Zloženie: Pestrec mariánsky - Silybum marianum - 250g vcelku
Zaradenie: Orechy a semená
Pestrec mariánsky (Silybum marianum - bodliak mliečny) je rastlina, ktorá sa po stáročia používa na zlepšenie stavu pečene a žlčníka. Pečeň je najdôležitejší orgán zodpovedný za detoxikáciu a silybum marianum dokonale podporuje jeho funkcie. Preto prispieva k intenzívnej a účinnej detoxikácii tela a nepriamo ovplyvňuje fungovanie všetkých orgánov.
Semená boli použivané na liečenie pečene už v staroveku a potom aj počas stredoveku. V súčasnosti sa vďaka prítomnosti silymarínu v ňom vytvára množstvo liekov na báze bodliaka, čo prispieva k ochrane a regenerácii pečene. Je to antioxidant a najsilnejšia bioaktívna zložka mliečneho bodliaka. Latinský názov Silybum marianum znamená doslova marianský bodliak. Bol nazývaný kvôli bielemu mlieku tečúcemu z listov, ktorý bol spojený s kvapkami mlieka Panny Márie a predtým používal na stimuláciu laktácie u žien.
Zdravotné vlastnosti semien Pestrecu mariánskeho
Majú priaznivý účinok na pečeň
Semená mliečneho bodliaka sú známe hlavne kvôli ich vplyvu na pečeň, ktorý je hlavne zodpovedný za silymarín, ale aj iné účinné látky prítomné v semenách alebo fytosterolov, flavonoidy a mastné kyseliny. Účinné zložky mliečneho bodliaka podporujú regeneráciu pečene stimuláciou metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v bunkách. Podporujú syntézu proteínov, ktoré vytvárajú pečeňové tkanivá a stimulujú množenie pečeňových buniek. Okrem toho posilňujú membrány pečeňových buniek a zabraňujú vniknutiu toxických látok do tela spolu s jedlom, vodou a vzduchom. Flavonoidy pôsobia na antioxidant pečene, čo je obzvlášť dôležité pri inhibícii degenerácie pečene spôsobenej pôsobením škodlivých látok a oxidačného stresu.
Zlepšujú metabolizmus glukózy
Pečeň je orgán, v ktorom sa neustále objavujú konverzie glukózy: uvoľňovanie, spracovanie na energiu alebo skladovanie. Bioaktívne zlúčeniny z bodliaka, okrem podpory zdravia pečene, prispievajú aj k lepšiemu metabolizmu glukózy a tým pomáhajú udržiavať normálnu glukózu v krvi. Navyše, štúdie ukázali, že pravidelné používanie pestreca má za následok zlepšenie citlivosti na inzulín v tkanivách.
Pomáhajú udržiavať normálne hladiny cholesterolu a triglyceridov v krvi
Ďalšou veľkou výhodou použitia mliečneho bodliaka je lepšia kontrola hladiny cholesterolu v krvi. Tento jav bol podporený aj klinickým výskumom. Jeden z nich ukázal zníženie celkového a LDL cholesterolu a triglyceridov u ľudí, ktorí užívali silymarín silymarín počas 4 mesiacov.
Stimulujú laktáciu u dojčiacich žien
Je zaujímavé, že bodliak mliečny je medzi bylinami, ktoré stimulujú laktáciu. Klinická štúdia bola vykonaná na 50 laktajúcich ženách, ktorým sa podávalo 420 mg silymarínu denne. Po 63 dňoch sa produkcia mlieka zvýšila až o 86%. Doplnok nevykazoval vedľajšie účinky a bol dobre tolerovaný.
ZLOŽENIE:
Semená Pestrec mariánsky 100%.
AKO POUŽÍVAŤ
Odporúčaná denná dávka semena mletého bodliaka je 1 lyžica, ktorú je možné rozdeliť na dve časti. Semená mliečneho bodliaka obsahujú 2 - 3% silymarínu, takže 1 lyžica semien (15 g) poskytne minimálne 300 mg silymarínu. Semená mliečneho bodliaka sa najlepšie konzumujú sami, s pohárom vody.
Môžete si z nich pripraviť aj tinktúru. Na tento účel sa na 100 g mletých semien zaleje 500 ml 70% alkoholu. Odložte 14 dní na teplé a tienisté miesto a potom ich skladujte na chladnom mieste. Vezmite 15 kvapiek rozpustených v lyžičke vody trikrát denne. Pravidelné a dlhodobé (niekoľko mesiacov) používanie semien mliečneho bodliaka je predpokladom pre dosiahnutie najlepších terapeutických výsledkov.
Kontraindikácie
Pestrec mariánsky je dobre znášaný zdravými i chorými ľuďmi. Nemá vedľajšie účinky a je bezpečný. Semená bodliaka môžu spôsobiť významné oslabenie metronidazolu (o 50%) a slabšie oslabenie indinaviru, pretože inhibujú aktivitu cytochrómu p450.
CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Silybum marianum sa ľahko pestuje a preto sa rozširuje v mnohých oblastiach sveta. Rodnou oblasťou jeho výskytu sú stredomorské krajiny, severná Afrika, západná Ázia a časť strednej Ázie (India a Pakistan). Mliečny bodliak pochádza z čeľade Asteraceae a jeho vzhľad sa podobá na bodliak. Rastie až do výšky 2 m. Z širokých trnitých listov bodliaka vystupuje hrubý, rovný stonček, ktorý je korunovaný fialovou kvetinou umiestnenou v malom košíku. Počas obdobia dozrievania od konca júna do polovice augusta sa všetky koše zberajú ručne a potom sa z nich vysušia a extrahujú semená.