Criollo kakao sušené - 250g mletý

AR76208

Zloženie: Criollo kakao sušené - 250g mletý
Zaradenie: Kakao a čokoláda

Na sklade

14,81 €

Detaily

Zloženie: Criollo kakao sušené - 250g mletý
Zaradenie: Kakao a čokoláda


Kakao – nápoj bohov. Tak to nazývajú obyvatelia Latinskej Ameriky, domova kakaa. Pri poznaní nutričných hodnôt a účinkov tohto fantastického nápoja s nimi nemožno nesúhlasiť. Kakao je bohaté na horčík, antioxidanty a bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú pozitívny vplyv na náladu a dodávajú energiu.
V surových kakaových bôboch je vedecky známych až 380 chemických zlúčenín a viaceré z nich majú psychoaktívne účinky. V surovom stave sú kakaové bôby nepožívateľné, pretože toto množstvo polyfenolov spôsobuje, že sú extrémne horké a nedajú sa jesť. Z tohto dôvodu sú zrná podrobené tepelnému spracovaniu, ktoré znižuje obsah polyfenolov na 10% a robí ich konzumovateľnými alebo využiteľnými na ďalšie spracovanie.
Criollo je najcennejšia odroda kakaových bôbov. Tieto bôby sa vyznačujú plnou chuťou a bohatou arómou. Používajú sa na výrobu tých najkvalitnejších čokoládových výrobkov.

Vlastnosti podporujúce zdravie

Kakao dodáva energiu vďaka prítomnosti teobromínu. Ide o zlúčeninu zo skupiny purínových alkaloidov, ktorá rozširuje cievy, zvyšuje krvný tlak a stimuluje činnosť srdca. Kakaová injekcia energie je určite miernejšia ako tá po káve, no je aj veľmi príjemná. Dôvodom je kombinácia teobromínu s ďalšími zlúčeninami uvedenými nižšie.
Kakao zlepšuje náladu ovplyvňovaním uvoľňovania beta-endorfínov v našom mozgu – opioidných peptidov, ktoré zvyšujú pocit slasti a zvyšujú náladu. Umožňujú stať sa závislým na čokoláde.
Zaujímavé je, že kakao je tiež bohatým zdrojom fenyletylamínu – molekuly, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom mozgu a ovplyvňuje pocit šťastia, spôsobuje stav podobný zamilovanosti. Bohužiaľ, keď pochádza z potravy, do mozgu sa dostáva len zriedka, pretože sa v črevách rozkladá enzýmom MAO-B.
Kakao poskytuje veľké množstvo horčíka – 1 polievková lyžica kakaa predstavuje asi 60 mg horčíka, čo je 20 % dennej potreby dospelého človeka na túto zložku. To je naša obľúbená výhovorka na konzumáciu veľkého množstva kakaa a čokolády (ale len tej tmavej, pretože tá mliečna obsahuje málo kakaa a tá biela vôbec).
Flavonoidy obsiahnuté v kakau majú silné antioxidačné vlastnosti, čím brzdia starnutie buniek a tým aj celého organizmu.

ZLOŽENIE
Kakaová odroda criollo, sušená, mletá 100%. Surovina najvyššej kvality!
Kakao nie je alkalizované.
Nutričné ​​hodnoty v 100 g výrobku:
Energetická hodnota je 450 kcal / 100 g
Sacharidy 50,4 g
- vrátane cukrov 2,8 g
Tuky 13,1 g
- vrátane nasýtených mastných kyselín 7,06 g
Bielkoviny 26,4 g
Železo 16,2 mg
Horčík 524,5 mg
Vápnik 154,9 mg
Fosfor 888,4 mg

SPOLUPRÁCA
Kakao sa perfektne hodí ku káve, chilli, mace, koreniu a kokosu.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Kakaovník pravý (Theobroma cacao) patrí do čeľade Malvaceae. Prirodzene sa vyskytuje v tropických lesoch Južnej a Strednej Ameriky. Uprednostňuje horúce podnebie. Rastie na úrodných pôdach, na vlhkých a tienistých miestach. Je široko pestovaná a v súčasnosti sa jej najväčšie plodiny pestujú v Afrike.
Kakaovník môže byť strom vysoký až 15 m alebo ker vysoký až 5 m. Je pokrytá tenkou hnedou kôrou. Jeho listy sú veľké, tenké a lesklé, s predĺženým tvarom. Sú dlhé 30 cm. Kvety sú drobné a bielo-žlté, s fialovými prvkami. Kakaové plody sa nazývajú bôby. Sú obklopené hrubou, tvrdou škrupinou a vo vnútri obsahujú 20 až 60 semien, ktoré tvoria kakao.
V španielčine „criollo“ znamená „miestneho pôvodu“. Criollo Cocoa je veľmi kvalitná a vzácna rastlina. Venezuela je najväčším producentom Criollo, aj keď výnosy tejto rastliny nie sú vôbec vysoké. Criollo predstavuje len 3 % svetovej úrody kakaa. Je to veľmi drahé. Odhaduje sa, že z posledných čistých exemplárov stromov Criollo zostalo len niekoľko. Semená Criollo majú jemne červenkastú farbu, sú bez horkosti a ich chuť je kombináciou karamelu, orieškov, vanilky a tabaku.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

22 ďalších produktov v rovnakej kategórii: