Tymián vňať - Thymus vulgaris - 1kg sekaný Náhľad

Tymián vňať - Thymus vulgaris - 1kg sekaný

AR77127

Zloženie: Tymián vňať - Thymus vulgaris - 1kg sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

13,66 €

Detaily

Zloženie: Tymián vňať - Thymus vulgaris - 1kg sekaný
Zaradenie: Byliny

Tymián (Thymus vulgaris) je v európskej a stredovýchodnej kuchyni mimoriadne cenená bylina, pretože dodáva do chuti takmer každého jedla hĺbku. Od staroveku sa používa na kulinárske a lekárske účely. Grécke slovo „tymón“, z ktorého pochádza názov tymián, znamená „pre dekontamináciu“, takže táto bylina sa predtým používala na liečenie chorôb spôsobených bakteriálnymi a vírusovými infekciami.

Tradičné používanie tymiánu v medicíne bolo však oveľa širšie. V priebehu rokov bol stále viac a viac oceňovaný úžasnými vlastnosťami, ako je zmiernenie epilepsie a liečenie plachosti.

Zdravotné vlastnosti
Tymiánová bylina obsahuje éterické oleje, ktoré pozostávajú z jedinečného zloženia bioaktívnych látok. Patria sem karvacrol, tymol, cymol, linalool a borneol. Tymián obsahuje okrem olejov aj triesloviny, flavonoidy, saponíny a triterpénové kyseliny. Látky obsiahnuté v éterickom oleji a flavonoidy majú silnú antioxidačnú aktivitu. Zložky obsiahnuté v tymiáne majú antiseptické, antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Priaznivo ovplyvňujú fungovanie horných dýchacích ciest a podporujú prirodzenú obranu tela v prípade bolesti v krku, kašľa a chrapot. Okrem toho pozitívne ovplyvňujú tráviaci systém.

ZLOŽENIE
Sušená tymiánová bylina 100%. Surovina najvyššej kvality.

Ako používať:

Tymiánový čaj:

Odvar
Sušený tymián sa môže tiež použiť na prípravu aromatického, ohrievajúceho bylinného čaju.
Všetko, čo musíte urobiť, je naliať trochu vriacej vody na sušené bylinky a odložtiť stranou niekoľko minút.

Iné použitia:
Tymián má bohatú, hrejivú a mimoriadne príjemnú vôňu. Táto bylina sa veľmi často používa v kuchyni, najmä v Stredomorí a na Strednom východe. Listy a vetvičky sa pridávajú do polievok, šalátov, omáčok, varenej zeleniny a všetkých druhov mäsa, rýb a hydiny. Môže sa tiež pridávať do masla, olivového oleja, majonézy a horčice a môže sa tiež používať na pečenie chleba. Dobre sa hodí aj na jedlách z šošovice a fazule a dokonca aj na obyčajných varených zemiakoch a ryži. Ide dokonale s bazalkou a inými bylinkami, cesnakom a citrónom.
Tymián by sa mal skladovať v tesne uzavretých nádobách, mimo dosahu svetla a vlhkosti. Pri správnom skladovaní si zachová svoju chuť až 2 roky, a preto sa dá bezpečne kúpiť vo väčšom obale.


CHARAKTERISTIKY RASTLÍN

Tymián je bylina z rodu Lamiaceae. Dosahuje výšku 20 - 30 cm. Je to ker s tuhými zvislými stonkami a malými, úzkymi listami šedo-zelenej farby. Na vrcholoch od mája do septembra rastú malé ružovobiele kvety.
Tymián sa pestuje v mnohých regiónoch sveta. Pochádza zo Stredozemného mora a teraz sa dá nájsť divo rastúce v teplejších krajinách Európy, západnej Ázie a severnej Afriky.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: