Šalvia lekárska list - Salvia officinalis - 250g mletý Náhľad

Šalvia lekárska list - Salvia officinalis - 250g mletý

AR77046

Zloženie: Šalvia lekárska list - Salvia officinalis - 250g mletý
Zaradenie: Byliny

Na sklade

8,61 €

Detaily

Zloženie: Šalvia lekárska list - Salvia officinalis - 250g mletý
Zaradenie: Byliny

Šalvia (Salvia officinalis) je známa predovšetkým ako prírodný prostriedok na starostlivosť o ústa, ďasná a hrdlo. Tiež sa stará o stav pokožky, upokojuje podráždenie očí a genitálií. Pri perorálnom použití znižuje nadmerné potenie a laktáciu a podporuje aj tráviace činnosti.

Šalvia je od pradávna populárnou a vysoko cenenou liečivou a magickou bylinou. Jeho latinské rodové meno pravdepodobne pochádza zo slova salva, čo znamená pomoc. V Grécku a Ríme bol šalvia hlavným symbolom zdravia a dlhovekosti, takže infúzie byliny sa konzumovali ako denný čaj. Dokonca sa verilo, že táto rastlina dokáže vzkriesiť mŕtvych. Šalviu ocenili aj Egypťania a Kelti, ako aj Hindi, ktorí ju pestovali v severnej Indii. V každej oblasti sa považovala za svätú bylinu. V starovekej medicíne sa považovala za univerzálny liek pre väčšinu ochorení.


Vlastnosti podporujúce zdravie

Prípravky zo šalvie sa najčastejšie používajú na výplach úst a hrdla vďaka svojim antiseptickým a adstringentným vlastnostiam. Šalvia pomáha udržiavať zdravé sliznice, ďasná a zuby. Upokojuje unavené oči. Má pozitívny vplyv na pokožku a podporuje hojenie pupienkov, akné, drobných rán alebo odrenín. Tiež sa stará o pohlavné orgány, upokojuje svrbenie a podráždenie.
Šalvia použitá vnútorne upokojuje črevá, má pozitívny vplyv na trávenie a fungovanie tráviaceho systému. Okrem toho znižuje nadmernú sekréciu potu a slín a nadmernú laktáciu.

APLIKÁCIE:
vonkajšie: výplach úst a krku, umývanie akné a drobné rany a pupienky na pokožke, očné obklady, umývanie genitálií, epiteliály, zavlažovanie
vnútorne: podpora trávenia, nadmerná fermentácia v črevách, nadmerná laktácia a potenie

ZLOŽENIE:
Šalvia bylina 100%. Surovina najvyššej kvality.
Listy šalvie obsahujú hodnotný éterický olej obsahujúci cineol, gáfor, pinén a tujón. Listy obsahujú okrem oleja aj flavonoidy, triesloviny, horké látky, organické kyseliny a vitamíny.


DÁVKOVANIE A POKYNY NA POUŽITIE

čaj (rezaný list):
odvar
1-2 polievkové lyžice byliny zalejte pohárom vriacej vody, prikryte (!) A nechajte stáť 20 minút. Precediť. Konzumujte 2-krát denne. Ochladený odvar je možné aplikovať aj zvonka.

Šalvia (mletý list):
1 čajovú lyžičku mletej byliny zalejte malým množstvo horúcej vody. Po ochladení vypite spolu so sedimentom. Používajte dvakrát denne.

Iné spôsoby použitia:

Tinktúra 1:3 alebo 1:5
Alkohol 40 - 60%. Makerujte 14 dní. Užívajte 1-3x denne 3-5 ml. Na vonkajšie použitie: 5 ml na pol pohára vody. Neriedenú tinktúru je možné vtierať do kožných lézií okolo úst, ďasien a uštipnutí hmyzom.

Kuchársky
Sušené listy šalvie sú vynikajúcim korením pre slané aj sladké jedlá. Je obľúbený najmä v talianskej kuchyni. Pridáva sa do mäsa a rýb, do zeleninových jedál, najmä do jedál z rajčiakov, kapusty a hrachu, do rôznych polievok, šalátov a náplní. Je tiež súčasťou sladkého pečiva a zákuskov. Mal by sa používať s mierou, pretože nadmerný obsah kazí chuť a vôňu jedla.

NEŽIADUCE ÚČINKY A KONTRAINDIKÁCIE

Thujon prítomný v šalvej byline je toxický, ale iba vo veľmi vysokých dávkach. Neprekračujte odporúčané dávky šalvie a je lepšie dlhodobo ho perorálne nepoužívať.
Odvar listov šalvie môže spôsobiť úplné vymiznutie laktácie, takže ak chceme len znížiť laktáciu, musíme byť opatrní a opatrní.
Tehotenstvo a laktácia, precitlivenosť na rastlinu.

CHARAKTERISTIKY RASTLÍN

Šalvia patrí do rodiny jazmínov. Pochádza zo stredomorských a balkánskych krajín, kde sa vyskytuje najčastejšie, ale stretávame sa s ním aj v iných častiach Európy. Rastie na skalnatých, kamenitých a dobre slnečných miestach. Má rada vlhkú pôdu bohatú na vápnik. Šalvia je vždyzelený ker alebo polokrík, ktorý dosahuje výšku 50 až 70 cm. Listy šalvie sú strieborne zelené a príjemné na dotyk. Majú pokrčený povrch a vrúbkované okraje a ich tvar je kopijovitý alebo oválny. Šalvia produkuje kvety svetloružovej farby, ktoré môžu mať v závislosti od reakcie pôdy modrejší alebo červený odtieň. Kvety rastú na vrcholkoch stoniek v 4 - 8 kusoch. Plody šalvie sú svetlo hnedé kapsuly s guľovými semenami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: