L-Karnitín - 50g Náhľad

L-Karnitín - 50g

AR72522

Zloženie: L-Karnitín - 50g
Zaradenie: Zlúčeniny prírodného pôvodu

Na sklade

10,43 €

Detaily

Zloženie: L-Karnitín - 50g
Zaradenie: Zlúčeniny prírodného pôvodu

L-karnitín - čo to je?
L-karnitín je zlúčenina, ktorá sa preslávila ako pomocná látka na chudnutie, avšak výsledky vedeckých štúdií týkajúcich sa jej účinku na redukciu hmotnosti sú odlišné. Určite nás to nedonúti chudnúť bez diéty a cvičenia, tak ako každý doplnok. Existujú však dôkazy, že L-karnitín zvyšuje výdaj energie počas cvičenia a inhibuje ukladanie tukov, čo môže napomáhať procesu chudnutia. Doplnený L-karnitín má niekoľko ďalších funkcií - zvyšuje fyzickú a intelektuálnu zdatnosť starších ľudí a tiež priaznivo ovplyvňuje fyzický výkon a regeneráciu svalov pri pravidelnom tréningu.

L-karnitín sa produkuje v našej pečeni, obličkách a mozgu z aminokyselín lyzínu a metionínu. Jeho najväčšie množstvo sa ukladá vo svaloch. Telo je schopné produkovať časť potrebného karnitínu a zvyšok prijíma z potravy. Tento vzťah možno nájsť najmä u červeného mäsa a rýb, o niečo menej u hydiny. Rastliny obsahujú zanedbateľné množstvo L-karnitínu, preto by sa ľudia s vegetariánskou a vegánskou stravou mali postarať o ďalší prísun tejto zlúčeniny.

Prečo potrebujeme L-karnitín?
Táto zlúčenina zaisťuje, že naše bunky môžu získavať energiu z tukov a aby sa tieto tuky nehromadili v tele. Karnitín prenáša molekuly mastných kyselín s dlhým reťazcom z cytosolu (látky, ktorá plní bunku) do mitochondrií (energetické centrum bunky). Čistá energia sa vytvára v mitochondriách v dôsledku bunkového dýchania, ktorého sa zúčastňujú kyslík a živiny získané z potravy, to znamená glukóza, tuky a bielkoviny. Bez karnitínu by teda nebola možná oxidácia mastných kyselín a extrakcia energie.

L-karnitín ako doplnok:
môže pomôcť pri chudnutí u ľudí, ktorí dodržiavajú diétu a pravidelné cvičenie,
zvyšuje energetický výdaj tela počas tréningu,
zvyšuje obsah karnitínu vo svaloch cvičiacich ľudí,
zlepšuje vytrvalosť svalov a umožňuje dlhší tréning,
podporuje regeneráciu svalov po tréningu,
zvyšuje fyzickú a intelektuálnu zdatnosť u starších ľudí.

L-karnitín je populárny doplnok a prísada do potravín propagovaný ako zabijak tukov a spojenec pri chudnutí. Vzhľadom na jeho úlohu v tele by ste si mysleli, že viac karnitínu znamená viac spáleného tuku. Biológia je však oveľa komplikovanejšia. Ak je v našich svaloch dostatočné množstvo tejto zlúčeniny, nemusí ich doplnkový L-karnitín dosiahnuť. Iba v prípade nedostatku alebo rýchlej konzumácie karnitínu má jeho ďalšia porcia šancu dostať sa do svalov a podporiť ich prácu. Preto má zmysel doplnenie L-karnitínu u ľudí, ktorí pravidelne trénujú, zatiaľ čo u ľudí, ktorí necvičia, to pravdepodobne nemá zmysel (aj keď sú na diéte).


Ukážkový výskum:
12 cvičiacich mužov bolo rozdelených do dvoch skupín (študijnej a kontrolnej). Po dobu 12 týždňov polovica z nich užívala L-karnitín kombinovaný s časťou sacharidov, druhá polovica konzumovala iba sacharidy. Každý trénoval 30 minút po doplnení. Po skončení experimentu došlo v študijnej skupine k 20% zvýšeniu obsahu karnitínu vo svaloch a 6% zvýšeniu výdaja energie. Táto skupina nepriberala a nechudla. V kontrolnej skupine však neboli zaznamenané žiadne metabolické zmeny, ale bolo zaznamenané zvýšenie množstva tukového tkaniva. Záver bol, že L-karnitín zvyšuje výdaj energie, to znamená, že zvyšuje množstvo energie (= spálených kalórií) použitej pri tej istej práci a tiež zabraňuje prírastku tukového tkaniva.

Štúdia zahŕňajúca 36 žien s nadváhou v období pred menopauzou ukázala, že L-karnitín nevykazoval žiadne zmeny v telesnej hmotnosti, množstve tukového tkaniva a pokojovom metabolizme lipidov medzi kontrolnou skupinou a študovanou skupinou. Študijná skupina dopĺňala 2 g L-karnitínu počas 8 týždňov. Všetkým dámam sa odporúčalo, aby kráčali svižne 30 minút 4 dni v týždni. Neexistovali žiadne dietetické odporúčania. Tieto výsledky sa zdajú byť nepriaznivé pre myšlienku doplnku L-karnitínu, ale 30-minútová prechádzka nie je intenzívnym tréningom. Výsledky ukazujú, že L-karnitín nebude robiť zázraky a nebude „zoštíhľovať“ niekoho, kto nedrží diétu a necvičí.

Štúdia, v ktorej dospelí zdraví muži užívali 4 g L-karnitínu denne počas 3 mesiacov, nepreukázala žiadne zmeny v obsahu svalového karnitínu alebo v cvičebnej kapacite. Títo ľudia však nedržali nijakú diétu ani cvičenie.

V štúdii, kde zdraví muži užívali 4 g L-karnitínu denne v kombinácii so sacharidmi po dobu 12 týždňov, sa zase ukázalo, že obsah karnitínu v ich svaloch sa zvýšil o 21%, svalová výkonnosť (skontrolované vo fitnes testoch) sa zvýšila o 11%, znížila sa produkcia svalovej kyseliny mliečnej a zvýšilo sa využitie svalových mastných kyselín, čo ukazuje menšiu spotrebu glykogénu. Je potrebné dodať, že títo muži trénovali 3-5 krát týždenne ako amatérski triatlonisti .

Existujú tiež správy, že pravidelný príjem L-karnitínu zlepšuje regeneráciu svalov po tréningu a znižuje ich mikrodámy, a to u trénovaných i netrénovaných ľudí. Na druhej strane ad hoc použitie tejto zlúčeniny významne neovplyvňuje regeneráciu svalov ani iné parametre, ako je vytrvalosť alebo únava.

V štúdii zahŕňajúcej starších ľudí malo doplnenie 4 g L-karnitínu denne počas 30 dní za následok zníženie telesnej hmotnosti v priemere o 3 kg, malo pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a znížilo fyzickú a duševnú únavu.

APLIKÁCIA
L-karnitín sa oplatí použiť:

počas chudnutia na základe stravovania a cvičenia
na zvýšenie svalovej vytrvalosti
na zlepšenie regenerácie svalov
v starobe zvýšiť fyzickú a intelektuálnu zdatnosť

ZLOŽENIE
100% L-karnitín získaný kondenzáciou beta-alanínu a L-histidínu. Surovina najvyššej kvality!
Bez pridania plnív, farbív, konzervačných látok a klzných látok. Vhodné pre vegánov. Bez GMO.

AKO POUŽIŤ
1 odmerka raz alebo dvakrát denne. Rozpustite vo vode, jedzte pred jedlom. 1 plochá odmerka (5 ml) zodpovedá približne 1 g L-karnitínu.
Odporúčaná denná dávka sú 2 g L-karnitínu. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
Doplnky výživy nemôžu byť použité ako náhrada pestrej stravy a nemôžu nahradiť zdravý životný štýl.

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, hypotyreóza, precitlivenosť.

Vedľajšie účinky:
Nevoľnosť, gastrointestinálne ťažkosti, hnačka.

SKLADOVANIE
Skladujte v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, mimo dosahu malých detí. Chráňte pred svetlom a vlhkosťou.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: