Shatavari koreň - Asparagus racemosus - 250g sekaný Náhľad

Shatavari koreň - Asparagus racemosus - 250g sekaný

AR76890

Zloženie: Shatavari koreň - Asparagus racemosus - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

16,28 €

Detaily

Zloženie: Shatavari koreň - Asparagus racemosus - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Shatavari - koreň

Shatavari (Asparagus racemosus) je rastlina určená špeciálne pre ženy. Jeho koreň obsahuje fytoestrogény, ktoré vyrovnávajú ekonomiku ženských pohlavných hormónov a tým zmierňujú prejavy PMS a menopauzy, pomáhajú regulovať menštruáciu a priaznivo ovplyvňujú ženskú plodnosť. Šatavari tiež priaznivo pôsobí na pamäť a náladu, upokojuje tráviaci trakt a podporuje prirodzenú imunitu.

Shatavari rastie najmä v Indii, na Srí Lanke a v Himalájach. Hrá dôležitú úlohu v ajurvédskej, siddha a unani medicíne ako prostriedok na podporu ženskej hormonálnej rovnováhy, prináša vitalitu a dlhovekosť, stimuluje laktáciu a ako afrodiziakum. Slovo shatavari znamená v sanskrte „tá, ktorá má sto manželov“ a vzťahuje sa na ženskú plodnosť a sexuálnu túžbu. Táto rastlina je označovaná aj ako „kráľovná bylín“, čo opäť zdôrazňuje jej účel pre ženy. V minulosti sa šatavari využívalo aj na iné účely: odvary z koreňa sa používali na liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov, na zvýšenie imunity, zlepšenie nálady a predĺženie života sa konzumoval práškový koreň a nálev.

Zdraviu prospešné vlastnosti:

Šatavari je podľa ajurvédy rastlina, ktorá sa stará najmä o ženskú hormonálnu rovnováhu a ženský reprodukčný systém. Podľa starovekej medicíny pomáha shatavari regulovať hladinu ženských pohlavných hormónov, pravdepodobne vďaka prítomným izoflavónom, ktoré pôsobia ako fytoestrogény. Šatavari vďaka fytoestrogénom uvoľňuje emocionálne napätie a podráždenosť spojenú s menštruáciou, podporuje pravidelnú menštruáciu, znižuje nepríjemné príznaky menopauzy. Okrem toho pôsobí diastolicky na maternicu a pomáha lepšie znášať ťažkú ​​menštruáciu. Stimuluje laktáciu u dojčiacich matiek. Môže pomôcť aj ženám s nedostatkom estrogénu a priaznivo ovplyvniť ženskú plodnosť.

Účinok shatavari na ženské hormóny a reprodukčný systém zatiaľ moderná medicína dôkladne nepreverila. Existujú však štúdie, ktoré potvrdzujú aj ďalšie pozitívne vlastnosti tejto rastliny.

Podľa nich, shatavari:

zvyšuje náladu,
zlepšuje učenie a pamäť,
má adaptogénny účinok, t.j. zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,
zmierňuje nervové napätie spôsobené stresom,
pozitívne ovplyvňuje sexuálnu túžbu žien a mužov,
podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu stimuláciou aktivity makrofágov a T lymfocytov,
podporuje hojenie defektov na sliznici žalúdka a čriev.

APLIKÁCIA
ako podpora správneho hormonálneho manažmentu u žien
PMS
ťažké, bolestivé alebo nepravidelné menštruácie
na stimuláciu laktácie
znížená plodnosť u žien
znížená sexuálna túžba
vysoká intelektuálna aktivita
depresívna nálada
nervové napätie spôsobené stresom
podráždenosť a podráždenosť
znížená imunita
podráždenie alebo defekty v sliznici žalúdka a čriev


ZLOŽENIE
Shatavari yellow, nepálsky - rezaný alebo mletý koreň (Asparagus racemosus) 100%. Najkvalitnejšia surovina!

Aktívnymi látkami prítomnými v surovine sú steroidné saponíny - šatvaríny, alkaloid aspargamínu A, izoflavóny, racemozid A, imunozid, racemosol, racemofurán, flavonoidy, steroly, polysacharidy, hlien a minerály.

DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ

Shatavari – čaj (rezaný koreň):

Infúzia:
1-2 čajové lyžičky suroviny zalejte 1 šálkou vriacej vody alebo mlieka, prikryte a nechajte 30 minút odstáť. Prefiltrujte. Konzumujte 3-krát denne, zakaždým si pripravte čerstvú infúziu.

Odvar:
1-2 lyžičky suroviny zalejeme pohárom vody alebo mlieka, privedieme do varu a na miernom ohni prikryté varíme 15 minút. Prefiltrujte. Konzumujte 2-3 krát denne.

Shatavari - prášok:
Mletý koreň užívajte perorálne v množstve 2-5 g (cca 1-2 čajové lyžičky) 2x denne po jedle. Pred užitím sa odporúča zmiešať s teplým alebo horúcim mliekom (môže byť aj rastlinné).

Tinktúra:
Pomery 1:3 alebo 1:5. Alkohol 40-70%. Macerujte minimálne 7 dní, prefiltrujte. Užívajte 5 ml 2-3x denne po zriedení vodou, džúsom alebo mliekom.


SPOLUPRÁCA
Nálada, relax: ashwagandha, brahmi.
Pamäť a kognitívne schopnosti: Brahmi, Ternatian klitoria.
Libido a plodnosť: senovka grécka, maca.


KONTRAINDIKÁCIE
Koreň Shatavari môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu, preto je lepšie sa mu v tehotenstve vyhýbať.
Kontraindikáciou je aj precitlivenosť na túto rastlinu alebo inú z čeľade špargle.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY

Shatavari je rastlina z čeľade špargle. Je príbuzná v Európe známej jedlej špargli, no vôbec sa na ňu nepodobá. Je bežný v Indii, Nepále, na Srí Lanke a v Himalájach, no možno ho nájsť v celej Ázii, Afrike a Austrálii. Shatavari uprednostňuje kamenistú alebo štrkovú pôdu a najlepšie rastie na vysočinách dosahujúcich 300-1400 metrov nad morom, ale vyskytuje sa aj v nížinách v tropickom podnebí, kde uprednostňuje tienisté miesta.

Asparagus racemosus dosahuje výšku 1-2 m. Jeho stonka a listy sú zelené a ochabnuté, ale koreňový systém je silný a mimoriadne vyvinutý. Jedna rastlina môže produkovať až niekoľko desiatok cibuľovitých koreňov s dĺžkou až 1 m. Rastlina má okrem hlavného koreňového systému aj vedľajšie korene, ktoré vyrastajú z jej nadzemných výhonkov. Listy Shatavari sú tenké a ihličkovité, ale majú mäkkú štruktúru. Kvety sú biele a malé. Pozostávajú zo šiestich okvetných lístkov a šiestich tyčiniek, ktoré obklopujú biely piestik. Tvoria strapcovité súkvetia. Na ich mieste sa objavujú guľovité bobule, ktoré sú najskôr zelené a dozrievaním sa sfarbujú do červena. Obsahujú 2-3 semená.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: