Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum - 100g sekaný Náhľad

Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum - 100g sekaný

AR79468

Zloženie: Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum - 100g sekaný
Zaradenie: Zberateľ

Na sklade

6,37 €

Detaily

Zloženie: Ľubovník bodkovaný - Hypericum perforatum - 100g sekaný
Zaradenie: Zberateľ

Priaznivo pôsobí na pohodu, upokojuje nervy, stimuluje trávenie, podporuje regeneráciu pokožky. Ide o rastlinu s dlhoročnou tradíciou používania – po stáročia sa využíva ako prostriedok napomáhajúci k udržaniu vnútornej duševnej rovnováhy, znižovaniu nervového napätia a zlepšovaniu stavu pokožky.
Ľubovník, všeobecne známy ako svätojánska bylina, sa používal už v staroveku. Jeho vlastnosti popísali mnohí slávni starovekí vedci, vr. od Hippokrata, Dioskurida a Galena.
V stredoveku ľubovník spomínala Hildegarda z Bingenu a neskôr Paracelsus venoval tejto rastline veľkú pozornosť. Paracelsus nazval ľubovník bodkovaný „bylinkou na nervy“, „svetlom pre dušu“ a tiež tvrdil, že neexistuje žiadna bylinka, ktorá by bola účinnejšia pri liečbe „šialených fantázií“.
Latinský názov hypericum sa skladá z dvoch častí odvodených z gréckeho jazyka: hyper znamená „nad, cez“ a eikon – „duch, duch“. V minulosti sa verilo, že ľubovník bodkovaný chráni pred zlými duchmi. Vytlačená šťava z ľubovníka sa kedysi volala fuga daemonum a mala vyháňať zlých duchov. Pre charakteristické otvory na listoch (označované druhou časťou latinského názvu – perforatum) legenda hovorí, že ľubovník bodkovaný „v zúrivosti prebodol diabol“.
Ľubovník bol veľmi obľúbený aj na Podkarpatskej Rusi, kde sa verilo, že pomáha pri 99 chorobách.
Ľubovník bodkovaný je cenná bylinná surovina. Vyrábajú sa z neho nálevy, odvary, oleje, liehové extrakty – tinktúry. Vodné extrakty ľubovníka sú bohatým zdrojom flavonoidov, fenolových kyselín a tanínov, neobsahujú však vo vode nerozpustný hyperforín a hypericín. Hyperforín a hypercín sú hlavné účinné látky ľubovníka, zodpovedné za jeho priaznivé účinky na náladu a sedatívne účinky.
Alkoholické extrakty a čerstvé bylinkové šťavy obsahujú obe zlúčeniny (hyperforín a hypericín), preto sa ich profil aktivity môže líšiť od profilu aktivity vodných extraktov. Olejové extrakty sa naopak najčastejšie používajú na výrobu obkladov - podporujú hojivé procesy, upokojujú podráždenia a urýchľujú regeneráciu vredov, popálenín a ekchymóz.

Zdravotné vlastnosti:
Zvyšuje a stabilizuje náladu. Posilňuje motiváciu a obnovuje vôľu konať. Upokojuje nervy a upokojuje silné emócie. Uľahčuje zaspávanie. Stojí za to pripomenúť, že takto fungujú iba liehové extrakty, teda tinktúry a intraky.
Má relaxačný účinok na gastrointestinálny trakt, žlčové cesty a cievy.
Podporuje trávenie a stimuluje črevá.
Pri aplikácii na pokožku podporuje hojenie rán, popálenín, rezných rán, vredov a zápalových zmien. Poznámka - má fotosenzibilizačné vlastnosti.

APLIKÁCIA
na zlepšenie nálady
aby ste sa upokojili a dobre sa vyspali
na trávenie
ako diastolický prostriedok
na starostlivosť o pleť

ZLOŽENIE
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) - bylina 100%. Najvyššia kvalita!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA

Čaj z ľubovníka bodkovaného:
1 čajová lyžička ľubovníka bodkovaného na 200 ml vriacej vody. Odstavíme na 20 minút prikryté lúhovať. Pite 2-3 krát denne pred jedlom.

Tinktúra z ľubovníka bodkovaného:
1 diel rozdrvenej bylinky zalejte 3 dielmi 40-70% alkoholu alebo vína. Odložíme na tmavé miesto min. 2 týždne občasným pretrepaním. Filter. Užívajte 3 až 5 ml raz alebo dvakrát denne.

Olejový extrakt:
1 diel čerstvých rozdrvených kvetov a púčikov ľubovníka navlhčite liehom, potom zalejte teplým slnečnicovým olejom (alebo iným napr. mandľovým, ryžovým, ostropestrecovým, olivovým olejom) v pomere 1:1 alebo 1:5. Macerujte 3-4 týždne. Potom preceďte cez gázu. Olejový extrakt je bohatý na hypericín, pseudohypericín a hyperforín. Používajte zvonka alebo konzumujte 1-2 čajové lyžičky denne.

Prášok z ľubovníka bodkovaného:
Mletý ľubovník bodkovaný sa oplatí použiť na prípravu tinktúry alebo olejového extraktu alebo použiť perorálne. Pol lyžičky mletej bylinky za týmto účelom zalejte horúcou vodou a po vychladnutí aj s usadeninou vypite.

INTERAKCIE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Neužívať počas tehotenstva a dojčenia.
Prípravky z ľubovníka by nemali užívať ľudia s ťažkým poškodením pečene a obličiek.
Ľubovník má fotosenzibilizačný účinok – pri jeho užívaní sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu alebo UV žiareniu.
Ľubovník bodkovaný môže znižovať účinky niektorých liekov – napríklad antikoncepcie, interferónu, teofylínu, warfarínu. Ľubovník bodkovaný zvyšuje aktivitu cytochrómu P-450 a izoformy CYP3A4.
Nekombinujte s antidepresívami (MAOI, SSRI, 5-HTP).

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je rastlina charakteristická pre našu rodnú krajinu. Je bežný v Európe, odkiaľ sa pravdepodobne rozšíril do iných miernych oblastí. Patrí do čeľade ľubovníkovitých – Hypericaceae. Nachádza sa v trávnatých húštinách, na hrádzi a pasienkoch. Preferuje slnečné miesta. Kvitne vždy pred 25. júnom – odtiaľ jeho zaužívané názvy – sv. Ján, ľubovník bodkovaný.
Miestne názvy: sv. Ján, ľubovník bodkovaný, arlik, krv, durawy, ľubovník bodkovaný, krížová bylina, zázračná bylina, guľka, Kristova krv, krv Panny Márie, vres, žltolistý syr, nafta, ľubovník, Panna Mária zvončeky.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

25 ďalších produktov v rovnakej kategórii: