Inozitol - Myo-Inositolum - 250g

AR71785

Zloženie: Inozitol - Myo-Inositolum - 250g
Zaradenie: Zlúčeniny prírodného pôvodu

Na sklade

20,68 €

Detaily

Zloženie: Inozitol - Myo-Inositolum - 250g
Zaradenie: Zlúčeniny prírodného pôvodu

Inositol - čo to je?

Inositol zvyšuje náladu, podporuje sebakontrolu, podporuje metabolizmus inzulínu a priaznivo pôsobí na ženskú hormonálnu rovnováhu. Hovorovo sa mu hovorí vitamín B8, pretože rovnako ako vitamíny má v našom tele dôležité biologické funkcie. Z vedeckého hľadiska však nejde o vitamín, ale o látku podobnú vitamínu, keďže si ju telo dokáže vyrobiť v malom množstve. Jeho tvorba prebieha v hrubom čreve (vyrábajú ho črevné baktérie), metabolizmom vzniká aj v mozgu, pečeni a obličkách. Určité množstvá inozitolu prijímame aj s jedlom – citrusové plody, strukoviny, mäso, pečeň, vajcia, celé zrná, arašidy a kvasnice sú dobrými zdrojmi.

Nedostatky inozitolu sú zriedkavé, ale existujú a sú pozorované u ťažko podvyživených ľudí s depresiou, cukrovkou a niektorými duševnými chorobami, ako sú obsedantno-kompulzívna porucha alebo úzkostné poruchy. Napriek tomu, že u bežného človeka je nepravdepodobné, že by nedostatok inozitolu hrozil, doterajší výskum tejto látky ukazuje, že pre ďalšie zdravotné benefity sa oplatí ju dopĺňať.

Úloha inozitolu v tele:
Inositol sa podieľa na metabolizme cholesterolu a lipidov, čím reguluje ich vhodnú koncentráciu v krvi a pečeni,
hrá dôležitú úlohu pri vedení nervových vzruchov,
je potrebné, aby naše vlasy rástli,
podieľa sa na tvorbe mužských spermií,
je súčasťou bunkových membrán.

AKCIA
Inositol ako doplnok:

jednoznačne zlepšuje náladu,
upokojuje a uvoľňuje napätie spôsobené stresom,
zlepšuje kvalitu spánku,
zlepšuje citlivosť na inzulín, najmä u diabetikov,
podporuje chudnutie,
zmierňuje príznaky PMS,
podporuje metabolizmus pohlavných hormónov u žien s PCOS.

Najväčšou výhodou inozitolu je jeho pozitívny vplyv na pohodu. Je také dôležité, že sa tejto látke niekedy hovorí aj vitamín šťastia. Tento účinok je založený na skutočnosti, že inozitol senzibilizuje serotonínové receptory v mozgu, čo znamená väčšiu schopnosť mozgu reagovať na serotonín, a navyše inhibuje spätné vychytávanie serotonínu, čím sa zvyšuje jeho hladina v krvi. Serotonín je neurohormón, ktorý je zodpovedný za našu dobrú a stabilnú náladu. Za zmienku stojí, že štúdie preukázali pozitívny vplyv suplementácie inozitolom (18 g denne) na pohodu pacientov s nervovými ochoreniami (depresia, neuróza, úzkosť a obsedantno-kompulzívne poruchy) [1, 2, 3, 4] .
Inozitol má tiež upokojujúci účinok. Mechanizmus tohto účinku spočíva vo zvýšení citlivosti receptorov zapojených do GABAergického systému a v napodobňovaní aktivity aminokyseliny GABA. Výsledkom je upokojenie, zníženie úzkosti a úzkosti, ako aj zvýšenie sebakontroly [5].
Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou inozitolu je jeho schopnosť zvyšovať citlivosť tkanív na inzulín. To podporuje lepšie využitie glukózy organizmom, a tým vedie k normalizácii hladiny glukózy v krvi. To je prospešné nielen pre ľudí, ktorí bojujú s metabolickými poruchami, ale aj pre tých, ktorí chcú schudnúť [6].
Inositol je cenený aj pre svoj pozitívny vplyv na ekonomiku ženských pohlavných hormónov, najmä u žien trpiacich PCOS (syndróm polycystických ovárií). Toto ochorenie je spojené s nepravidelným menštruačným cyklom, príliš vysokou hladinou androgénov a inzulínovou rezistenciou. Početné štúdie ukázali, že inozitol pomáha znižovať všetky tieto symptómy a má pozitívny vplyv na fungovanie pacientov [7, 8].

ZLOŽENIE
Myo-inozitol získaný v procese hydrolýzy rastlinného fytínu.
100% - bez pridania plnív, farbív, konzervačných látok a mazadiel.
Vhodné pre vegánov. Bez GMO.

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA

1 alebo 2 odmerky 2 krát denne. Pridajte do trochy vody. Konzumujte pred jedlom.

1 plochá odmerka (0,5 ml) obsahuje 400 mg inozitolu.

Odporúčaná denná dávka (4 odmerky) je 1600 mg inozitolu denne. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.

Deťom sa môžu podávať menšie množstvá (napr. 1 odmerka denne).

Výživové doplnky nemožno používať ako náhradu pestrej stravy a nemôžu nahradiť zdravý životný štýl.

V štúdiách sa použili nasledujúce dávky:

Nálada: 0,5-2 g denne.
Metabolizmus glukózy: 4 g denne.
Pri PCOS: 2-4 g denne.
Pri duševných ochoreniach: 6-18 g denne.

KONTRAINDIKÁCIE
Rozvoj precitlivenosti.
Myo-inozitol sa môže počas tehotenstva dopĺňať. Používa sa, keď pacient trpí cukrovkou.
Inozitol tiež nie je kontraindikovaný počas dojčenia – možno ho podávať dojčatám a deťom (nájdeme ho napr. v dojčenskej výžive).


Vedľajšie účinky:
Vysoký príjem (viac ako 15 g naraz) inozitolu môže viesť k hnačke a nevoľnosti. Látka navyše nie je toxická a pri dlhodobom používaní nespôsobuje vedľajšie účinky.


SKLADOVANIE
Skladujte v uzavretej nádobe pri izbovej teplote, mimo dosahu malých detí. Chráňte pred svetlom a vlhkosťou.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: