Zloženie: Vres obyčajný kvet - Calluna vulgaris - 250g
Zaradenie: Byliny
Vres obyčajný (Calluna vulgaris) sa stará o zdravie močového ústrojenstva, priaznivo pôsobí na tráviaci systém a napomáha prečisteniu organizmu. Má antiseptický a mierne upokojujúci účinok. V starovekom liečiteľstve sa vres používal pri liečbe infekcií močových ciest, zväčšenej prostaty a ako pomocný prostriedok pri reume a problémoch so zaspávaním. Deti s rachitídou sa kúpali vo vode s prídavkom vresového nálevu. Počiatky medicínskeho využitia vresu siahajú do 15. storočia.
Vres mal mnoho ďalších využití: vyrábali sa z neho napríklad metly, odtiaľ pochádza jeho latinský rodový názov calluna, teda metla. Vyrábali sa z neho aj slamy, pridával sa pri stavaní múrov domov, vyrábali sa z neho povrazy a rúčky. Varilo sa z neho vresové pivo a jeho kvety sa pridávali do vína. Na vresoviskách sa pásli zvieratá. Matrace boli plnené mladými výhonkami vresu a tie suché boli palivo.
Vresy zohrávali významnú úlohu aj v kultúre krajín, pre ktoré sú vresy charakteristickým znakom krajiny, teda v Škótsku, Írsku a Nórsku. Keltskí kňazi zaobchádzali s vresom ako s posvätnou rastlinou a používali ho na odohnanie zlých duchov. Biely vres mal mimoriadny význam - verilo sa, že prináša veľké šťastie a víly odpočívajú na miestach, kde rastie.
Zdravotné vlastnosti:
Vres má pozitívny vplyv na močový systém:
- stimuluje činnosť obličiek, pôsobí močopudne a odstraňuje opuchy,
- pomáha vyplavovať sedimenty z obličiek a močových ciest (ako aj z kĺbov),
- podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu pri infekciách a zápaloch močového systému,
- má pozitívny vplyv na zdravie prostaty.
Vres podporuje činnosť tráviaceho systému. Zlepšuje tráviace procesy a pôsobí diastolicky, vďaka čomu upokojuje a upravuje prácu žalúdka a čriev. Navyše jemne zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče.
Vresové nálevy vykazujú antiseptické vlastnosti, vďaka čomu podporujú očistu organizmu a dezinfekciu močového a tráviaceho ústrojenstva.
Mierny upokojujúci účinok vresu pomáha prehĺbiť večerný odpočinok a zlepšuje kvalitu spánku. V tomto prípade sa oplatí skombinovať vresovú bylinku s inými bylinkami, ako je medovka, damiána či kocúrnik.
APLIKÁCIA
pre zdravie močového systému
podpora činnosti obličiek
opuch
na trávenie
na reguláciu práce čriev a žalúdka
večerný relax
ZLOŽENIE
Kvety vresu 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Vres obsahuje veľa trieslovín vrátane arbutín a metylkarbutín, ďalej silice, flavonoidy, organické kyseliny, horčiny, triterpény, sliz, draslík a kremík.
DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Vres - čaj:
1 polievkovú lyžicu kvetu zalejte pohárom vriacej vody, prikryte a parte 20-30 minút. Konzumujte pohár nálevu 2-3 krát denne.
Nálev z vresu má príjemnú vôňu a chuť, nedráždi sliznicu. Môžete ho konzumovať bez obmedzení a podávať deťom a bábätkám.
KONTRAINDIKÁCIE
Je nepravdepodobné, že by vres poškodil tehotné a dojčiace ženy, neexistujú však o tom žiadne oficiálne údaje.
V prípade precitlivenosti treba rastlinu vysadiť.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Vres obyčajný je trváca rastlina a patrí do čeľade vresovcovité. Jeho prirodzenou oblasťou výskytu je celá Európa, ako aj časti západnej Ázie a severnej Afriky susediace s Európou. Rozšíril sa aj na Sibír, Severnú Ameriku a Austráliu. V Poľsku je to bežné. Vyskytuje sa v nížinách aj na horách až do nadmorskej výšky 2700 metrov nad morom. Rastie najčastejšie v lesoch, ale aj na lúkach a rašeliniskách. Vytvára slatiny, ktoré sú pod ochranou. Vyberá si len kyslé a chudobné pôdy, a preto je indikačnou rastlinou pre tieto pôdy.
Vres je vždyzelený ker. Najčastejšie dosahuje výšku okolo pol metra, menej často dorastá do 1 m.Výhonky má tenké a pokryté červenkastou kôrou. Listy, puky a kvety vresu sú extrémne malé, na rozlíšenie sa musíte pozerať cez lupu. Listy sú krátke, ihličnatého tvaru a svetlozelenej farby. Kvety sú svetlofialové a je veľmi zriedkavé nájsť biele. Skladajú sa zo 4 korunných lupienkov a 4 kalichových lístkov, ich koruna má zvonovitý tvar. Vytvárajú súkvetia - zhluky na vrcholoch výhonkov. Plody vresu sú guľovité, štvorkomorové vrecúška obsahujúce početné semená, dlhé asi pol milimetra.