Levanduľa kvet - Flos lavandulae - 100g vcelku Náhľad

Levanduľa kvet - Flos lavandulae - 100g vcelku

AR79576

Zloženie: Levanduľa kvet - Flos lavandulae - 100g vcelku
Zaradenie: Aromatické byliny

Na sklade

7,59 €

Detaily

Zloženie: Levanduľa kvet - Flos lavandulae - 100g vcelku
Zaradenie: Aromatické byliny

Levanduľa - sušené kvety

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) sa spája so spánkom a relaxáciou. Jej kvety sa vyznačujú intenzívnou vôňou s upokojujúcim účinkom na nervový systém. Boli cenené už odpradávna – starí Rimania a Gréci ich používali na výrobu parfumov, na kúpanie a pranie bielizne a v kuchyni a v stredovekom Anglicku sa sušené kvety sypali do bavlnených vrecúšok a ukladali pod vankúše, aby sa im lepšie spalo.

Levanduľa sa dodnes vo svete používa na výrobu parfumov, ako aj kozmetiky, aromaterapeutických olejov, kadidla a vôní do šatníka. Jeho vôňa nielen upokojuje, ale aj odpudzuje mole. Čerstvé a sušené kvety levandule možno použiť v kuchyni ako zaujímavé spestrenie pečiva a dezertov.

Zdravotné vlastnosti:
Kvety levandule úzkolistej obsahujú silicu, antokyány, fytosteroly, minerálne látky a triesloviny. Najcennejší je levanduľový olej, ktorý je zodpovedný za vôňu a relaxačné vlastnosti týchto kvetov. Obsahuje viac ako 300 účinných látok.
Vôňa levandule upokojuje a účinné látky obsiahnuté v kvetoch pomáhajú uvoľniť myseľ i telo, uľahčujú zaspávanie a pomáhajú odbúravať stres. Jemne znižujú krvný tlak, ktorý sa zvýšil v dôsledku nervového napätia. Tento sedatívny účinok na organizmus sa pripisuje zložke zvanej linalool, ktorá je obsiahnutá v silici.
Bioaktívne látky levandule upokojujú, ale neznižujú koncentráciu, dokonca pomáhajú znižovať duševnú únavu. Štúdie ukázali, že infúzie kvetov levandule podporujú procesy učenia a pamäte.
Zlúčeniny obsiahnuté v kvetoch levandule priaznivo pôsobia na tráviaci systém. Zvyšujú produkciu žlče a jej vylučovanie do dvanástnika, čo je nápomocné pri tráviacich ťažkostiach, plynatosti a ťažkostiach po ťažkom jedle. Okrem toho majú levanduľové zlúčeniny diastolický účinok a pomáhajú zmierniť bolesti brucha.
Účinné látky levandule majú antiseptické a antimikrobiálne vlastnosti. Podporujú imunitný systém pri bakteriálnych a vírusových infekciách a plesňových infekciách.
Levanduľový nálev možno použiť aj zvonka na zmiernenie kožných neduhov, ako je pálenie, svrbenie, začervenanie, modriny a drobné ranky.

APLIKÁCIA
zvýšené nervové napätie a stres
podráždenosť, podráždenosť
problémy so spánkom
psychická únava
predmenštruačné napätie
nervové napätie spojené s menopauzou
kinetóza
poruchy trávenia, črevné a žalúdočné kŕče, plynatosť
podráždenie kože (vonkajšie)

ZLOŽENIE
100% kvet levandule úzkolistej. Surovina najvyššej kvality!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Levanduľový kvet - čaj:
1-2 čajové lyžičky suroviny zalejte 1 šálkou vriacej vody alebo mlieka a lúhujte prikryté 15-20 minút. Nálev by sa mal užívať 2-3x denne ako sedatívum a pri tráviacich problémoch, alebo vypiť 1 pohár na noc ako prostriedok na zaspávanie.

Kulinárske:
Sušené kvety levandule je možné pridať aj do čaju a pripraviť z nich tinktúru a použiť na pečenie koláčov, koláčikov, tvarohových koláčov, krémov, kaší a mnohých rôznych dezertov.

SPOLUPRÁCA
Kombinácia s medovkou zvyšuje sedatívny účinok.

KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na kvety levandule, tehotenstvo a dojčenie.

CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Levanduľa patrí do čeľade lymskej a pozostáva z viac ako 50 druhov. Jej vlasťou bude pravdepodobne Francúzsko, Španielsko a Taliansko, hoci niektorí hovoria, že pochádza z Indie alebo Perzie. V súčasnosti sa pestuje v mnohých krajinách sveta na okrasné a bylinkové účely. Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia), nazývaná aj levanduľa voňavá, znáša o niečo chladnejšiu klímu ako druhy obľúbené vo Francúzsku, preto ju nájdeme aj v Poľsku. Táto rastlina je poloker a dosahuje výšku 50 až 90 cm. Vytvára vzpriamené, vzpriamené výhonky, na ktorých vyrastajú malé tenké listy. Listy a stonka sú pokryté striebristými chĺpkami. Malé levanduľové kvety vyrastajú na vrcholoch výhonkov a vytvárajú súkvetia. Kvitnú od júna do septembra. Majú fialovú farbu, ale existujú druhy s bielymi alebo ružovými kvetmi.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

28 ďalších produktov v rovnakej kategórii: