Maca - Lepidium meyenii - 250g mletý

AR79452

Zloženie: Maca - Lepidium meyenii - 250g mletý
Zaradenie: Superfoods

Na sklade

17,16 €

Detaily

Zloženie: Maca - Lepidium meyenii - 250g mletý
Zaradenie: Superfoods

Maca mletá

Maca (Lepidium meyenii) je vysoko výživná rastlina z Peru. Posilňuje telo a dodáva energiu, zvyšuje plodnosť a sexuálnu túžbu, zvyšuje účinnosť tela. Zvyšuje náladu, posilňuje pamäť a zlepšuje kognitívne schopnosti. Podporuje správne fungovanie celého organizmu, vyživuje ho a podporuje regeneráciu.

Maca je skutočným pokladom Inkov. Pochádza z Peru a používajú ho ľudia žijúci v Andách niekoľko tisíc rokov. Je to pre nich liek aj potrava. Tradične sa maca používala na liečbu neplodnosti u žien a mužov, ako aj na zvýšenie počtu potomkov u žien a ... hospodárskych zvierat. Macu konzumovali ženy podstupujúce menopauzu, aby sa zmiernili jej príznaky. Odporúča sa aj ľuďom, ktorí sú podvyživení alebo oslabení, tvrdo pracujú, trpia anémiou, depresiou alebo osteoporózou a ženy s menštruačnými poruchami.

Maca je koreňová zelenina z čeľade brassicaceae. Podobá sa na reďkovku, je len o niečo väčšia. Dodáva sa v rôznych farbách a najobľúbenejšie sú žlté, červené a čierne. Obyvatelia pripravujú macu v mnohými spôsobmi: varia alebo pečú nad ohňom a jedia ju ako zemiaky, robia sladký puding alebo sušia a melú, potom používajú ako múku na pečenie alebo pripravujú alkoholický nápoj s názvom maca-chichi.

Vlastnosti podporujúce zdravie

Maca je zdrojom vysoko kvalitných rastlinných bielkovín, vitamínov a minerálnych látok (detailné zloženie nižšie), vďaka ktorým vyživuje a viditeľne spevňuje telo.

Maca obsahuje aj množstvo bioaktívnych látok s pro-zdravotnými vlastnosťami.

Dodáva energiu a zvyšuje fyzickú kapacitu tela
Zlepšuje náladu
Považuje sa za adaptogénnu, čiže rastlinu, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu voči psychickým a fyzickým stresovým faktorom
Podporuje prirodzenú imunitu organizmu
Zlepšuje plodnosť u mužov zvyšovaním počtu a životaschopnosti spermií
Zlepšuje plodnosť u žien zvýšením hladiny luteinizačného hormónu
Zvyšuje sexuálnu túžbu u mužov a žien
Upokojuje nepríjemné účinky menopauzy
Zlepšuje pamäť a schopnosti učenia
Postará sa o zdravie kostí, kĺbov a svalov
Má pozitívny vplyv na zrak
Pomáha udržiavať normálny krvný tlak

APLIKÁCIE

Maca sa odporúča pre ľudí s vysokou fyzickou a intelektuálnou aktivitou, pre študentov, rodičov, športovcov a ľudí pracujúcich intenzívne. Staršie osoby a deti budú mať tiež prospech z jej používania. Stojí za to užívať macu počas rekonvalescencie, vyčerpania, podvýživy alebo oslabenia tela, ako aj v stavoch zníženej imunity. Stojí za to dať ho deťom a adolescentom počas dospievania a puberty. Maca je tiež vynikajúcou oporou pre telo v stresových situáciách, ako sú skúšky, výzvy v práci, športové súťaže, verejné vystúpenia, ako aj náročné sociálne situácie.

MACA DÁVKOVANIE A SPÔSOB POUŽITIA

Perfektný raňajkový nápoj!
Zmiešajte 1-2 lyžičky s vodou alebo mliekom.

Tiež ide dobre s jogurtom, kakaovým nápojom alebo cereálnymi vločkami.
Odporúčaná dávka koreňa maca ešte nebola stanovená. Väčšina ľudí začína s asi 1 lyžičkou práškového prípravku, ale používajú až 2-3 lyžice denne. Pretože maca zlepšuje energiu a vytrvalosť, veľa ľudí ju pred tréningom konzumuje.

V Andách miestni obyvatelia denne používajú asi 500 g čerstvého koreňa maca. V práškovej forme sa obyčajne používa koreň v množstve 1 až 20 g za deň.
Existuje mnoho spôsobov, ako začleniť koreň maca do vašej stravy. Prášok sa najlepšie spotrebuje ráno na lačný žalúdok, po zmiešaní s tekutinou, ale môže sa tiež pridať k jedlám. Odporúča sa, aby tieto jedlá neboli horúce, pretože vysoká teplota môže znížiť nutričnú hodnotu tohto produktu.

Maca má jemnú, sladko-orechovú príchuť, čo je dôvod, prečo mnohí ľudia radi z nej robia sladké jedlá. Dobre sa hodí k ovocným šejkom, kaši alebo raňajkovým cereáliám.

ZLOŽENIE
Mletý koreň z macy žltej (z ekologického poľnohospodárstva) 100%. Žiadne prísady. Suroviny najvyššej kvality!

Práškový koreň maca obsahuje približne 14% bielkovín (vrátane 8 esenciálnych aminokyselín), 76% sacharidov, 1,5% tuku a 8,5% vlákniny. Okrem toho, vitamíny B, vápnik, horčík, draslík, meď, mangán, fosfor, železo. Koreň Maca tiež obsahuje množstvo biologicky aktívnych zlúčenín, vrátane flavonoidov, alkaloidov, beta-ekdyzónu, glukozinolátov: p-metoxybenzylizotiokyanát, sitosteroly, stigmasterol a taníny.

Nutričná hodnota na 100 g:
Energetická hodnota: 373 kcal (1584 kJ)
Tuky: 1,5 g
Sacharidy: 76,1 g
vrátane cukrov: 35,3 g
Proteín: 13,8 g
Soľ: 0,03 g

Vtip. C: 285 mg (475% RDA)
Vtip. B2: 0,4 mg (21%)
Vtip. PP: 5,7 mg (29%)
Vtip. B6: 1,1 mg (57%).

Vápnik: 250 mg (25%)
Fosfor: 360,3 mg (51%).
Horčík: 85,8 mg (23%).
Draslík: 2000 mg (57%)
Železo: 14,8 mg (82%)
Meď: 6 mg (300%)
Mangán: 0,8 mg (39%)

Kontraindikácie:
Maca je bezpečná aj vo vysokých dávkach. Nepozorovali sa žiadne vedľajšie účinky pre jej použitie.
Neuskutočnili sa žiadne dôkladné štúdie o vplyve maca koreňa na zdravie plodu a dojčiat, preto sa neodporúča, aby sa doplnok konzumoval u tehotných a dojčiacich žien.
Neodporúča sa konzumovať maca koreň večer. Maca je veľmi mierny stimulant, ale u citlivých ľudí môže narušiť spánok.
Maca je rastlina z čeľade krížovitých (Brassicaceae). Ľudia s alergiami na tieto rastliny by mali byť opatrní pri používaní macy a prestať, ak sa objavia alergické príznaky.

Charakteristika rastlín:
Maca (Lepidium meyenii) patrí do skupiny krížencov, čo znamená, že súvisí s kapustou, reďkovkou a karfiolom. Pôvodnými a hlavnými oblasťami jeho výskytu sú peruánske Andy, ktoré sa pestujú aj v Andách v Bolívii a menej často v Brazílii. Maca rastie v nadmorskej výške 3500-4000 m nm, kde sú teploty chladné a silný vietor, ale aj vysoké slnečné svetlo. Koreň Maca sa vyskytuje v mnohých farebných variantoch a najobľúbenejšie sú žlté, červené a čierne, sú tu tiež hnedé, fialové a zelené. Korene sa líšia veľkosťou a tvarom. Môžu sa podobať koreňu petržlenu, reďkovke. Listy macy vyrastajú radiálne od koreňa a ležia na zemi. Majú trochu tvar ako listy mrkvy. Malé, biele kvety macy rastú na vrchole výhonkov a tvoria sférické kvetenstvo. Opeľujú sa a potom sa premieňajú na malé ovocie obsahujúce dve semená, každý o veľkosti približne 2 mm.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

20 ďalších produktov v rovnakej kategórii: