Klinček kvet - Flos caryophylli - 50g vcelku Náhľad

Klinček kvet - Flos caryophylli - 50g vcelku

AR76146

Zloženie: Klinček kvet - Flos caryophylli - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

5,89 €

Detaily

Zloženie: Klinček kvet - Flos caryophylli - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Klinčeky - korenie

Klinčeky (Caryophylli Flos) sú nezrelé púčiky klinčekov, ktoré rastú na Ostrovoch korenia. Keď sú čerstvo zozbierané, majú ružovú alebo svetlozelenú farbu a počas sušenia sa sfarbujú do tmavohneda. Za svoju vôňu vďačia prítomnosti eugenolu, ktorý im okrem arómy dodáva aj zdraviu prospešné vlastnosti. Za výraznú chuť klinčekov je zodpovedná silice, ktorá je v púčikoch zastúpená v množstve 15-20%.

Klinčeky sú obľúbeným korením do dezertov, nápojov a mäsitých jedál. Okrem toho sú cenené pre svoje hrejivé, bolesť tlmiace a osviežujúce vlastnosti. Tieto vlastnosti poznali Číňania už v staroveku. Od každého, kto prichádzal na audienciu k cisárovi, sa vyžadovalo, aby mal v ústach klinček a žuval, aby mal svieži dych.

Zdravotné vlastnosti:

Najdôležitejšou bioaktívnou látkou prítomnou v klinčekoch je eugenol, ktorý sa nachádza v silici. Eugenol má analgetický účinok, ktorý poznala už staroveká čínska a ajurvédska medicína a dnes sa používa v zubnom lekárstve. Klinčekový olej je súčasťou anodínu – tlmiča bolesti zubov. Doma na zmiernenie bolesti zubov stačí vložiť klinček do úst a žuť. Pomôže aj pri infekciách ústnej dutiny vďaka antiseptickým vlastnostiam eugenolu. Klinčeky sú mimoriadne užitočné pri tráviacich ťažkostiach. Látky v nich obsiahnuté stimulujú vylučovanie tráviacich štiav, a tým pomáhajú zmierniť plynatosť a pocit plnosti po jedle, ako aj zlepšujú peristaltiku čriev. Pre svoje osviežujúce vlastnosti sa klinčeky používajú v Ázii v zubných pastách, ako aj pri príprave betelu – viaczložkovej žuvacej zmesi obalenej v liste papriky. Klinčeky nájdeme aj v žuvačkách a tabaku.

APLIKÁCIA
Klinčeky voňajú silne korenisto, teplo a sviežo. Ich chuť je trochu korenistá a jedlám dodávajú horkosladký nádych. Môžu sa použiť celé aj mleté. Na malý pokrm stačí použiť jeden kúsok alebo štipku, pretože vôňa klinčekov je intenzívna.
Klinčeky sa hodia k pečenému ovociu, koláčom a koláčikom a dezertom s korenistou alebo čokoládovou vôňou. Sú neodmysliteľným doplnkom k varenému vínu a pivu aj ku káve s korením. Hinduisti ich používajú v masale pridávanej do tradičného indického čaju s mliekom a zázvorom. Počas varenia kaše alebo kaše a ryže na sladko je dobré do hrnca hodiť klinček.
Klinčeky nechýbajú ani v slaných jedlách a často sa pred pečením plnia šunkou a mäsom alebo pred pridaním do vývaru cibuľou. Do akéhokoľvek mäsového jedla sa oplatí pridať štipku klinčekov. Hodia sa aj ku kari a jedlám na báze ryže. Sú súčasťou mnohých zmesí korenia: marocký ras el hanout, čínske päť chutí, indická garam masala a francúzske quatre-épices.
Stojí za to urobiť si nálev z klinčekov alebo pridať jeden do obľúbeného čaju. Na prípravu nálevu použite 1-2 lyžičky mletých klinčekov a zalejte ich pohárom vriacej vody, potom nechajte 10 minút scediť. Môžete ich uvariť aj v horúcom mlieku.

ZLOŽENIE
Caryophylli Flos 100%. Surovina najvyššej kvality!

KONTRAINDIKÁCIE
Klinčeky v množstve korenia (1 ks denne) sú bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy, ale väčšie množstvá (pár klinčekov v čaji alebo káve, klinčekový olej) sa neodporúčajú.


CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Klinček korenistý (Syzygium aromaticum) vo voľnej prírode rastie na Ostrovoch korenia a pestuje sa na celom Malajskom polostrove, na Zanzibare a Madagaskare, v Indii, na Srí Lanke a v Brazílii. Klinček je 12 m vysoký tropický strom alebo ker, jeho elipsovité listy sú pokryté žľazami, ktoré produkujú klinčekový olej. Kvitnúce kvety klinčekov vyzerajú ako červené klinčeky, z ktorých na vrchole vyrastá strapec bielych tenkých tyčiniek. Plody tohto stromu sú fialové bobule pretiahnutého tvaru.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: