Bobkový list - Vavrín pravý - Laurus nobilis - 50g vcelku Náhľad

Bobkový list - Vavrín pravý - Laurus nobilis - 50g vcelku

AR77154

Zloženie: Bobkový list - Vavrín pravý - Laurus nobilis - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Na sklade

5,39 €

Detaily

Zloženie: Bobkový list - Vavrín pravý - Laurus nobilis - 50g vcelku
Zaradenie: Korenie

Vavrín vavrínový (Laurus nobilis) je strom, z ktorého pochádzajú bobkové listy. Pestovali ho v starovekom Grécku a Ríme, kde boli jeho chuťové kvality vysoko cenené a kde získal význam ako symbol sily, slávy a víťazstva. Hlavy olympijských víťazov boli ozdobené vavrínovým vencom. Bol tiež symbolom gréckeho boha Apolóna. V stredoveku sa vavrín používal vo forme tinktúr a mastí. Používal sa pri reumatických ochoreniach a neuralgiách a jeho nálev sa používal na namáčanie nôh.

Zdravotné vlastnosti:

Bobkový list je bohatý na bioaktívne látky s antioxidačnými a antiseptickými vlastnosťami. Patria k nim okrem iného pinén, limonén, linalool, terpineol a eugenol.
Zložky bobkových listov prispievajú k správnemu fungovaniu tráviaceho systému. Nálev z bobkového listu pomáha pri plynatosti a poruchách trávenia, zmierňuje žalúdočné vredy a zvyšuje chuť do jedla. Bobkový list prítomný v ťažko stráviteľnej potravine uľahčí jej vstrebávanie.

APLIKÁCIA
Sušené bobkové listy, známe aj ako bobkový list, majú korenisto-sladkú vôňu a horkastú zemitú chuť. Do jedál sa zvyčajne pridávajú celé v množstve od 1 do niekoľkých kusov. Mleté listy dodávajú jedlu viac chuti ako celé. Používajú sa do koreninových zmesí.
Bobkové listy sú neoddeliteľnou súčasťou polievok. Dodávajú vývarom krásnu vôňu a dokonale zdôrazňujú sladkastú chuť koreňovej zeleniny. Hodia sa ku všetkým vareným mäsovým a zeleninovým jedlám, omáčkam, ako aj konzervám a marinádam. Môžu sa pridávať aj k rybám a pečenému mäsu. Hodia sa ku kapustovým jedlám a jedlám na báze semien strukovín a zlepšujú ich stráviteľnosť. Bobkový list môžeme hodiť aj do vriacich krúp alebo ryže.
Kvalitné sušené bobkové listy sa uchovávajú v uzavretej nádobe a na tmavom mieste si zachovávajú vôňu až 2 roky.
Zaujímavosťou je, že odvar zo sušených bobkových listov možno pridať do kúpeľa na aromaterapeutické účely, ako aj na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov. Okrem toho sa bobkové listy môžu vložiť do kuchynských skriniek, aby pomohli vystrašiť mole.

ZLOŽENIE
Bobkové listy, celé, sušené 100%. Surovina najvyššej kvality!

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Vavrín ušľachtilý je vždyzelený strom alebo ker vysoký niekoľko metrov. Za optimálnych podmienok môže dosiahnuť až 18 m a dožíva sa približne 100 rokov. Pochádza zo Stredomoria a Malej Ázie, kde rastie divoko alebo na plantážach. Rastie cez oválne, špicaté a hladké listy, 2,5-10 cm dlhé. Čerstvé listy sú tmavozelené a po sušení sa sfarbujú do olivovníka. Vavrínovec kvitne na jar a jeho kvety sú drobné a žlté, 4-6 na miestach, z ktorých vyrastajú listy. Jeho plody sú tmavé bobule. Listy, kvety a plody vavrínu sú veľmi aromatické.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: