Lopúch koreň - Arctium lappa - 100g sekaný

AR76628

Zloženie: Lopúch koreň - Arctium lappa - 100g sekaný
Zaradenie: Kožné problémy

Na sklade

6,24 €

Detaily

Zloženie: Lopúch koreň - Arctium lappa - 100g sekaný
Zaradenie: Kožné problémy

Lopúch veľký (Arctium lappa) je rastlina bežná v Európe, ktorej koreň obsahuje veľa cenných bioaktívnych látok. Pozitívne vplývajú na stav pokožky, zmierňujú podráždenie a zlepšujú stav vlasov. Podporujú tiež činnosť tráviaceho systému a zlepšujú tráviace funkcie. Ľudová medicína odporúčala koreň lopúcha na čistenie krvi od škodlivých látok a toxínov. Rozdrvený koreň sa na zmiernenie bolesti aplikoval na kožu v mieste vykĺbenia alebo zlomeniny kosti. V tradičnej čínskej medicíne sa koreň lopúcha používal na infekcie a prechladnutie, pretože sa verilo, že má antibiotické vlastnosti. Je zaujímavé, že koreň lopúcha veľkého sa v stredoveku konzumoval ako zelenina. Už nie je prítomný v európskej kuchyni, ale stále sa konzumuje v Japonsku, Číne a Kórei. Používa sa do šalátov alebo sa pripravuje s mrkvou ako jedlo zvané kinpira.

Vlastnosti pre zdravie:

Lopúch má pozitívny vplyv na pokožku a vlasy. Pomáha v boji proti akné a škvrnám, zlepšuje vzhľad pokožky, zvlhčuje a vyživuje pokožku, má antiseptické vlastnosti a upokojuje podráždenie. Zmierňuje príznaky psoriázy a ekzémov. Obnovuje a posilňuje štruktúru vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu.
Pri vnútornom použití pomáha koreň lopúcha očistiť organizmus diaphoretickými a diuretickými účinkami.
Stimuluje trávenie, zvyšuje vylučovanie žlče a tráviacich enzýmov v žalúdku a pankrease. Podporuje správne fungovanie čriev a pomáha regulovať defekáciu.
Slizy obsiahnuté v koreni lopúcha upokojujú podráždenie hrdla a vnútorných stien tráviaceho traktu.

APLIKÁCIA
na starostlivosť o pokožku a vlasy
ako prísada do kozmetiky
na trávenie
na odstránenie prebytočnej vody z tela
bolesť hrdla
citlivý žalúdok a črevá

ZLOŽENIE
Koreň lopúcha (Artium lappa) 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Koreň lopúcha obsahuje polyacetínové zlúčeniny, lignany, guajanové laktóny, fytosteroly, fenolové kyseliny, inulín, éterický olej, sliz, minerály a triesloviny.

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Lopúchový čaj (koreňový):
1 lyžicu lopúcha zalejte pohárom s vodou, priveďte do varu a zakryté ju povarte 5 až 10 minút. Odložte na 30 minút, potom preceďte. Konzumujte 1 pohár 2-3 krát denne. Chladený odvar je možné použiť na umývanie pokožky a vlasov.

Tinktura:
50 g lopúcha nalejte 250 ml liehoviny. Odložte na 1-2 týždne, prefiltrujte. Vezmite 5-10 ml (1 - 2 čajové lyžičky) 2 - 3 krát denne. Tinktúru je možné riediť vo vode v pomere 1:1 alebo 1:2 a používať ju na umývanie pokožky a vlasov.

Kozmetický lopúchový olej:
50 g suroviny skropte vysoko percentným alkoholom. Potom zalejte 250 ml rozohriateho oleja. Premiešajte a odložte na tmavé miesto na 2 týždne, potom prefiltrujte. Používajte na starostlivosť o pokožku a vlasy.

Starostlivosť o vlasy:
Olej vmasírujte do vlasov a pokožky hlavy 1 - 3 krát týždenne, nechajte ich pôsobiť 20 minút, potom ich umyte šampónom.

KONTRAINDIKÁCIE
Vnútorné použitie lopúcha tehotnými a dojčiacimi ženami sa neodporúča, ale kozmetické použitie je v poriadku.
Ľudia, ktorí sú alergickí na rastliny Asteraceae, by nemali používať lopúch.
Lopúch inhibuje zrážanie krvi. Ľudia s poruchami zrážania krvi by sa mu mali vyhnúť.
Ľudia užívajúci lieky na cukrovku by mali byť opatrní, pretože lopúch môže znižovať hladinu glukózy v krvi.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Lopúch patrí do čeľade astrovité. Nachádza sa v celej Európe, Malej Ázii, na Sibíri, v Číne a Japonsku a v Himalájach a na Kaukaze. Usadil sa aj v Amerike. V Európe je to pôvodný a bežný druh. Lopúch dosahuje výšku až 2 m. Má hustý, rozvetvený, biely koreň, dlhý až 0,5 m. V prvom roku rastlina vytvára listovú ružicu a až v druhom roku sa objaví stonka. Listy lopúcha rastúce pri zemi sú veľmi veľké, na stonke sú o niečo menšie. Majú tvar srdca s vrúbkovanými okrajmi a sú zospodu sivasté. Kvety lopúcha sú purpurovo fialové v tvare košov, podobné kvetom bodliaka. Sú obklopené sférickým obalom pokrytým zelenými šupinami v tvare ihly. Plody lopúcha sú nažky.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

11 ďalších produktov v rovnakej kategórii: