Maral koreň (Leuzea) - Rhaponticum carthamoides - 50g mletý Náhľad

Maral koreň (Leuzea) - Rhaponticum carthamoides - 50g mletý

AR76419

Zloženie: Maral koreň (Leuzea) - Rhaponticum carthamoides - 50g mletý
Zaradenie: Borelióza

Na sklade

11,08 €

Detaily

Zloženie: Maral koreň (Leuzea) - Rhaponticum carthamoides - 50g mletý
Zaradenie: Borelióza


Marala koreň je surovina získaná z rastliny zvanej leuzea (Rhaponticum carthamoides). Najhojnejšie rastie v pohorí Altaj a Sajany (Rusko), kde sú preň priaznivé podmienky. Nachádza sa v nadmorských výškach nad 1500 metrov nad morom. Kvitnúca je podobná bodliaku, ibaže má hrubšiu stonku a nemá tŕne.

Obyvatelia Sibíri túto rastlinu poznajú a zbierajú už minimálne niekoľko sto rokov. Z jej koreňov a listov sa pripravujú nálevy a tinktúry. Nazývali ho „koreň marala“, pretože patrí medzi obľúbené pochúťky jeleňov marala. Myšlienka použiť maralu sa zrodila ako výsledok pozorovania týchto zvierat a pozorovania, že maraly sa po zjedení stanú mimoriadne živými a zúrivými.

Ruské a sibírske ľudové liečiteľstvo odporúčalo užívať koreň každý deň na zvýšenie vitality, vytrvalosti a odolnosti voči náročnej horskej klíme, ako aj po chorobe na rýchlejší návrat do dobrej kondície. Muži užívali tinktúru z koreňa na zlepšenie libida a posilnenie tela pred ťažkou fyzickou prácou.

Dnes vieme, že maralový koreň obsahuje ekdysteroidy, ktoré sú zodpovedné najmä za jeho pôsobenie. Z nich najvýznamnejšiu úlohu zohráva 20-hydroxyekdyzón (20E, ekdysterón), ktorý je už roky predmetom vedeckého výskumu. Ekdysteroidy sú zlúčeniny objavené po prvýkrát u hmyzu, ktoré regulujú jeho preperovanie. Nachádzajú sa aj vo svete rastlín. U mužov vykazujú zaujímavý efekt podobný pôsobeniu mužských pohlavných hormónov. Výsledkom je nárast energie a sily, posilnenie svalov a zlepšenie sexuálnej výkonnosti. Tento rok sa uskutočnila štúdia zahŕňajúca 46 mužských športovcov, ktorí dostali 20E. Po 10 týždňoch experimentu autori pozorovali nárast svalovej hmoty účastníkov, čo naznačuje, že ekdysterón bol zaradený do zoznamu zakázaných dopingových látok. Stojí za zmienku, že ekdysteroidy nezvyšujú hladinu testosterónu v krvi a ich anabolický účinok si vyžaduje starostlivejšie štúdium.

Zdraviu prospešné vlastnosti:
Moderných výskumov o účinkoch maralového koreňa je málo. Doteraz sa robili len chemické rozbory látok v ňom obsiahnutých a vykonané pokusy sa týkajú najmä jednej z nich, teda 20-ekdysterónu. A ako vieme, účinok rastliny je najčastejšie výsledkom synergie mnohých látok v nej obsiahnutých. Existujú však informácie z literatúry zo 40. a 50. rokov 20. storočia, ktoré cituje panacea. Podľa nich:

Marala koreň je tradičný sibírsky adaptogén, ktorý urýchľuje adaptáciu organizmu na drsné podmienky prostredia a uľahčuje prežitie.
Posilňuje svaly a zlepšuje fyzickú výkonnosť.
Zvyšuje náladu a vitalitu.
Zvyšuje mužské libido a má pozitívny vplyv na mužské sexuálne funkcie.
Podporuje rekonvalescenciu a obnovuje silu po chorobe.
Má pozitívny vplyv na hospodárenie s glukózou a inzulínom v krvi.

APLIKÁCIA
na zvýšenie odolnosti voči rôznym stresovým faktorom
na zlepšenie vytrvalosti a fyzického výkonu
pre pohodu a zvýšenie hladiny energie
na podporu mužskej sexuálnej funkcie
na čas rekonvalescencie
na podporu metabolizmu glukózy

ZLOŽENIE
Marala koreň (Rhaponticum carthamoides) 100%. Bez doplnkov. Najkvalitnejšia surovina!

AKO POUŽIŤ
Prášok z koreňa Marala:
Užívajte pol lyžičky prášku 1-2 krát denne v prvej polovici dňa. Pred konzumáciou zmiešajte s vodou alebo pridajte do jedla.

Odvar:
1 čajovú lyžičku mletého koreňa povarte v 2 šálkach vody 10 minút. Potom odstavte z ohňa a nechajte pol hodiny lúhovať. Vypite pohár odvaru dvakrát denne v prvej polovici dňa.

SPOLUPRÁCA
Rhodiola a sibírsky ženšen zvyšujú adaptogénny, energizujúci a posilňujúci účinok.

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu, hypertenzia.
Môže spomaliť zrážanie krvi!

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Maral je trvalka z čeľade Asteraceae. Prirodzene sa vyskytuje v pohorí Altaj a Sajany v Rusku, v nadmorských výškach nad 1500 metrov nad morom. Vyvíja hrubú chlpatú stonku dorastajúcu do výšky 1,8 m. Jeho listy sú dlhé, sperené. Kvety tvoria na vrchole stonky veľké guľovité fialové súkvetie, ktoré pripomína súkvetie bodliaka. Plodom sú nažky pokryté páperím. Oddenok hustý a drevnatý.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

19 ďalších produktov v rovnakej kategórii: