Chaluha bublinatá - Fucus vesiculosus - 250g mletý Náhľad

Chaluha bublinatá - Fucus vesiculosus - 250g mletý

AR88885

Zloženie: Chaluha bublinatá - Fucus vesiculosus - 250g mletý
Zaradenie: Riasy a huby

Na sklade

8,24 €

Detaily

Zloženie: Chaluha bublinatá - Fucus vesiculosus - 250g mletý
Zaradenie: Riasy a huby

Fucus vesiculosus je hnedá riasa, ktorá je cenená pre vysoký obsah jódu a zdraviu prospešných polysacharidov. Ďalej obsahuje alginát sodný - prírodné zahusťovadlo, používané pri výrobe zmrzlín, light jogurtov, omáčok a dezertov.
Chaluha bublinatá sa nachádza v chladnejších vodách morí a oceánov po celom svete. Pred viac ako 3000 rokmi sa začal používať vo varení a medicíne. Bol základným jedlom starých obyvateľov Islandu, Japonska a Havaja. Bol vysoko cenený pre svoju vysokú nutričnú hodnotu. Ázijské obyvateľstvo z pobrežia využívalo chaluhu na liečbu chorôb urogenitálneho systému u mužov aj žien.

Zdravotné vlastnosti:

JÓD
Obsah jódu v morských riasach je premenlivý a závisí od mnohých faktorov, napr odkiaľ a ako dlho sa riasy zbierali a ako sa sušili a spracovávali. Bez ohľadu na to je však fukus jedným z najbohatších zdrojov tohto prvku na svete (spolu s ostatnými riasami). Odhaduje sa, že obsahuje asi 1500 µg jódu na 1 g talu (!), z čoho prijmeme asi 37 % [1]. Potreba jódu u dospelého človeka je 150 µg denne, takže 1 g talu pokrýva túto potrebu na 370 %.
Pre udržanie metabolizmu na optimálnej úrovni sa oplatí dbať na dostatočný prísun jódu. Jód potrebuje štítna žľaza na tvorbu hormónov, ktoré sú zodpovedné za energetický metabolizmus celého organizmu.

CHUDNUTIE
Podporuje chudnutie niekoľkými spôsobmi. Po prvé, je bohatá na polysacharidy – molekuly s dlhým reťazcom, ktoré zvyšujú a predlžujú pocit sýtosti, a tým znižujú chuť do jedla, pretože trávia pomaly a pomaly sa pohybujú tráviacim traktom. Okrem toho brzdia vstrebávanie tukov v črevách. Vzhľadom na svoju schopnosť napučiavania sa tieto častice používajú v potravinárskom priemysle ako zahusťovadlá.
Jedným z polysacharidov riasy je fukoidín, na ktorý sa vedci zamerali so zvláštnou pozornosťou a zistili, že inhibuje tvorbu nových tukových buniek a podporuje lipolýzu, teda odbúravanie tukového tkaniva.
Ďalším spojencom chudnutia kelpa je fukoxantín – karotenoid, ktorý dáva riasam hnedú farbu. Výskum ukázal, že fukoxantín prispieva k zvýšeniu termogenézy, t.j. stimuluje telo, aby premieňalo viac energie na teplo. To má za následok zvýšenie energetického výdaja organizmu a uľahčuje spaľovanie tukového tkaniva.

CITLIVOSŤ NA INZULÍN TKANÍV
V štúdii s 23 pacientmi sa zistilo, že fucus zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín. Po konzumácii 500 mg rias skonzumovali pacienti 50 g sacharidov vo forme pečiva. U pacientov, ktorí dostávali riasy, bola plocha pod krivkou inzulínu o 12 % nižšia ako u pacientov, ktorí dostávali placebo. To znamená, že inzulín bunky využívali efektívnejšie a jeho koncentrácia po jedle rýchlejšie klesala. Navyše u pacientov, ktorí požívali riasy, bola citlivosť na inzulín o 8 % lepšia ako v skupine s placebom.

CHOLESTEROL
Polysacharidy Kelpy pôsobia ako rozpustná vláknina – absorbujú vodu a napučiavajú, čím napĺňajú tráviaci trakt. Vďaka tomu nielen zvyšujú pocit sýtosti, ale znižujú aj vstrebávanie tukov a cholesterolu v tenkom čreve a následne zvyšujú ich vylučovanie. Pečeň potom začne využívať endogénny cholesterol na produkciu žlčových kyselín a v dôsledku toho sa hladina cholesterolu v tele zníži.

ČREVÁ
Už dávno je známe, že dodatočný prísun vlákniny fantasticky zlepšuje činnosť čriev. Kelpová vláknina je rozpustná frakcia, ktorá jemným a neagresívnym spôsobom reguluje črevá a navyše chráni sliznicu pred podráždením. Rozpustná vláknina nestimuluje peristaltiku čriev, ale iba absorbuje vodu a skvapalňuje obsah potravy, čím urýchľuje jej prechod. Môže byť použitý u ľudí so syndrómom dráždivého čreva.

APLIKÁCIA
ako doplnok k príjmu jódu
podpora chudnutia
na zlepšenie metabolizmu
na zlepšenie metabolizmu glukózy a inzulínu
v záujme primeranej hladiny cholesterolu v krvi
podpora správneho fungovania čriev


DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Rezané riasy:
1 polievkovú lyžicu morských rias zalejte pohárom vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Vypite pohár infúzie 2-3 krát denne. Konzumujte s namočenými chaluhami.
V tejto forme sa môže pridávať do jedál ako ochucovadlo a zahusťovadlo.

prášok:
Konzumujte 2x denne 1 čajovú lyžičku mletého kelu. Prášok je možné pridať do jogurtov, smoothies, džúsov a kaší.

ZLOŽENIE
Fucus vesiculosus 100%. Najkvalitnejšia surovina!

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na riasy.

CHARAKTERISTIKA RASTLÍN
Fucus vesiculosus je morská riasa z triedy hnedých rias. Vyskytuje sa na podmorských horninách v hĺbke 15 m v chladnejších zónach Atlantiku a Tichomoria, ako aj v Severnom mori a Baltskom mori. Dosahuje dĺžku až 1 m. Živé riasy majú olivovohnedú farbu a tvar stuhy. Po vysušení sa sfarbí do tmavozelena. Jeho stélka sa skladá z troch častí, ktoré zodpovedajú koreňom, stonke a listom (rhizoid, cauloid a phyloid). Na forme sú viditeľné charakteristické bubliny, ktoré jej dali meno.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

5 ďalších produktov v rovnakej kategórii: