Kôra brezy - ručný zber - Betula verrucosa - 250g sekaný Náhľad

Kôra brezy - ručný zber - Betula verrucosa - 250g sekaný

AR75908

Zloženie: Kôra brezy - ručný zber - Betula verrucosa - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

7,21 €

Detaily

Zloženie: Kôra brezy - ručný zber - Betula verrucosa - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Brezová kôra (Cortex Betulae) má zaujímavé kozmetické a liečebné vlastnosti. Je dobre známy v tradičnej medicíne v krajinách s chladnejším podnebím severnej pologule, najmä v Škandinávii, Severnej Ázii a Kanade. Severoamerickí Indiáni používali brezovú kôru ako prostriedok proti bolesti a ako prostriedok na hojenie rán. V Ázii a Škandinávii sa kôra používa na zlepšenie stavu pokožky a na pomoc pri prechladnutí, chrípke a zápale pľúc.

Brezová kôra používaná v bylinkárstve je vlastne len tenká, vonkajšia ochranná vrstva kôry. Zberá sa zo stromu tak, že sa kôra zvisle odreže ostrým nožom. Potom sa vycení pozdĺž rezu a odstráni sa pozdĺž obvodu. To znamená, že sa odlepí iba vonkajšia vrstva, zatiaľ čo vnútorná zostane nedotknutá.


Zdravotné vlastnosti:
Najdôležitejšie bioaktívne látky v brezovej kôre sú betulín, ktorý jej dodáva bielu farbu, kyselina betulínová a lupeol.

Pozitívny vplyv na imunitu
Účinné látky obsiahnuté v brezovej kôre, najmä betulín, pôsobia antimikrobiálne. Vďaka tomu podporujú obranyschopnosť organizmu pri vírusových a bakteriálnych infekciách aj mykózach.

Pozitívny vplyv na pečeň
Betulín priaznivo pôsobí na pečeň tým, že podporuje tvorbu a vylučovanie žlče. Chráni tento orgán aj tým, že zabraňuje chemickému poškodeniu.

Pozitívny vplyv na tráviaci trakt
Betulín prítomný v brezovej kôre má ochranný účinok na steny tráviaceho traktu. Upokojuje vredy, zároveň neutralizuje kyslosť žalúdočnej šťavy, a tým zmierňuje bolesti spôsobené vredmi.

Pozitívny vplyv na metabolizmus
Štúdie na zvieratách ukázali, že betulín ovplyvňuje metabolické parametre, ako je hladina glukózy a cholesterolu. Pravidelný príjem betulínu vo forme infúzie z brezovej kôry môže pomôcť udržať správnu hladinu týchto indikátorov.

Sedatívna akcia
Nálev z brezovej kôry upokojuje nervový systém a má mierne upokojujúce účinky. Môže vám pomôcť zaspať.

Pozitívny vplyv na pokožku a vlasy
Odvar z brezovej kôry aplikovaný zvonka môže vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam pomôcť pri hojení rán a popálenín. Pomáha tiež posilňovať vlasové folikuly, preto sa ho oplatí používať na umývanie pokožky hlavy.


APLIKÁCIA
posilnenie imunity
podpora funkcie pečene
zmierňuje podráždenie tráviaceho traktu
pomocná látka na udržanie správnej hladiny glukózy a cholesterolu v krvi
upokojenie, uľahčenie zaspávania
zlepšenie stavu vlasov a pokožky

ZLOŽENIE
100% brezová kôra. Surovina najvyššej kvality!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA

Rezaná kôra:
Infúzia:
1-2 lyžičky kôry nasypte do šálky, zalejte vriacou vodou a prikryté nechajte 10-15 minút. Do nálevu sa oplatí pridať zázvor a kardamón. Môžete použiť aj iné obľúbené korenie a dosladiť medom.

Odvar:
3 polievkové lyžice kôry zalejte 2 šálkami vody, priveďte do varu a varte 10 minút. Prikryte a odložte na 20 minút. Vypustiť. Pite 4 krát denne v porciách po pol pohári. Do vývaru môžete pridať zázvor, kardamón a med.
Odvar na vonkajšie použitie pripravte z 20 g kôry na 1 liter vody a po vychladnutí ho používajte na umývanie pokožky a vlasov a vo forme obkladov na rany, popáleniny a rôzne podráždenia kože.


Prášková breza:
Infúzia:
Pol lyžičky mletej kôry zalejeme trochou horúcej vody. Po vychladnutí vypite spolu so sedimentom. Používajte 2-3 krát denne.


KONTRAINDIKÁCIE
V tehotenstve a počas dojčenia vnútorné užívanie brezovej kôry konzultujte s lekárom alebo fytoterapeutom.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Verrucosa breza (Betula verrucosa, Betula pendula) je bežná v Európe, ako aj na Kaukaze, Sibíri a v Malej Ázii. Jeho prirodzeným biotopom je les, ale pre svoj krásny vzhľad sa často vysádza v mestských parkoch a pri cestách. Breza má majestátnu korunu a visiace vetvičky. Dosahuje výšku až 30 m. Jeho najvýraznejším znakom je biela, šupinatá kôra. Brezové listy majú trojuholníkový tvar a zaoblenú základňu, ich okraje sú zúbkované. Na jeseň získavajú živú žltú farbu. Kvety brezy sa nazývajú mačiatka alebo mačiatka, delia sa na samčie a samičie. Plody brezy sú krídlaté orechy.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: