Ruža šípová - Rosa canina - 100g vcelku Náhľad

Ruža šípová - Rosa canina - 100g vcelku

AR76574

Zloženie: Ruža šípová - Rosa canina - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,28 €

Detaily

Zloženie: Ruža šípová - Rosa canina - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Ruža šípová (Rosa canina) sa pestuje stovky rokov a používa sa na kulinárske, okrasné a lekárske účely. Jej plody boli populárne v stredoveku a ľudová medicína ich odporúčala na kašeľ a prechladnutie. Dodnes si užívajú mimoriadne všestranné použitie: výroba džemov, želé, polievok, čaju, vína a dokonca sa pridávajú do koláčov a chleba. Sú známe po celom svete pre svoju chuť a vysokú výživovú hodnotu. Sušené ovocie sa dá používať v kuchyni rovnako ako čerstvé - len ho namočte cez noc.


Zdravotné vlastnosti

Šípky sú neuveriteľne bohatým zdrojom vitamínu C. Sušené ovocie obsahuje o niečo menej ako čerstvé, stále však predstavuje značné množstvo. Obsahujú tiež polyfenoly a antokyány, rutín, lykopén, pektíny, triesloviny, triesloviny a éterické oleje.
Rutina obsiahnutá v šípkach patrí flavonoidom. Podporuje imunitné mechanizmy tela, a preto je prítomný v mnohých doplnkoch používaných pri chrípke a chlade. Okrem toho má pozitívny vplyv na steny tepien a krvných ciev srdca, čím sa znižuje riziko aterosklerózy a choroby koronárnych artérií. Kombinácia rutinného a vitamínu C v šípkach dokonale posilňuje imunitu a krvné cievy.
Lykopén patriaci ku karotenoidom dodáva ružicím červenú farbu. Je to látka so silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktorá nielen neutralizuje voľné radikály, ale regeneruje aj ďalšie antioxidanty. Mnoho štúdií ukázalo, že lykopén môže zabrániť rakovine.
Polyfenoly a antokyány obsiahnuté v divokej ruži tiež zohrávajú úlohu silných antioxidantov a tiež chránia pred rozvojom ochorení srdca a obehového systému.
Pektíny prítomné v šípkach majú pozitívny vplyv na funkciu čriev a pomáhajú regulovať pohyby čriev. Sú tiež živnou pôdou pre dobré baktérie obývajúce hrubé črevo, a preto pôsobia ako probiotiká.

APLIKÁCIE:
Chrípka a chlad
Únava, slabosť
Nadmerný stres
Zápcha, „lenivé črevo“
Slabé krvné cievy
Vysoká fyzická aktivita
Obdobie vymáhania
Výživa detí a starších ľudí

Nutričná hodnota v 100 g sušeného ovocia (% odporúčaného denného príjmu)

Energetická hodnota 276 kcal / 100 g
1,5 g tuku
sacharidy 83g
vlákno 43g
proteín 4,5g
Vitamín C 41 mg (68%)
Vitamín A 3135 IU (63%)
210mcg kyselina listová (52%)
Vápnik 660 mg (66%)
Horčík 240 mg (60%)
Draslík 1610 mg (46%)
Železo 4,1 mg (23%)
5,5 mg mangánu (275%)

ZLOŽENIE: 100% sušené šípky. Surovina najvyššej kvality, bez konzervačných látok a oxidu siričitého.


DÁVKOVANIE A NÁVOD NA POUŽITIE


Šípkový čaj:
Odvar
Niekoľko rozdrvených ruží zalejte vriacou vodu a varte 10 minút pod krytom. Môžu sa kombinovať s zeleným čajom, ovocným alebo bylinkovým čajom a prísadami, ako sú citrónová tráva, okvetné lístky kvetov alebo iné sušené ovocie.

Iné použitia:
Namočené ovocie cez noc sa môže použiť na výrobu džemu, sirupu a vína. Stojí za ako prísada na pečenie domáceho chleba alebo koláča. Môže sa pridať do ovsenej kaše alebo sladkej kaše a ryže, aby im dali kyslastý nádych.Sušené šípky sa môžu zomlieť v mlynčeku na kávu a používať ako korenie. V tejto podobe dokonale doplnia chilli papričky a jedlá na báze fazule. Dobre vyniknú aj s polievkami, omáčkami, rybami a pečeným mäsom.

Kontraindikácie
Výrobok je úplne bezpečný, môže sa podávať deťom a tehotným a dojčiacim ženám.

CHARAKTERISTIKY RASTLÍN
Rosa canina patrí do rodiny rosaceae. Ľudovým názvom tejto rastliny je psia ruža, čo je doslovný preklad latinského názvu. Divoká ruža sa nachádza na mnohých kontinentoch: vyskytuje sa v celej Európe, severnej Afrike, Ázii a dokonca aj Austrálii. Preferuje mierne a teplé podnebie. Krík ruže dosahuje výšku 3 m a popínavá rastlina 12 m. Listy majú perovitý tvar a pozostávajú z 5 alebo 7 menších oválnych lístkov so zúbkovanými okrajmi. Kvety divej ruže sú intenzívne ružové alebo svetloružové, majú 5 širokých, mierne pokrčených lístkov. V strede sú žlté tyčinky. Šípky majú oválny alebo guľovitý tvar a majú živú červenú alebo mierne svetlú oranžovú farbu. Vo vnútri sa nachádza niekoľko malých semien.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: