Vres obyčajný kvet - Calluna vulgaris - 50g Náhľad

Vres obyčajný kvet - Calluna vulgaris - 50g

AR77174

Zloženie: Vres obyčajný kvet - Calluna vulgaris - 50g
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,83 €

Detaily

Zloženie: Vres obyčajný kvet - Calluna vulgaris - 50g
Zaradenie: Byliny

Vres obyčajný (Calluna vulgaris) sa stará o zdravie močového ústrojenstva, priaznivo pôsobí na tráviaci systém a napomáha prečisteniu organizmu. Má antiseptický a mierne upokojujúci účinok. V starovekom liečiteľstve sa vres používal pri liečbe infekcií močových ciest, zväčšenej prostaty a ako pomocný prostriedok pri reume a problémoch so zaspávaním. Deti s rachitídou sa kúpali vo vode s prídavkom vresového nálevu. Počiatky medicínskeho využitia vresu siahajú do 15. storočia.
Vres mal mnoho ďalších využití: vyrábali sa z neho napríklad metly, odtiaľ pochádza jeho latinský rodový názov calluna, teda metla. Vyrábali sa z neho aj slamy, pridával sa pri stavaní múrov domov, vyrábali sa z neho povrazy a rúčky. Varilo sa z neho vresové pivo a jeho kvety sa pridávali do vína. Na vresoviskách sa pásli zvieratá. Matrace boli plnené mladými výhonkami vresu a tie suché boli palivo.
Vresy zohrávali významnú úlohu aj v kultúre krajín, pre ktoré sú vresy charakteristickým znakom krajiny, teda v Škótsku, Írsku a Nórsku. Keltskí kňazi zaobchádzali s vresom ako s posvätnou rastlinou a používali ho na odohnanie zlých duchov. Biely vres mal mimoriadny význam - verilo sa, že prináša veľké šťastie a víly odpočívajú na miestach, kde rastie.

Zdravotné vlastnosti:

Vres má pozitívny vplyv na močový systém:
- stimuluje činnosť obličiek, pôsobí močopudne a odstraňuje opuchy,
- pomáha vyplavovať sedimenty z obličiek a močových ciest (ako aj z kĺbov),
- podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu pri infekciách a zápaloch močového systému,
- má pozitívny vplyv na zdravie prostaty.


Vres podporuje činnosť tráviaceho systému. Zlepšuje tráviace procesy a pôsobí diastolicky, vďaka čomu upokojuje a upravuje prácu žalúdka a čriev. Navyše jemne zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče.
Vresové nálevy vykazujú antiseptické vlastnosti, vďaka čomu podporujú očistu organizmu a dezinfekciu močového a tráviaceho ústrojenstva.
Mierny upokojujúci účinok vresu pomáha prehĺbiť večerný odpočinok a zlepšuje kvalitu spánku. V tomto prípade sa oplatí skombinovať vresovú bylinku s inými bylinkami, ako je medovka, damiána či kocúrnik.

APLIKÁCIA
pre zdravie močového systému
podpora činnosti obličiek
opuch
na trávenie
na reguláciu práce čriev a žalúdka
večerný relax

ZLOŽENIE
Kvety vresu 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Vres obsahuje veľa trieslovín vrátane arbutín a metylkarbutín, ďalej silice, flavonoidy, organické kyseliny, horčiny, triterpény, sliz, draslík a kremík.

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Vres - čaj:
1 polievkovú lyžicu kvetu zalejte pohárom vriacej vody, prikryte a parte 20-30 minút. Konzumujte pohár nálevu 2-3 krát denne.
Nálev z vresu má príjemnú vôňu a chuť, nedráždi sliznicu. Môžete ho konzumovať bez obmedzení a podávať deťom a bábätkám.

KONTRAINDIKÁCIE
Je nepravdepodobné, že by vres poškodil tehotné a dojčiace ženy, neexistujú však o tom žiadne oficiálne údaje.
V prípade precitlivenosti treba rastlinu vysadiť.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Vres obyčajný je trváca rastlina a patrí do čeľade vresovcovité. Jeho prirodzenou oblasťou výskytu je celá Európa, ako aj časti západnej Ázie a severnej Afriky susediace s Európou. Rozšíril sa aj na Sibír, Severnú Ameriku a Austráliu. V Poľsku je to bežné. Vyskytuje sa v nížinách aj na horách až do nadmorskej výšky 2700 metrov nad morom. Rastie najčastejšie v lesoch, ale aj na lúkach a rašeliniskách. Vytvára slatiny, ktoré sú pod ochranou. Vyberá si len kyslé a chudobné pôdy, a preto je indikačnou rastlinou pre tieto pôdy.
Vres je vždyzelený ker. Najčastejšie dosahuje výšku okolo pol metra, menej často dorastá do 1 m.Výhonky má tenké a pokryté červenkastou kôrou. Listy, puky a kvety vresu sú extrémne malé, na rozlíšenie sa musíte pozerať cez lupu. Listy sú krátke, ihličnatého tvaru a svetlozelenej farby. Kvety sú svetlofialové a je veľmi zriedkavé nájsť biele. Skladajú sa zo 4 korunných lupienkov a 4 kalichových lístkov, ich koruna má zvonovitý tvar. Vytvárajú súkvetia - zhluky na vrcholoch výhonkov. Plody vresu sú guľovité, štvorkomorové vrecúška obsahujúce početné semená, dlhé asi pol milimetra.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: