Pyštek obyčajný - Linaria vulgaris - 100g mletý

AR86332

Zloženie: Pyštek obyčajný - Linaria vulgaris - 100g mletý
Zaradenie: Byliny

Tento produkt už nie je dostupný

7,29 €

Detaily

Zloženie: Pyštek obyčajný - Linaria vulgaris - 100g mletý
Zaradenie: Byliny

Pyštek obyčajný (Linaria vulgaris) je mierne laxatívna bylina, ktorá pri vonkajšom použití upokojuje podráždenie pokožky a slizníc. Pyštek obyčajný je zabudnutá bylinka, ktorú je v súčasnosti ťažké zohnať v lekárňach a obchodoch s bylinkami. Má však dlhú históriu používania v ľudovom liečiteľstve v Európe, najmä vo východnej Európe. Predtým sa odporúčal pri žltačke, zápche, ochoreniach močových ciest a infekciách dýchacích ciest. Ľanový nálev sa používal na umývanie hemoroidov a chorých genitálií, ale aj vlasov a vlasovej pokožky postihnutej lupinami. Nálevy sa používali aj ako obklady očí pri zápaloch spojiviek, pri aknóznej pleti alebo pri rôznych zápalových stavoch objavujúcich sa na koži.

Zdraviu prospešné vlastnosti:
stimuluje peristaltické pohyby čriev a jemne laxuje,
má choleretický účinok,
podporuje správnu funkciu pečene a žlčníka,
priaznivo pôsobí na pokožku a sliznice.

APLIKÁCIA
Vnútorne: na úpravu tráviaceho traktu.
Zvonka: obklady na oči, umývanie aknóznej pleti, pupienkov, genitálií, konečníka, výplachy pošvy.

ZLOŽENIE
100% bylina. Surovina najvyššej kvality.

DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ

Pyštek obyčajný – čaj (rezaná bylina):

Infúzia:
1 polievkovú lyžicu zalejte pohárom vriacej vody, prikryte a nechajte 20 minút odstáť. Pite pol pohára 2-3 krát denne pred jedlom.

Odvar:
2 polievkové lyžice povaríme v 0,5 l vody 30 minút, potom scedíme. Pite ⅓-pol pohára trikrát denne.

Nálev a odvar sú vhodné na vonkajšie použitie.

Prášok:
Pol lyžičky mletého ľanu zalejte malým množstvom horúcej vody. Po vychladnutí vypite spolu so sedimentom a ďalším pohárom vody. Používajte 2-3 krát denne, pol hodiny pred jedlom.

SPOLUPRÁCA
Pri zápche sa oplatí kombinovať s kôrou rakytníka.

KONTRAINDIKÁCIE

na vnútorné použitie
Tehotenstvo a dojčenie, zápaly v tráviacom trakte.
Užívanie vysokých dávok cameliny môže spôsobiť nevoľnosť a hnačku.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Pyštek obyčajný obyčajný patrí do čeľade plantain a je to trváca rastlina. Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Severnej Amerike, bežný je aj na Slovensku. Rastie na slnečných miestach. Jeho stonka dosahuje výšku 20 až 90 cm a zvyčajne sa nerozvetvuje. Je husto pokrytý úzkymi, podlhovastými listami bez stopiek. Kvety sú žltooranžové a tvoria veľké zhluky na vrcholoch výhonkov. Majú tvar tzv hrdlo s ostrohou. Plodom ľuľky je tobolka s diskovitými semenami. Jedna rastlina produkuje asi 30 000 semien.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: