Rasca lúčna plod - Carum carvi - 100g vcelku Náhľad

Rasca lúčna plod - Carum carvi - 100g vcelku

AR76231

Zloženie: Rasca lúčna plod - Carum carvi - 100g vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

5,23 €

Detaily

Zloženie: Rasca lúčna plod - Carum carvi - 100g vcelku
Zaradenie: Korenie

Rasca (Carum carvi) je korenie s výraznou arómou, ktoré sa nedá „prehliadnuť“. Niekto to má rád, iný neznáša. Rasca je jedným z najdlhšie pestovaných korení. V niektorých krajinách sa jeho listy používajú aj čerstvé alebo sušené ako bylinka a korenie a korene sa pripravujú a konzumujú ako korenie petržlenu alebo mrkvy. Rasca je prítomná v tradičnej islandskej, škandinávskej a nemeckej kuchyni, ako aj v balkánskej a blízkovýchodnej kuchyni.

Vlastnosti pre zdravie:
Rasca pozitívne vplýva na tráviaci trakt. Ak sa pridáva do jedla, uľahčuje ich strávenie a pri žuvaní alebo vo forme čaju pomôže zvýšiť chuť do jedla a zmierni plyn, tráviace ťažkosti a pálenie záhy. Môže sa použiť aj v prípade koliky u malých detí, ako aj pri bolestivej menštruácii.

ZLOŽENIE
Semená rasce - 100% celé semená. Najkvalitnejšia surovina!

APLIKÁCIA
Rasca vonia jemne, trochu sladko, trochu orieškovo. Je špecifická chuťou. Zanecháva ústa čerstvé, preto sa v minulosti žuvali na osvieženie dychu. Semená kmínu by sa mali do jedla pridávať na konci varenia, pretože dlhé varenie uvoľňuje horkastú chuť.
Rasca sa hodí k polievkam, hlavne ku kapustnici, hrachovej polievke, zemiakovej a hubovej polievke. Hodí sa k jedlám na báze fazule, šošovice a zemiakov. Je vynikajúcim doplnkom pri pečení chleba, rožkov, karbonátok, krekrov a suchárov. Oplatí sa ho pridať do domácej paštéty a klobások. Je vhodný aj k pečenému mäsu a hydine, najmä k tučným, teda k bravčovému, husiemu a kačaciemu mäsu.
Rasca sa dá úspešne použiť v zeleninových jedlách a môže sa tiež pridať do cestovín, krúpov, ryže a omeliet. Niektorí ho používajú na dochutenie sušienok a pečených jabĺk.
Menej často sa rasca používa okrem tradičných syrov a na dochucovanie destilátov.
S cieľom zmierniť zažívacie ťažkosti stojí za to pripraviť si infúziu rasce. Za týmto účelom rozdrvte alebo rozdrvte 1 čajovú lyžičku semien, nalejte vriacou vodou a varte 10-15 minút.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Rasca je členom rodiny zeleru a je bežný v mnohých krajinách Európy, Afriky a Ázie. Dosahuje výšku až 1 m. Produkuje drobné biele alebo ružové kvety, ktoré sa zhromažďujú v dáždnikoch na vrcholoch vysoko rozvetvených stoniek. Jeho listy majú perovitý tvar. Ovocie vytvára štrbinu zloženú z dvoch nažiek dlhých 4 - 6 mm so semenami v ňom. Zbierajú sa koncom leta.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: