Zloženie: Žihľava list - Urtica dioca, Folium Urticae - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny
Sušená žihľava
Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je často podceňovaná a neobľubovaná rastlina pre jej štípavé chĺpky, ktoré zanechávajú bolestivé stopy na pokožke. V minulosti bola žihľava veľmi uznávaná a mala svoj kultúrny význam ako rastlina chrániaca pred pôvabmi. Poľské ľudové liečiteľstvo ho využívalo pri chudokrvnosti, bolestiach zubov a kašli.
V súčasnosti je žihľava široko používaná v bylinkárstve, farmácii a kozmetike. Je súčasťou liekov a doplnkov výživy, šampónov a vlasových kondicionérov, krémov na tvár a prípravkov proti lupinám. Je tiež surovinou na výrobu vlákien a zeleného farbiva. Čerstvá žihľava sa môže konzumovať v šalátoch, pridávať do polievok alebo vytláčať zo šťavy a sušená žihľava sa môže variť ako čaj.
Zdraviu prospešné vlastnosti:
Bylina žihľava priaznivo pôsobí na činnosť močového ústrojenstva – pravidelné pitie nálevu z listov žihľavy pomáha rozpúšťať a vyplavovať usadeniny z obličiek a močových ciest. Okrem toho aktívne zlúčeniny žihľavy podporujú organizmus v boji proti infekciám močových ciest.
Pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi.
Jemne stimuluje peristaltiku čriev.
Zlepšuje vzhľad a stav vlasov, pokožky a nechtov.
ŽIHĽAVA - APLIKÁCIA
podpora zdravia močových ciest
fyzická a duševná slabosť
spomalený metabolizmus
zlý stav vlasov a nechtov
mastné vlasy
akné a mastnú pleť
ZLOŽENIE
Žihľava - 100% sušený list. Najkvalitnejšia surovina!
DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
POZOR!
Pre viditeľné výhody by sa žihľava mala používať denne minimálne 1 mesiac.
Žihľava - čaj (rezaný list):
Infúzia:
1 polievkovú lyžicu suroviny zalejeme vriacou vodou a parime 10-15 minút pod pokrievkou. Vypite pohár nálevu 2-4 krát denne alebo ho použite na umývanie vlasov a pokožky.
Silnejší nápoj:
2 polievkové lyžice bylinky zalejte dvoma pohármi vriacej vody a prikryté parte 40 minút. Scedíme a pijeme počas dňa v 2-4 porciách.
Navonok:
Nálev zo žihľavy možno použiť na umývanie pokožky a vlasov. Niekoľko lyžičiek precedeného nálevu môžeme pridať do šampónu alebo zmiešať s krémom na tvár.
Žihľavový prášok:
Pol lyžičky mletej bylinky zalejte malým množstvom horúcej vody. Po vychladnutí vypite spolu s bylinkou. Používajte 3-4 krát denne.
SPOLUPRÁCA
Kombinácia listov spolu s koreňmi žihľavy má skvelý vplyv na vlasy, pokožku a nechty, podporuje zdravie močového ústrojenstva, zlepšuje stav kĺbov a vyživuje krv.
KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na rastlinu.
Ľudia s ochorením obličiek by mali užívanie žihľavy konzultovať s odborníkom, kvôli jej močopudnému účinku.
Žihľava je bezpečná pre tehotné a dojčiace ženy.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) rastie na úrodných pôdach, vo vlhkých lesoch a húštinách. Zvyčajne dorastá do výšky 1 m, aj keď existujú rastliny dosahujúce takmer 3 m. Jeho stonka zriedka vytvára vetvy. Listy na ňom rastú krížom krážom. Majú premenlivý tvar, zvyčajne kopijovité, a ich okraje sú zúbkované. Listy aj stonka sú pokryté štipľavými chĺpkami. Kvety žihľavy sú malé, zelené a na vrcholoch výhonkov tvoria malé zoskupené súkvetia. Do rodu žihľavy patrí viac ako 50 druhov. Sú rozšírené po celom svete a vyskytujú sa vo voľnej prírode. Ich rodina je žihľava. Plody žihľavy sú jednosemenné orechy, ktorých jedna rastlina dokáže vyprodukovať až 22-tisíc.