Zloženie: Kyselina hyaluronová vysokomolekulárna HMW - 25g
Zaradenie: Zlúčeniny prírodného pôvodu
Kyselina hyalurónová sa v našom tele vyskytuje prirodzene. Polovica je v koži a je navrhnutá tak, aby si zachovala správnu hydratáciu a elasticitu. Druhá polovica je distribuovaná cez kĺby, oči, fascie a nervové tkanivo. Jedna molekula kyseliny hyalurónovej je schopná naviazať až 250 molekúl vody, čo z tejto zlúčeniny robí jednu z najhygroskopickejších, aké možno v prírode nájsť.
Kyselina hyalurónová je biopolymér, teda molekula zložená z mnohých disacharidových molekúl, ktorá je kombináciou kyseliny glukurónovej a N-acetylglukózamínu. Jeho názov bol prevzatý z gréckeho slova hialos, čo znamená „sklo“, keďže bol prvýkrát izolovaný zo sklovca kravského oka. Vďaka prítomnosti kyseliny glukurónovej v molekule sa nazývala kyselina, no v skutočnosti je to sodná soľ kyseliny hyalurónovej, preto sa jej v súčasnosti čoraz častejšie hovorí hyalurónan.
Hladina kyseliny hyalurónovej v našom tele vekom klesá, najmä rýchlo po 45. roku života. Jeho klesajúca hladina spôsobuje vrásky, stratu napätia pokožky a stratu synoviálnej tekutiny. Jeho množstvo v organizme ovplyvňuje aj náš spôsob života. K rýchlejšej degradácii tejto zlúčeniny dochádza u ľudí, ktorí fajčia, nadmerne sa opaľujú a pravidelne konzumujú alkohol a vysoko spracované potraviny. Našťastie kyselinu hyalurónovú môžeme ľahko doplniť.
Za zmienku stoja aj rozdiely medzi vysoko a nízkomolekulárnym hyaluronanom. Len prvý z nich sa odporúča užívať perorálne, pretože len tento pôsobí protizápalovo, chráni bunky pred apoptózou (sebadeštrukciou) a poškodením. Na druhej strane, nízkomolekulárny hyaluronan pôsobí prozápalovo a podporuje apoptózu. Okrem toho sa zistilo, že je prítomný v blízkosti ložísk malígneho nádoru a predpokladá sa, že môže spôsobiť množenie neoplastických buniek.
Nízkomolekulárny hyaluronan má však tú výhodu, že jeho molekuly prenikajú z povrchu pokožky do jej hlbokých vrstiev. Vďaka tomu je rozsah jeho hydratačných a pleť vyplňujúcich schopností väčší ako u makromolekulárneho hyaluronanu, ktorý pri vonkajšej aplikácii pôsobí len na povrchové vrstvy kože.
VLASTNOSTI
Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová v našej ponuke je určená ako na suplementáciu, tak aj na použitie na pokožku a vlasy.
Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová aplikovaná zvonka fantasticky pôsobí na povrchovú vrstvu pokožky a vlasov. Viaže vodu a zadržiava ju v epiderme, čím zabraňuje jej vysúšaniu, olupovaniu a keratóze. Viazaná voda vypĺňa priestory pod epidermou, redukuje vrásky a ochabovanie. V prípade vlasov HA kyselina dokonale zjemňuje a zvlhčuje, znižuje ich pórovitosť a drsnosť a robí ich hladkými. Podľa niektorých užívateľov stimuluje rast vlasov.
Pri vnútornej aplikácii sa kyselina hyalurónová dostáva zvnútra do všetkých vrstiev kože. Vďaka tomu pôsobí na pokožku do hĺbky a viaže vodu nielen na jej povrchu, ale aj v správnom a podkožnom tkanive. Navyše stimuluje syntézu kolagénu, vďaka čomu je pokožka pružná a pevná a podporuje jej regeneráciu a hojenie rán či nedokonalostí.
Orálna suplementácia kyseliny hyalurónovej prospieva nielen pokožke, ale aj kĺbom, svalom a očiam.
Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou kĺbového puzdra. Je súčasťou tekutiny, ktorá „premazáva“ kĺby, zabraňuje odieraniu a poškodzovaniu chrupaviek. Synoviálny deficit, ktorý sa môže objaviť s vekom alebo pod vplyvom vysokej fyzickej aktivity, spôsobuje bolesti kĺbov a zmenšenie tlmivej vrstvy. Suplementácia kyselinou hyalurónovou pomáha obnoviť štruktúru kĺbov a obnoviť ich správnu mechaniku. Kyselina hyalurónová má navyše protizápalový účinok, ktorý sa využíva na zmiernenie bolesti a zníženie zápalu spojeného s degeneratívnymi zmenami kĺbov.
Kyselina hyalurónová zvlhčuje oči. Nachádza sa v sklovci oka, čím chráni očnú buľvu pred vysychaním a poškodením a umožňuje jej výživu. Z tohto dôvodu sa HA používa ako prostriedok na zlepšenie hydratácie pri syndróme suchého oka a pri očnej chirurgii. Je tiež obľúbenou zložkou roztokov na kontaktné šošovky.
Ďalší:
Kyselina hyalurónová pomáha znižovať suchosť vagíny (zvonka).
Stimuluje hojenie rán a popálenín (zvonka).
KYSELINA HYALURONOVÁ PRÁŠOK - APLIKÁCIA
Interne:
na zlepšenie hydratácie suchej pokožky, zvýšenie jej pružnosti a pevnosti
na vyplnenie vrások
na zlepšenie funkcie kĺbov a očí
Navonok:
pre starostlivosť o suchú a zrelú pleť
na starostlivosť o suché ruky, nohy a lakte
pre starostlivosť o suché, matné a poškodené vlasy
pre starostlivosť o pokožku hlavy
ako obklad na rany a popáleniny
ako gél na intímne miesta
ZLOŽENIE
Sodná soľ kyseliny hyalurónovej (1000 kDa min. 90 %) získaná v procese fermentácie glukózy baktériami Streptococcus zooepidemicus.
Bez pridania plnív, farbív, konzervačných látok a klzných látok.
AKO POUŽIŤ
jedlo:
1 odmerka 1-2x denne. Zmiešajte s trochou vody. Konzumujte pred jedlom.
1 plochá odmerka s objemom 1 ml zodpovedá 330 mg kyseliny hyalurónovej.
Kozmeticky:
Na vytvorenie hyalurónového gélu použite 1 g prášku na 100 ml vody. Gél sa má uchovávať alebo uchovávať v chladničke a použiť do 2 dní.
Nápady na použitie hyalurónového gélu:
Hyalurónový gél je možné aplikovať priamo na tvár a pod oči. Je to dobrý základ pre krém a make-up.
Pridajte ho do svojho obľúbeného krému na tvár, aby ste zvýšili jeho hydratačné vlastnosti. Na tento účel skombinujte jednu porciu krému s niekoľkými kvapkami gélu a naneste na tvár.
Pridajte si ho do pleťového tonika. Odporúčaná koncentrácia je 10-20%.
Pri vytváraní masky pridajte niekoľko kvapiek gélu do kozmetickej hliny.
Skombinujte ho s jedným z našich fantastických nerafinovaných olejov (napr. s ružovým alebo arganovým olejom) – pár kvapiek gélu na lyžicu oleja – a vmasírujte si ho do tváre, rúk, nôh a celého tela.
Vyššie uvedenú zmes votrite do vlasov po celej dĺžke alebo do končekov namiesto kondicionéru.
Gél je možné pridať do mnohých vlasových kozmetických prípravkov, pleťových krémov, mliek a telových mliek. Odporúčame experimentovať.
SPOLUPRÁCA
Na zabezpečenie pevnej podpory kĺbov kombinujte suplementáciu kyselinou hyalurónovou s glukosamínom, chondroitínom alebo MSM.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť.