Ľanové semeno - Semen Lini - 100g vcelku Náhľad

Ľanové semeno - Semen Lini - 100g vcelku

AR77038

Zloženie: Ľanové semeno - Semen Lini - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

4,91 €

Detaily

Zloženie: Ľanové semeno - Semen Lini - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Ľanové semená sú malé, ploché, zrná tvaru sĺz a veľkosti 2-3 mm. Zvyčajne sú hnedé, ale tiež v zlatej farbe. Ich charakteristickou črtou je, že po namočení napučia. Používajú sa na zlepšenie funkcie tráviaceho traktu. Ľanové semená májú veľa bioaktívnych látok, ktoré majú priaznivý vplyv na naše telo, preto sa nazývajú superfood.


Zdravotné vlastnosti

Silice prítomné v ľanoch majú ochranný účinok na vnútorných stenách tráviaceho traktu a tiež absorbujú veľa vody a stimulujú prechod trávenej potravy v črevách. Z tohto dôvodu a tiež kvôli vysokému obsahu vlákniny je ľanové semeno vynikajúcim pomocníkom pri regulácii pohybov čriev.
Ľanové semená sú bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín z rodiny n-3 vrátane kyseliny alfa-linolénovej, ktorej pravidelná konzumácia znižuje riziko ochorení srdca a obehového systému a má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.
Ľan je najbohatší známy prírodný zdroj lignanov. Vedecká komunita hodnotila ich hodnotu na podporu zdravia veľmi vysoko. Lignany sú fytoestrogény, t. J. Rastlinné hormóny, ktoré sa v ľudskom tele správajú podobne ako estrogény. Sú schopné regulovať hormonálnu rovnováhu a navyše majú silné antioxidačné a protirakovinové účinky.

APLIKÁCIE
Konzumácia ľanových semien sa odporúča ľuďom trpiacim zápchou a nadúvaním, ako aj pri hnačkách. Môžu priniesť úľavu v prípade podráždenia alebo gastroenteritídy. Na prevenciu rakoviny, aterosklerózy, hypercholesterolémie a srdcových chorôb sa oplatí ich zaradiť do vašej stravy. Odporúčajú sa tiež pri cukrovke kvôli vysokému množstvu vlákniny, ktorá má pozitívny vplyv na metabolizmus glukózy.

ZLOŽENIE: Ľanové semená 100%. Surovina najvyššej kvality.

Energetická hodnota 534 kcal / 100 g (% odporúčaného denného príjmu)
42,2g tuky
sacharidy 28,9g
proteín 18,3g
vlákno 27,3g
cukry 1,55 g
Vápnik 255 mg (32%)
5,73 mg (41%) železa
392 mg horčíka (105%)
813 mg draslíka (41%)
4,34 mg zinku (43%)
Vitamín B1 1,64 mg (149%)
Vitamín B6 0,47 mg (34%)
Vitamín K 4,3 µg (86%)

NÁVOD NA POUŽITIE

Odvar
Ľanové semená celé alebo mleté sa môžu tiež zaliať horúcou vodou, počkať 20 minút a vypiť tekutinu spolu s jej obsahom.

Iné použitia:

Odporúčaný denný príjem ľanových semien je individuálna záležitosť.
Na preventívne účely postačuje 1 čajová lyžička denne, zatiaľ čo pri zápche je potrebné konzumovať 2 až 3 polievkové lyžice denne.
V prípade hnačky, žalúdka a čriev, vredov, pálenia záhy a poruchy trávenia sa odporúča zaliať 3 polievkové lyžice semien pohárom teplej vody, nechať pôsobiť 30 minút alebo viac, kým sa nevytvorí želé, a vypiť ich bez semien. Toto by sa malo opakovať trikrát denne alebo dovtedy, kým problém nezmizne.
Ľanové semená sa môžu konzumovať celé alebo v mletej forme. Celé semená sa môžu pridávať do rannej kaše, kaše alebo ryže. Stojí za to variť ich asi 15 - 20 minút, aby napučiavali a tvorili hlien. Potom sú lepšie absorbované a hodnotnejšie. Mleté semená sa však môžu pridávať v surovej forme do sendvičov, šalátov, cereálií s mliekom, jogurtom, kokteilov, polievok a rôznych pokrmov. Pridané do vody, mlieka, jogurtu alebo polievky napučia a zahusťujú jedlo po niekoľkých minútach. Stane sa to rýchlejšie pod vplyvom tepla.Ľanové semeno môže byť náhradou vegánskeho vajca. Ak chcete nahradiť jedno vajce, jednoducho zmiešajte 1 lyžicu mletých semien s 2 lyžicami teplej vody.Ľanové semeno sa môže tiež použiť na pečenie chleba, sušienok a sušienok, alebo sa opeká a pridáva do šalátu. Tieto procesy však môžu viesť k strate niektorých cenných zlúčenín.
Ľanové semená by mali byť mleté ​​tesne pred konzumáciou. Skladovanie v jemne rozptýlenej forme môže mať za následok stratu mnohých cenných látok a zažívacie tuky v nich obsiahnuté. Preto sa neoplatí kupovať ľanové semeno.

Kontraindikácie
Ľudia so zápalovým alebo autoimunitným ochorením čriev by sa mali obrátiť s konzumáciou ľanových semien na lekára alebo na dietológa.
Ľanové semeno obsahuje malé množstvo kyanogénnych glykozidov, ktoré produkujú kyanovodík v dôsledku metabolizmu. Toto množstvo je také malé, že je pre človeka neškodné, ale niektorí hovoria, že tehotné a dojčiace ženy by mali používať ľanové semienka s mierou.

CHARAKTERISTIKY RASTLÍN
Ľan (Linum) je jednou z prvých plodín, ktorej história siaha až 7 000 rokov späť. Patrí do ľanovej rodiny a vytvára asi 180 druhov. Vyskytuje sa v krajinách mierneho a subtropického pásma a najväčšiu rozmanitosť jeho druhov možno nájsť v Stredozemnom mori. Ľan obyčajný je jednoročná alebo dvojročná rastlina, ktorá dosahuje priemernú výšku 0,6 m, maximálne 1,2 m. Rastlina je tvorená priamym vyvýšeným stonkom zarasteným malými kopinatými listami. Ľanové kvety sú modré, ružové, biele alebo žlté a majú lievikovitý tvar. Ozdobujú vrcholy výhonkov rastliny v júni a auguste. Ľanové semená sa nachádzajú v tobolkách, ktoré sa po opelení a vykvitnutí objavujú na mieste kvetov.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: