň ako korenie alebo v terapeutických dávkach je úplne bezpečná. Vedľajšie účinky môžu spôsobiť len veľmi vysoké dávky, rádovo 25 g denne.
Tehotné ženy by nemali konzumovať veľké množstvo čiernej rasce.
Externe aplikovaná čierna rasca môže príležitostne vyvolať alergické reakcie.

Charakteristika rastliny
Čierna rasca vytvára viac ako 20 druhov. Vyskytuje sa voľne v Stredozemnom mori aj západnej Ázii. Pestuje sa ako korenie a ozdobná rastlina. Čierna rasca dosahuje výšku asi 40 cm. Vytváta kvety v bielej, zelenkastej, žltej alebo modrej farbe, ktoré sa skladajú z 5-8 okvetných lístkov a mnohých tyčiniek. Jej listy sú tenké a majú ohybný tvar. Horné listy často obklopujú kvety zdola.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: