Čerkáč obyčajný vňať - Lysimachia vulgaris - 100g sekaný Náhľad

Čerkáč obyčajný vňať - Lysimachia vulgaris - 100g sekaný

AR87937

Zloženie: Čerkáč obyčajný vňať - Lysimachia vulgaris - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,77 €

Detaily

Zloženie: Čerkáč obyčajný vňať - Lysimachia vulgaris - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Čerkáč obyčajný (Lysimachia vulgaris) obsahuje saponíny, vďaka ktorým vyživuje pokožku a vlasy, priaznivo pôsobí na činnosť kĺbov, pôsobí expektoračne a prečisťujúco.

Používal sa už v staroveku a ako prvý ho opísal Pilniusz starší. Latinský rodový názov Lysimachia podľa neho pochádza z mena bývalého sicílskeho kráľa Lysimachia, ktorý objavil vlastnosti tejto rastliny. V tých časoch sa používal na liečenie rán a zastavenie krvácania a tiež ako liek na úplavicu. Pálilo sa aj vo forme kadidla na odplašenie hadov a hmyzu z domovov. V stredoveku sa začal používať pri prechladnutí, kašli a ochoreniach dýchacích ciest, ako aj na výplachy úst a hrdla. Bol tiež liekom na tráviace ťažkosti, najmä hnačku. Okrem toho sa z byliny masti získavalo žlté farbivo, z koreňa hnedé a čierne.

Zdravotné vlastnosti:

Lysimachia vulgaris je surovina bohatá na saponíny, vďaka čomu sa využíva v starostlivosti o pleť. Ide o penivé zlúčeniny, ktoré účinne odstraňujú nečistoty, vykazujú aseptické vlastnosti a starajú sa o vzhľad pokožky, zlepšujú jej hydratáciu, jemnosť a pružnosť. Ošetrujú dobre aj vaše vlasy. Sú hypoalergénne a bezpečné pre citlivú pokožku. Môžu tiež podporiť hojenie podráždenia. Po pridaní do kozmetiky zvyšujú ich vstrebávanie.
Saponíny je možné užívať aj vnútorne, ale v miernom množstve a podľa odporúčaného dávkovania. Pôsobia ako expektorans v dýchacom systéme, takže zmierňujú nepohodlie pri kašli a pomáhajú ho tlmiť.
Čistiace vlastnosti saponínov možno využiť na prečistenie kĺbov a spláchnutie prípadných nahromadených usadenín, aby sa podporila ich funkcia, pružnosť a pohyblivosť.


APLIKÁCIA
Navonok:
starostlivosť o citlivú, suchú, aknóznu pleť s dermatologickými zmenami,
starostlivosť o vlasy,
umývanie rán a rezných rán.

Interne:
na zmiernenie kašľa,
pre zdravie kĺbov.

ZLOŽENIE
Čerkáč obyčajný - bylinka 100%. Najkvalitnejšia surovina!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
čaj (rezaná bylina):
1 polievková lyžica bylinky na šálku vriacej vody alebo mlieka. Vylúhovať 20 minút prikryté, scediť, môžete osladiť. Pri kašli konzumujte až 2 poháre nálevu denne v malých dávkach každé 2-3 hodiny. Na prečistenie kĺbov konzumujte pol pohára nálevu dvakrát denne, ráno a večer, po dobu až 2 mesiacov. Opakujte raz za štvrťrok. Silný nálev možno použiť zvonka na umývanie pokožky a vlasov, ako obklady na unavené, opuchnuté a začervenané oči.

prášok:
Pol lyžičky mletej bylinky zalejte malým množstvom horúcej vody. Po vychladnutí ju vypite s bylinkou. Používajte 2-4 krát denne.


KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
Neprekračujte odporúčané dávky na vnútorné použitie.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Čerkáč obyčajný patrí do čeľade Primulaceae. Vyskytuje sa takmer všade v Európe, s výnimkou ďalekého severu a juhu, ako aj vo veľkej časti Ázie s miernym podnebím. Vyskytuje sa pri vodách, v močiaroch, v priekopách, na rašeliniskách a vo vlhkých lesoch. Uprednostňuje piesočnaté alebo hlinité pôdy a polotienisté miesta. Je vysoký 50 až 150 cm. Má vzpriamenú stonku, na vrchu mierne rozkonárenú. Jeho listy sú mierne machové, podlhovasté, vajcovitého tvaru a na koncoch špicaté. Majú veľmi krátke alebo žiadne stopky. Ich dĺžka dosahuje až 14 cm. Krásne kvety sa zhromažďujú v metlinách na vrcholoch stoniek. Každý kvet pozostáva z piatich zlatožltých okvetných lístkov, piatich tyčiniek a meria až 1 cm na šírku. Po opelení a odkvitnutí kvetov sa na ich mieste objavia guľovité, praskavé vrecká so semenami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: