Rebríček obyčajný vňať - Achillea millefolium - 100g mletý Náhľad

Rebríček obyčajný vňať - Achillea millefolium - 100g mletý

AR88558

Zloženie: Rebríček obyčajný vňať - Achillea millefolium - 100g mletý
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,54 €

Detaily

Zloženie: Rebríček obyčajný vňať - Achillea millefolium - 100g mletý
Zaradenie: Byliny

Rebríček – bylina

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) vďačí za svoj všeobecný názov skutočnosti, že dokáže zastaviť drobné krvácanie a v minulosti sa používal ako prírodný obklad na rezné rany. Hovorí sa, že grécky boh Achilles bol prvým, kto liečil rany rebríkom, a preto latinský rodový názov tejto rastliny pochádza z jeho mena.

V stredoveku bol rebríček jednou z bylín používaných na dochucovanie piva. Bola tiež obľúbenou zeleninou. Jeho mladé listy sa zvyčajne varili v polievke alebo sa pripravovali podobne ako špenát. Sušené listy sa používali ako korenie. V ľudovom liečiteľstve sa rebríček používal nielen ako obklad, ale aj ako prostriedok na podporu trávenia, pôsobil proti bolestiam brucha a znižoval horúčku.

Zdraviu prospešné vlastnosti:
Rebríček urýchľuje zrážanie krvi, takže pomáha zastaviť menšie krvácanie. Podporuje hojenie rán a podráždení. Priaznivo pôsobí na sliznicu hrdla a tráviaceho traktu.
Podporuje trávenie zvýšením sekrécie tráviacich štiav a žlče.
Stará sa o krásny vzhľad vašej pokožky a vlasov.
Chráni rastliny pred škodcami.


APLIKÁCIA
Nálev z rebríka je vhodný na umývanie drobných rezných rán a podráždení a na výplachy hrdla a úst. Môžete ich použiť aj na umývanie vlasov a pokožky a pridať ich ako vodnú fázu do kozmetiky.
Rebríček sa oplatí piť aj ako čaj s upokojujúcim účinkom na žalúdok a črevá.
Silný extrakt z rebríka je ideálny pre eko-ochranu rastlín.

ZLOŽENIE
Rebríček obyčajný – 100% sušená bylina. Surovina najvyššej kvality!

AKO UŽÍVAŤ
Rebríček – čaj (rezaná bylina):
1-2 lyžičky bylinky zalejte vriacou vodou a prikryté nechajte 15 minút lúhovať. Užívajte 1 pohár 3x denne alebo používajte zvonka na oplachovanie krehkých, mastných a vypadávajúcich vlasov a vlasovej pokožky, na umývanie tváre, na použitie do sedacích kúpeľov na oblasť vagíny a konečníka a ako obklad na rany.

Rebríček – mletá bylina:
0,5-1 čajovú lyžičku prášku zalejte malým množstvom horúcej vody. Po vychladnutí vypite s bylinkou. Používajte 3x denne.

Extrakt:
Pomery 1:3 alebo 1:5. Alkohol 25%. Užívajte po zriedení vo vode 1-4 ml 3x denne.

Tinktúra:
Pomery 1:3 alebo 1:5. Alkohol 40-60%. Užívajte 5-10 ml denne po zriedení v malom množstve vody.

Prípravky na báze alkoholu je možné použiť zvonka po zriedení vo vode na umývanie podráždenej, začervenanej, porezanej pokožky, s pupienkami a akné, ako antiseptikum, sťahujúce a urýchľujúce zrážanie krvi. V malom množstve sa môžu pridávať aj do šampónov, krémov, kondicionérov a telových vôd.

KONTRAINDIKÁCIE
Rebríček môže spôsobiť alergie pri kontakte s pokožkou. V takejto situácii by sa malo prerušiť jeho užívanie.
Užívanie rebríčka u tehotných a dojčiacich žien sa neodporúča.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY

Rebríček obyčajný patrí do čeľade Asteraceae. Jeho areál sa rozprestiera po celej Európe a veľkej časti Ázie – od východu po Mongolsko a severozápadnú Indiu. Rastie aj v Severnej Amerike. Na Slovensku je bežný – nájdeme ho takmer na každej lúke, poli, ceste, v nížinách aj v horách. Má rád slnečné miesta a kvitne od júla do októbra.

Rebríček dorastá do výšky 1 m. Jeho listy majú podlhovastý, sperený tvar a štruktúru zloženú z mnohých častí, pripomínajúcu čipku. Drobné kvety rebríka sú biele a pozostávajú zo 4-5 okvetných lístkov. Vytvárajú súkvetie na vrchole stonky nazývané korymb. Opeľujú ich muchy. Plody rebríčka sú nažky, teda jednotlivé semená. Rebríček vytvára podzemné a plazivé podzemky, ktoré sú bielej a žltej farby. Celá nadzemná časť rastliny je pokrytá sotva viditeľným vlneným chumáčom a vydáva charakteristickú vôňu.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: