Kocúrmik záhradný citrónová vňať - Nepeta cataria - 50g sekaný Náhľad

Kocúrnik záhradný citrónová vňať - Nepeta cataria - 50g sekaný

AR76614

Zloženie: Kocúrnik záhradný citrónová vňať - Nepeta cataria - 50g sekaný
Zaradenie: Relax a spánok

Na sklade

6,58 €

Detaily

Zloženie: Kocúrmik záhradný citrónová vňať - Nepeta cataria - 50g sekaný
Zaradenie: Relax a spánok

Kocúrik záhradný (Nepeta cataria, kocúrnik) je bylina, ktorá dokonale upokojuje telo i myseľ. Tieto vlastnosti sú známe už mnoho rokov v ľudovom liečiteľstve v Európe, ako aj medzi ľuďmi žijúcimi v Apalačských horách v severovýchodnej Amerike. Nepeta cataria sa predtým používala nielen na relaxačné účely, ale aj na mnohé choroby, ako sú bolesti vnútorných orgánov, kŕče, poruchy trávenia, nechutenstvo a na zníženie menštruačného krvácania. Obyvatelia Apalačských vrchov používali práškové bylinné obklady na zmiernenie bolesti zubov a popálenín, prípadne respiračných chorôb. Konzumovali infúzie na horúčky a prechladnutia, ako aj na žalúdočné ťažkosti a bolesti žalúdka.

Názov kocúrik súvisí s vplyvom, ktorý má na mačky. Pribl. 70% mačiek je citlivých na nepetalaktón obsiahnutý v rastline, ktorý je štrukturálne podobný feromónu mačiek. Po tom, ako mačka ucíti vôňu rastliny, začne ju triasť, chytá ju za labky, hryzie a mňauká, čo je dôvod, prečo niektorí výrobcovia plnia hračky pre mačky sušenou bylinou. Naopak, podávanie kocúrika má podobný účinok ako na ľudí - zviera sa upokojí a ľahne si a odpočíva.

Zdravotné vlastnosti:
Hlavnou výhodou je to, že dokonale uvoľňuje, upokojuje myseľ a telo a pomáha vám zaspať. Niektorí používatelia uvádzajú, že odvar vypitý večer zlepšuje kvalitu spánku a regeneráciu a prináša aj zaujímavé sny. Odvar môže byť tiež užitočný v prípade nepohodlia po ťažkom jedle a trávení. Nepetalaktón je zodpovedný za horeuvedené vlastnosti. V bylinke sa nachádzajú aj éterické oleje, ktoré sú zodpovedné za príjemnú vôňu.

APLIKÁCIE
problémy zaspať
zvýšené nervové napätie a stres
fyzická a duševná únava
hyperaktivita
zápal žalúdka
ako korenie

ZLOŽENIE
Bylina (Nepeta cataria) 100%. Surovina najvyššej kvality!

DÁVKOVANIE A NÁVOD NA POUŽITIE

čaj (rezaná bylina):
1-2 čajové lyžičky rastliny zalejeme vriacou vodou a paríme 20 minút pod krytom. Môžete piť bez obmedzení. Odporúčame piť vo večerných hodinách.

Prášok:
0,5-1 čajová lyžičku mletej bylinky zalejte malým množstvo horúcej vody. Po ochladení vypite spolu so sedimentom. Najlepšie použiť večer.

V kuchyni:
Stojí za to vyskúšať kocúrik ako korenie - preto ho môžete pridať do polievky, mäsa, šalátu, tvarohu alebo posypať sendviče. Má príjemnú sladko-bylinkovú vôňu a chuť.

Kontraindikácie
Tehotenstvo a laktácia, precitlivenosť na rastlinu.

CHARAKTERISTIKY RASTLÍN
Nepeta cataria patrí do rodiny Lamiaceae. Je pôvodná rastlina pre Európu, Stredný východ, Strednú Áziu a časti Číny a pre Severnú Ameriku. V súčasnosti sa vyskytuje aj na Novom Zélande. Dorastá do výšky asi 1 m. Jeho stonka sa dobre vetví je pokrytá chlpkami, rovnako ako povrch listov. Listy majú tvar srdca alebo trojuholníka a má zúbkované okraje, zdola sú sivé. Kvety sú fialové alebo biele a pokryté škvrnami. Na vrchoch výhonkov vytvárajú kvetenstvo. Kvitnú od júna do septembra. Plody sú semená. Celá rastlina vonia pekne.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

17 ďalších produktov v rovnakej kategórii: