Kardamon plod bez šupky - Elettaria cardamomum - 50g vcelku Náhľad

Kardamon plod bez šupky - Elettaria cardamomum - 50g vcelku

AR76223

Zloženie: Kardamon plod bez šupky - Elettaria cardamomum - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

9,97 €

Detaily

Zloženie: Kardamon plod bez šupky - Elettaria cardamomum - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Kardamón je jedným z najstarších korení na svete. Počiatky jeho používania v kuchyni siahajú 4000 rokov dozadu. Pochádza z južnej Indie, kde sa hojne pestuje dodnes, no najväčšie plantáže má v Guatemale. Je cenený pre svoju jedinečnú vôňu spájajúcu intenzívnu, mliečnu sladkosť s jemne korenistým korením.

Za zmienku stojí, že v našej ponuke nájdete dva druhy mletého kardamónu: mleté ​​celé ovocie, t.j. semienka so zelenou šupkou, a len mleté ​​semienka. Obe verzie sa mierne líšia chuťou a vôňou, preto vám odporúčame otestovať obe a vybrať si tú svoju :) Ak zvolíte celé zrná kardamónu, odporúčame ich tesne pred použitím pomlieť. Môžete ich pridať aj celé, napríklad do kávy, ale je lepšie ich vybrať, pretože ich náhodné obhryzenie nie je práve najpríjemnejšie dobrodružstvo.

APLIKÁCIA
Kardamóm je jedným z popredných korení v ázijskej kuchyni, najmä indickej, ale aj blízkovýchodnej. Hodí sa teda ku kari, ryžovým jedlám a polievkam z kokosového mlieka. Určite vyskúšajte kávu s jej prídavkom alebo si pripravte tradičný indický chai.
Kardamón dokonale zvýrazňuje chuť tekvicovej polievky a iných krémových polievok. Dáva nádhernú vôňu palacinkám a omeletám. Pre svoju sladkosť sa hodí k pečivu. Nezaobíde sa bez neho žiadny perník či perník a na svoje si prídu aj klasickejšie koláče, akými sú cupcaky či cheesecaky.
Nezabudnite tiež, že alkohol môžete dochutiť výrazným korením alebo zrniečkami ;) Stačí dať lyžičku kardamónových semienok do dózy, zaliať pohárom vodky, priskrutkovať vrchnák a dať na týždeň do chladničky alebo mrazničky. Efekt bude prinajmenšom zaujímavý!
Na záver dôležitá rada – s kardamónom to nepreháňajte! Jeho prebytok v miske môže spôsobiť tomuto koreniu dlhodobú traumu (zo skúsenosti viem).

ZLOŽENIE
Semená kardamónu, 100% lúpané.

AKO POUŽIŤ
Vylúpaný kardamóm by sa mal uchovávať v tesne uzavretej nádobe, aby sa zabránilo prevzdušneniu arómy!
Semená kardamónu sa vyznačujú mimoriadne bohatou arómou. Vonia intenzívne, sladko, chuť je korenistá a jemne korenistá. Po žuvaní zanechávajú na jazyku pocit sviežosti.
Semená možno pridávať celé alebo mleté ​​do mnohých jedál, nielen orientálnych. Kardamón je vhodný do slaných, korenených aj sladkých jedál. Dokonale sa hodí k ryžovým a kari jedlám, ako aj ku kaši či sladkej kaši. Pridáva sa aj do mäsa a rýb. Množstvo nepreháňajte, pretože prebytočný kardamón môže pokaziť chuť jedla. Stačí 2 až 5 zŕn.
Oplatí sa ho pridať do kávy a čaju a dokonca aj do domácich alkoholov, aby mali bohatšiu vôňu. Kardamón možno piť aj ako nálev bez prísad alebo s prídavkom zázvoru, medu a korenia.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Kardamóm je trvalka z čeľade zázvorovitých, ktorej stonky dorastajú do výšky 2 až 5 m. Korene kardamónu tvoria hľuznaté podzemky, jeho kvety sú zelené s bielou špičkou a fialovou žilnatinou. Semená kardamónu sa nachádzajú v strukoch, ktoré klíčia zo stoniek na úrovni zeme.
Kardamón je jedným z najstarších korení na svete. Pochádza z južnej Indie a Srí Lanky. Je to bylina, ktorá rastie divoko v lesoch a pestuje sa na poliach po celej Indii, južnej Ázii, Indonézii a Guatemale. Jeho pestovanie je drahé a časovo náročné, preto aj vysoká cena. Dozrievanie kardamónu trvá tri roky. Potom plodí 10-15 rokov. Lusky so zrelými plodmi kardamónu sa zbierajú v období sucha, teda našej jesene, a celé sa sušia na slnku alebo v sušiarňach.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: