Zloženie: Čiernohlávok obyčajný bylina- Prunella vulgaris - 50g sekaný
Zaradenie: Byliny
Prunella vulgaris je odolná, kvitnúca rastlina, ktorej anglický všeobecný názov je self-heal alebo heal-all. Druhý pojem sa vyznačuje istou sugescie ohľadom všestrannosti jeho pôsobenia môže vyplývať z jeho bohatého chemického zloženia. V zložení značky bolo identifikovaných asi 200 biologicky aktívnych látok vrátane:
triterpény a saponíny - kyselina ursolová a oleanolová sú zodpovedné za väčšinu účinkov značky,
steroly – najmä β-sitosterol a stigmasterol,
flavonoidy - rutín, hyperozid, luteolín, kvercetín,
kumaríny,
fenylpropanoidy,
mastné kyseliny s dlhým reťazcom,
prchavé oleje,
cukry,
vitamíny (C a D),
alkaloidy,
živice,
horkosť,
triesloviny.
Tradične sa táto rozmanitosť využívala mnohými spôsobmi.
V Číne bola (a je) značka široko používaná ako zdraviu prospešný čaj. Táto rastlina je hlavnou zložkou bylinného nálevu Guangdong známeho ako Wanglaoji-Liang-Cha, ktorý sa historicky konzumoval ako chladivý nápoj v južnej Číne.
Na opačnej strane zemegule používali príslušníci kmeňov Blackfeet (Severná Amerika) nálev značky na starostlivosť o pokožku ľudí aj koní: používala sa na výplach očí v chladných alebo veterných dňoch a ako upokojujúci obklad pri okrem iného podráždenú pokožku. dlhodobý kontakt so sedlom.
Cherokee si tiež všimol vlastnosti rastliny na regeneráciu pokožky - infúzia rastliny sa používala na liečbu modrín, rezných rán a iných kožných lézií. Okrem toho rastlinu používali ako dochucovadlo do iných zdraviu prospešných zmesí. Granátové jablko bolo tiež bežnou zložkou ich stravy.
Kmeň Cree žuval bylinu, o ktorej sa verilo, že má priaznivý účinok na hrdlo.
Zato Irokézovia si touto značkou liečili takmer každú abnormalitu, ktorá ich postihla:) Obľúbili si však najmä jej pozitívny vplyv na dýchacie cesty a tráviaci systém.
AKCIA
pomáha udržiavať normálny krvný tlak
podporuje imunitné mechanizmy organizmu
podporuje regeneráciu pokožky
ZLOŽENIE
Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris) – 100% bylina. Najvyššia kvalita!
DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
Čaj (rezaná bylina):
1-2 čajové lyžičky bylinky zalejte pohárom vriacej vody, prikryte a lúhujte 5-10 minút. Kmeň a piť pol pohára 3-4 krát denne.
Odvar:
1-2 čajové lyžičky bylinky zalejte pohárom vriacej vody, prikryté povarte 1-2 minúty, sceďte a pite pol pohára 1-2x denne.
Odvar je vhodný aj na vonkajšie použitie – na vyplachovanie úst.
Tinktúra:
Pomery 1:5. Alkohol 60%. Macerujte aspoň 7 dní. Užívajte 5-10 ml (1-2 čajové lyžičky) 3-4 krát denne.
KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na rastlinu, tehotenstvo, dojčenie
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Čiernohlávok obyčajný je druh trvácej rastliny z čeľade Lamiaceae. Známy obyvateľom Afriky a Severnej Ameriky, Ázie, Európy a Austrálie. Rastlina je trváca rastlina dosahujúca výšku až 70 cm, so sivozelenými, oválnymi listami. Jeho riedko osrstená, vzpriamená stonka je zakončená drobnými fialovými kvietkami zoskupenými v súkvetiach. Pod zemou má rastlina plazivý podzemok. Rastlina kvitne od mája do októbra a jej hladké a lesklé semená dozrievajú od augusta do septembra.