Zloženie: Jablčník obyčajný vňať - Marrubium vulgare - 100g sekaný
Zaradenie: Zberateľ
Jablčník obyčajný vňať - Marrubium vulgare
Jablčník obyčajný (Marrubium vulgare) je rastlina s mimoriadne horkou chuťou. Latinské rodové meno Marrubium pochádza z hebrejského slova „marrob“, čo znamená „horká šťava“. Látky, ktoré mu dodávajú horkú chuť, majú pozitívny vplyv na ľudské telo a podporujú boj proti respiračným a tráviacim problémom.
Jablčník obyčajný bol známy a cenený v staroveku. Egypťania ho vybrali na prvom mieste spomedzi bylín podporujúcich liečbu kašľa a respiračných chorôb. Gréci ho tiež používali na problémy so žltačkou a plodnosťou u žien a v Mexiku sa používali masky, ktoré zmierňovali bolesti hlavy a menštruačné bolesti žien.
Vlastnosti podporujúce zdravie
Dýchací systém
Diterpény prítomné v bylinkách sú látky, ktoré pôsobia ako vykašliavadlo stimuláciou sekrécie hlienu v slizniciach horných dýchacích ciest a miernou bronchodilatáciou.
Tráviaci systém
Účinné látky pôsobia priaznivo na tráviaci systém: podporujú tráviace funkcie a podporujú činnosť pečene a žlčových ciest. Marubín stimuluje vylučovanie žlče a kyselina marubová podporuje produkciu žalúdočnej šťavy.
Srdce a obehový systém
Bylina podporuje správnu a pravidelnú činnosť srdca. Zlúčenina nazývaná marubenol pomáha udržiavať normálny krvný tlak uvoľňovaním krvných ciev.
APLIKÁCIE
Pretrvávajúci kašeľ
Zlé trávenie, preťaženie pečene, znížená chuť do jedla
Pre zdravé srdce
ZLOŽENIE
100% bylina. Surovina najvyššej kvality.
Najdôležitejšími bioaktívnymi látkami prítomnými v bylinných sú diterpény, marubín a jeho deriváty, éterický olej, šťavy, fytosteroly, triesloviny, cholín, organické kyseliny.
Dávkovanie a spôsob použitia
Čaj (rezaná bylina):
Variť
1 čajovú lyžičku byliny zalejte pohárom vriacej vody. Prikryte a nechajte pôsobiť 20 minút. Pite 2-3 krát denne.
Odporúčaná denná dávka byliny je 4,5 g.
SYNERGIA
Choleretický efekt a pozitívny vplyv na pečeň a žlčové cesty posilnia listy mäty a koreň púpavy. Vykašliavací účinok posilní bylina tymiánu, banánového listu a kvetu divého sliezu.
Kontraindikácie
Rastlina je bezpečná pre dospelých aj pre deti, ale neprekračujte odporúčané dávky. Predávkovanie môže mať za následok srdcové arytmie a príliš vysoký pokles krvného tlaku.
CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Je to rastlina z rodiny jasmínu. Kedysi sa to volalo Bush, horká bylina. Vyskytuje sa hlavne v krajinách s teplým podnebím. Na Slovensko je veľmi zriedkavý a je na zozname kriticky ohrozených druhov. Prírodná oblasť jeho výskytu pokrýva severnú Afriku, južnú a strednú Európu, ako aj západnú a strednú Áziu. Bol tiež presunutý do Austrálie a Ameriky.Dosahuje výšku asi pol metra. Vyzerá to trochu ako jasmín. Listy majú vrúbkované okraje a sú pokryté chĺpkami. Ich tvar je nepravidelný, niekedy tvaru srdca a niekedy takmer okrúhly. Kvety sú malé a biele. Rastú v listových osiach a vytvárajú husté zhluky. Plody pazderia sú rozdelené.