Zloženie: Kardamon plod so šupkou - Elettaria cardamomum - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie
Kardamón je jedným z najstarších korení na svete. Počiatky jeho používania v kuchyni siahajú 4000 rokov dozadu. Pochádza z južnej Indie, kde sa hojne pestuje dodnes, no najväčšie plantáže má v Guatemale. Je cenený pre svoju jedinečnú vôňu spájajúcu intenzívnu, mliečnu sladkosť s jemne korenistým korením.
Za zmienku stojí, že v našej ponuke nájdete dva druhy mletého kardamónu: mleté celé ovocie, t.j. semienka so zelenou šupkou, a len mleté semienka. Obe verzie sa mierne líšia chuťou a vôňou, preto vám odporúčame otestovať obe a vybrať si tú svoju :) Ak zvolíte celé zrná kardamónu, odporúčame ich tesne pred použitím pomlieť. Môžete ich pridať aj celé, napríklad do kávy, ale je lepšie ich vybrať, pretože ich náhodné obhryzenie nie je práve najpríjemnejšie dobrodružstvo.
APLIKÁCIA
Kardamóm je jedným z popredných korení v ázijskej kuchyni, najmä indickej, ale aj blízkovýchodnej. Hodí sa teda ku kari, ryžovým jedlám a polievkam z kokosového mlieka. Určite vyskúšajte kávu s jej prídavkom alebo si pripravte tradičný indický chai.
Kardamón dokonale zvýrazňuje chuť tekvicovej polievky a iných krémových polievok. Dáva nádhernú vôňu palacinkám a omeletám. Pre svoju sladkosť sa hodí k pečivu. Nezaobíde sa bez neho žiadny perník či perník a na svoje si prídu aj klasickejšie koláče, akými sú cupcaky či cheesecaky.
Nezabudnite tiež, že alkohol môžete dochutiť výrazným korením alebo zrniečkami ;) Stačí dať lyžičku kardamónových semienok do dózy, zaliať pohárom vodky, priskrutkovať vrchnák a dať na týždeň do chladničky alebo mrazničky. Efekt bude prinajmenšom zaujímavý!
Na záver dôležitá rada – s kardamónom to nepreháňajte! Jeho prebytok v miske môže spôsobiť tomuto koreniu dlhodobú traumu (zo skúsenosti viem).
ZLOŽENIE
Semená kardamónu, 100% nelúpané.
AKO POUŽIŤ
Kardamóm v škrupine je najlepší spôsob, ako ho skladovať. V tejto podobe si zachováva svoju chuť a vôňu aj niekoľko rokov.
Semená kardamónu sa zvyčajne pred použitím alebo mletím odstránia zo škrupiny. Vyznačujú sa mimoriadne bohatou arómou. Vonia intenzívne, sladko, chutia korenisto a jemne korenisto. Po zahryznutí zanechávajú na jazyku pocit sviežosti.
Lúpané semienka môžeme pridávať celé alebo mleté do mnohých jedál, nielen orientálnych. Kardamón je vhodný do slaných, korenených aj sladkých jedál. Dokonale sa hodí k jedlám z ryže a kari, ako aj k ovseným vločkám či sladkým krúpam. Pridáva sa aj do mäsa a rýb. Množstvo nepreháňajte, nadbytočný kardamón môže pokaziť chuť jedla. Stačí 2 až 5 zŕn.
Oplatí sa ho pridať do kávy a čaju a dokonca aj do domácich alkoholov, aby mali bohatšiu vôňu. Kardamón možno piť aj ako nálev bez akýchkoľvek prísad alebo s prídavkom zázvoru, medu a korenia.
Uzavretá škrupina so semienkami sa používa aj pri varení. Vonia oveľa menej intenzívne ako semená a dodáva pokrmu mierne horkastú nôtu. Kardamón v tejto forme sa pridáva do polievok, dusených pokrmov a pečienok. Môžete tiež rozdrviť škrupiny so semenami, pridať ich do vriacej vody a niekoľko minút povariť, aby ste získali zahrievací nálev.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Kardamóm je trvalka z čeľade zázvorovitých, ktorej stonky dorastajú do výšky 2 až 5 m. Korene kardamónu tvoria hľuznaté podzemky, jeho kvety sú zelené s bielou špičkou a fialovou žilnatinou. Semená kardamónu sa nachádzajú v strukoch, ktoré klíčia zo stoniek na úrovni zeme.
Kardamón je jedným z najstarších korení na svete. Pochádza z južnej Indie a Srí Lanky. Je to bylina, ktorá rastie divoko v lesoch a pestuje sa na poliach po celej Indii, južnej Ázii, Indonézii a Guatemale. Jeho pestovanie je drahé a časovo náročné, preto aj vysoká cena. Dozrievanie kardamónu trvá tri roky. Potom plodí 10-15 rokov. Lusky so zrelými plodmi kardamónu sa zbierajú v období sucha, teda našej jesene, a celé sa sušia na slnku alebo v sušiarňach.