Zloženie: Hloh plod - Crataegus monogyna - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny
Sušené bobule hlohu
Bobule hlohu sú skutočným spojencom kardiovaskulárneho systému. Vďaka vysokému obsahu polyfenolov, najmä epikatechínov a kvercetínu, posilňujú srdce a cievy, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú regulovať krvný tlak.
Plody hlohu sa dlho považovali za mimoriadne cennú bylinnú surovinu. V ľudovom liečiteľstve v Európe sa používali na všetky choroby srdca a obehového systému, pripravovali sa z nich odvary, tinktúry a vína. Boli odporúčané pri ochoreniach tráviaceho traktu, pretože napomáhajú tráveniu a majú diastolický účinok, rovnako ako pri kožných problémoch a cukrovke, ktorá ospravedlňuje bohatosť flavonoidov, ktoré obsahujú. Účinné látky obsiahnuté v éterických olejoch z ovocia upokojujú nervové napätie, takže hloh sa používal aj v prípade nespavosti, vyčerpania a nadmernej podráždenosti.
Plody hlohu si našli svoje miesto aj v kuchyni - horlivo sa spracovávali na džemy, džúsy a tinktúry. Sú tiež jedlé surové. Majú príjemnú sladkú chuť, ale nie sú veľmi obľúbené, pretože vo vnútri je veľká kôstka.
Vlastnosti pre zdravie:
Plody hlohu sa starajú o fungovanie kardiovaskulárneho systému niekoľkými spôsobmi:
posilniť srdcový sval,
pomáhajú regulovať srdcový rytmus,
pomáhajú udržiavať normálny krvný tlak,
posilniť a utesniť cievy,
zvýšiť účinnosť celého obehového systému.
Plody hlohu navyše majú upokojujúce a relaxačné účinky na hladké svalstvo. Vďaka tomu upokojujú nervy, podporujú regeneráciu a relaxáciu.
APLIKÁCIA
pre zdravie srdca a ciev
pre správny obeh
stres, podráždenosť, zvýšené nervové napätie
menopauza u žien
ZLOŽENIE
Hloh - sušené ovocie 100%. Najkvalitnejšia surovina!
DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Plody hlohu majú rovnaké vlastnosti ako kvety hlohu. Rozdiel je v tom, že z ovocia môžete pripraviť viac prípravkov. Môžete tiež kombinovať použitie oboch surovín.
Plody hlohu - čaj:
1 lyžicu rozdrveného ovocia zalejte do 1 šálky vody, priveďte do varu a povarte ich 3 - 5 minút. Odstavené zakryte 30 minút, potom preceďte cez sitko a podľa chuti pridajte med. Pijte 1 pohár odvaru 1-2 krát denne. Hloh by sa mal používať najmenej 3 mesiace!
SPOLUPRÁCA
Kvety hlohu
KONTRAINDIKÁCIE
Gravidita, laktácia, precitlivenosť rastlín, hypotenzia.
Ľudia užívajúci lieky na choroby srdca a obehového systému a antihypertenzíva by sa mali ohľadom užívania hlohu poradiť so svojím lekárom alebo fytoterapeutom.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Hloh obyčajný (Crataegus monogyna) patrí do čeľade ružovitých. Jeho pôvod je v Európe, severnej Afrike, západnej Ázii a na Kaukaze. Teraz je k dispozícii aj v Severnej Amerike, Austrálii a na Novom Zélande. Rastie v lesoch, kríkoch, pri cestách a niekedy je súčasťou živého plotu. Znáša rôzne pôdy, vyhýba sa len rašeline a nekvalitnému piesočnatému podkladu. Hloh môže byť ker alebo malý strom. Pohybuje sa od 6 do 8 m výšky. Jeho koruna je veľmi hustá a vetvy pokryté tŕňmi. Hloh má charakteristické 3-7 laločnaté listy s hlbokými vrúbkami. Listy rastú na spodku listov. Kvety sú biele a s piatimi okvetnými lístkami, tvoria podbaldachy. Z dna kvetu vyčnievajú početné tyčinky s tmavo ružovými hlavami a jedným piestikom s jedným hrdlom. Plody hlohu sú sférického alebo oválneho tvaru, karmínovej farby. Dozrievajú od augusta do októbra.