Rímska rasca plod - Cuminum cyminum - 100g vcelku Náhľad

Rímska rasca plod - Cuminum cyminum - 100g vcelku

AR80463

Zloženie: Rímska rasca plod - Cuminum cyminum - 100g vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

5,88 €

Detaily

Zloženie: Rímska rasca plod - Cuminum cyminum - 100g vcelku
Zaradenie: Korenie

Rímska rasca, tiež známy ako rasca, je korenie, ktoré je charakteristické najmä pre Indiu, severnú Afriku a Blízky východ. Je ťažké nájsť v týchto regiónoch jedlo, ktoré by nebolo ochutené rímskou rascou, či už v celku alebo mleté. Jeho nezvyčajná aróma dokonale dopĺňa chuť a vôňu mäsových a vegetariánskych jedál, pečiva, polievok, falafelov, koláčov a hummusu. V Indii sa z nej pripravuje aj lahodný nápoj s názvom jeera water – je to odvar z rascových semienok konzumovaných na zlepšenie trávenia alebo jednoducho ako aromatický čaj. Na jeho prípravu stačí povariť lyžičku semienok v malom hrnci s vodou na pár minút. Semená môžeme preliať a niekoľkokrát prevariť, kým vývar nezbledne. Voda Jeera chutí skvele ako bez prísad, tak aj s medovým nádychom.

Ako chutí rímska rasca?
Tieto semená majú zemito-sladkú vôňu a horkú, ale osviežujúcu chuť. Po upražení sa stávajú krehkejšími a vydávajú príjemnú vôňu, typickú pre pražené semienka či orechy. Vôňa jedál s prídavkom rímskeho kmínu nadobúda orientálnu hĺbku. Netreba to však preháňať, pretože jej nadbytok v miske pôsobí odpudzujúco.

Rímska rasca - ako aplikovať?
Ak chcete semienka použiť celé, najlepšie je pridať ich k zosklovatenej cibuli a nechať opražiť, než všetko rozmixujete. Môžete ich tiež opekať na suchej panvici na 30 sekúnd. Ak potrebujete mletý kmín, je dobré ho tesne pred použitím pomlieť na mlynčeku (na kávu) a použiť čerstvý. Zvyšné množstvo je najlepšie uchovávať v čistej, tesne uzavretej sklenenej nádobe.

Rímska rasca – do čoho sa dá pridať?
mäsové a vegánske jedlá
kari
hummus
falafel
šošovica a cícer
chlebová pasta
koláče
Palacinky
papadamy
samosas
polievky
Šaláty
kapusta a bigos
na pečenie chleba
na čaj

Rímsky kmín - trochu histórie
Pôvod tejto rastliny je nejasný, keďže sa dnes vo voľnej prírode nevyskytuje. Je však známe, že ju pestovali už v starovekej Indii, Egypte, Grécku a Ríme.

Rímska rasca pôsobila ako korenie, liek a kozmetika. Egypťania ich používali aj na mumifikáciu mŕtvol. Hoci boli vysoko cenené, symbolizovali nie veľmi pozitívne vlastnosti, a to chamtivosť a lakomstvo. Z tohto dôvodu bol bývalý rímsky cisár – Marcus Aurelius – prezývaný Cuminus.
Hlavnou zdraviu prospešnou vlastnosťou semien rasce, ktorú ospevovali už starovekí vedci, bol jej pozitívny vplyv na trávenie. Kmín bol považovaný za najlepšie korenie na zvýšenie chuti do jedla, odstránenie tráviacich ťažkostí a nadúvanie spomedzi všetkých vtedy známych. Ale to nie je všetko. Používa sa na liečbu ... "bledej tváre" a tiež sa používa na výrobu kúpeľov na zmiernenie bolesti svalov.
O niečo severnejšie od Európy, v keltských krajinách, mali semená rímskej rasce úplne iný symbolický význam. Verili, že pomáhajú zostať vernými, a tak ženy dávali svojim manželom víno a chlieb s pridaním týchto semienok, keď išli na výlet alebo vojnu. Kumin mal pomáhať aj pri uchovávaní tovaru, a tak si bohatí dávali jeho semená do rôznych predmetov vo svojom dome, aby ich ochránili pred krádežou.
Ešte ďalší význam mal rímsky kmín v bývalej Germánii, kde sa verilo, že vyvoláva lesných duchov. Z tohto dôvodu sa tí, ktorí bývali blízko lesov, vyhýbali semienkam rímskeho kmínu vo svojej kuchyni zo strachu pred nezvanými hosťami.


ZLOŽENIE
Rímska rasca - 100% celé semená. Surovina najvyššej kvality!

KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na rastlinu.

CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Rímsky kmín (Cuminum cyminum) je jednoročná rastlina z čeľade zelerovité (alebo dážďovníkovité) – Apiaceae. Dnes sa hojne pestuje v tropických krajinách. Dosahuje výšku 30-50 cm. Tvorí rozkonárenú stonku pokrytú dlhými nitkovitými listami podobnými kôprovým listom. Na vrcholoch výhonkov vytvára malé, ružové kvety zhromaždené v dáždnikovom súkvetí typickom pre zeler. Na ich mieste sa objavia vrecká s aromatickými semenami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: