Ďatelina kvet - Trifolium pratense - 100g vcelku Náhľad

Ďatelina kvet - Trifolium pratense - 100g vcelku

AR85121

Zloženie: Ďatelina kvet - Trifolium pratense - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

7,88 €

Detaily

Zloženie: Ďatelina kvet - Trifolium pratense - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Červená ďatelina – kvet

Ďatelina červená (Trifolium pratense) obsahuje izoflavóny s účinkami podobnými estrogénom. Je to skvelá bylinka pre ženy v menopauze, trpiace PMS alebo bojujúce s disharmóniou v metabolizme pohlavných hormónov. Kvitnúcu červenú ďatelinu nájdete na slovenských lúkach od mája do septembra. Je to jedlá rastlina – jej kvety a listy sa dajú pridávať do šalátov a samotné listy sa dajú variť ako špenát.

Ďatelinu poznali už starí Gréci a Rimania, cenili si ju aj Kelti. Bol symbolom šťastia a verilo sa, že chráni pred zlými silami. V stredoveku bola ďatelina bylina expektorans a diuretikum. Používal sa aj na zníženie silného menštruačného krvácania. Až v minulom storočí boli objavené jeho izoflavóny a estrogénne vlastnosti.

Zdraviu prospešné vlastnosti:

Ďatelina má pozitívny vplyv na ženskú hormonálnu rovnováhu.
Izoflavóny ďateliny sú štruktúrované podobne ako estrogény a majú podobné účinky v organizme, preto sa úspešne využívajú pri nedostatku estrogénov, najmä v období menopauzy, ale aj v situáciách, keď má žena nadbytok mužských pohlavných hormónov, teda androgénov. Vďaka izoflavónom pomáha ďatelina aj regulovať menštruáciu a zmierňovať príznaky PMS.

Červená ďatelina používaná v klimaktériu pomáha pozdvihnúť náladu, znižuje nervozitu, znižuje návaly horúčavy a nadmerné potenie, zlepšuje spánok, znižuje suchosť v pošve a priaznivo ovplyvňuje libido a činnosť srdca.

Stojí za to pripomenúť, že vyššie uvedené účinky sa dosiahnu každodenným používaním ďateliny najmenej niekoľko týždňov.


VYUŽITIE
menopauza
PMS
znížené libido a plodnosť u žien
nadbytok androgénov


ZLOŽENIE
Ďatelina červená – kvet 100%. Surovina najvyššej kvality!

Najdôležitejšími účinnými látkami v červenej ďateline sú izoflavóny. Je ich asi 30, medzi nimi daidzin, daidzein, genistein a pratensein. Okrem nich sú to aj izoflavónové glykozidy, fenolové kyseliny, fytosteroly, saponíny a triesloviny.

AKO POUŽÍVAŤ

Ďatelina – čaj:
1 polievkovú lyžicu kvetov zalejte 1 šálkou vriacej vody. Prikryte a odložte na 30-40 minút, preceďte. Konzumujte pohár infúzie dvakrát denne.

Prášok z kvetov ďateliny:
Suché kvety ďateliny pomelieme v mlynčeku na prášok a užívame 1-1,5 g 2-3x denne.

Tinktúra:
50 g suchých kvetov zalejeme 250 ml 40-60% alkoholu. Macerujeme 2 týždne v uzavretej nádobe za občasného miešania. Nakoniec prefiltrujte. Užívajte 1 čajovú lyžičku (5 ml) 2-3 krát denne.


KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, hormonálne závislé rakoviny.
Ženy, ktoré užívajú estrogénovú alebo hormonálnu substitučnú liečbu, by mali pred použitím ďateliny vyhľadať lekársku pomoc.
Nepoužívať u detí.


CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Ďatelina červená alebo lúčna patrí do čeľade bôbovitých. Vyskytuje sa v Európe, Strednej Ázii a Severnej Afrike, možno ju pestovať aj v Austrálii a Amerike. Rastie na lúkach, poliach a pri cestách, ako aj vo svetlých lesoch. Ďatelina dosahuje výšku až 50 cm. Má koreň, ktorý môže byť hlboký až 1,5 m. Listy ďateliny pozostávajú z troch menších listov oválneho tvaru. Na ich povrchu sú svetlozelené škvrny. Listové základy sú obklopené blanitými listami. Kvety ďateliny sú papilónovité kvety s rúrkovitým pretiahnutým kalichom. Majú svetlofialovú farbu a tvoria guľovité súkvetia. Po odkvitnutí uschnú a na ich mieste sa objavia struky s jednotlivými semenami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: