Mydlica lekárska koreň - Saponaria officinalis - 100g - sekaný Náhľad

Mydlica lekárska koreň - Saponaria officinalis - 100g - sekaný

AR89794

Zloženie: Mydlica lekárska koreň - Saponaria officinalis - 100g - sekaný
Zaradenie: Eko-šetrné čistenie

Na sklade

7,49 €

Detaily

Zloženie: Mydlica lekárska koreň - Saponaria officinalis - 100g - sekaný
Zaradenie: Eko-šetrné čistenie


Mydlica – koreň

Mydlica lekárska (Saponaria officinalis) je rastlina mimoriadne bohatá na saponíny. Jeho koreň môže nahradiť šampón, mydlo, prací prášok a prostriedok na umývanie riadu! Odvar z koreňov mydlovníka sa najčastejšie používa ako prírodný šampón alebo oplach na vlasy.

Mydlovník sa používal na umývanie skôr, ako sa objavilo mydlo, v arabských krajinách sa ním liečili aj kožné choroby. V koreňovom odvare sa prali aj látky, najmä tie najjemnejšie. V súčasnosti je zaujímavým využitím mydlovky jej pridávanie do chalvy a iných tureckých dezertov, v ktorých pôsobí ako emulgátor.


AKCIA
Koreň mydlovníka je mimoriadne bohatý na saponíny – penivé látky s jemnými čistiacimi a antiseptickými vlastnosťami. Vďaka nim je mydlica výborným, hypoalergénnym prípravkom na starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy, je vhodná aj na umývanie tváre a celého tela.
Mydlica dodáva vlasom zdravý vzhľad, zväčšuje ich objem a znižuje mastnotu. Pomáha obnoviť vlasy poškodené chemickou starostlivosťou. Vyživuje a regeneruje pokožku hlavy a pomáha aj v boji proti lupinám.
Odvar z mydlice sa užíva aj ústne pri kašli kvôli expektoračnému účinku saponínov.

POUŽITIE

Navonok:
starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy
Mydlica je ideálna na umývanie mastných, ochabnutých, oslabených a riedkych vlasov, ako aj na citlivú pokožku hlavy. Oplatí sa vyskúšať aj vtedy, ak vás trápia lupiny. Na veľmi suché a drsné vlasy ho však radšej nepoužívajte, pretože ich môže nadmerne vysušovať.

starostlivosť o akné a mastnú pleť
na použitie pri cestovaní - mydlica môže nahradiť mydlo, šampón a prací prášok a v podmienkach prežitia sa dá použiť na pranie, pranie bielizne a umývanie v rieke alebo jazere, pretože ich neznečisťuje.

Interne:
ako expektorans pri pretrvávajúcom kašli
vyvolávanie zvracania

ZLOŽENIE
Mydlica - 100% koreň. Surovina najvyššej kvality!
Mydlica obsahuje predovšetkým penivé triterpénové saponíny, ako aj flavonoidy a sacharidy.

AKO POUŽIŤ

Kozmetický odvar:
2 polievkové lyžice koreňov zalejte 2 šálkami vody, priveďte do varu a varte 5-10 minút na miernom ohni. Vývar precedíme a vychladíme alebo zalejeme chladnejšou vodou. Používajte na opláchnutie umytých vlasov a pokožky hlavy, na umývanie tváre a tela alebo ako pleťové tonikum.


Domáci mydlový šampón:
2-3 polievkové lyžice koreňov zalejte pohárom vriacej vody, prikryte a nechajte 15 minút pôsobiť. Potom nálev sceďte a pridajte lyžičku citrónovej šťavy. Vychladnutý nálev môžete použiť namiesto šampónu na pravidelnú starostlivosť o vlasy. Odporúča sa najmä ľuďom, ktorí bojujú s lupinami.

Pri vytváraní domáceho šampónu môžete pridať aj ďalšie prísady, napríklad nálev z harmančeka, lipy, žihľavy alebo prasličky, med, íl a éterický olej.


Kozmetický odvar (mletá mydlica):
1 polievkovú lyžicu mletých koreňov zalejte 2 šálkami vody, priveďte do varu a varte 5-10 minút na miernom ohni. Prefiltrujte a ochlaďte vývar alebo ho naplňte chladnejšou vodou. Používajte na opláchnutie umytých vlasov a pokožky hlavy, na umývanie tváre a tela alebo ako pleťové tonikum.


Šampón s mydlom:
Do kozmetického odvaru pridajte 1 polievkovú lyžicu bežného šampónu a dobre premiešajte. Používajte na umývanie vlasov alebo pokožky.


Odvar na perorálne použitie:
1 polievkovú lyžicu koreňov zalejte pohárom vody, priveďte do varu a varte 10 minút. Odstavte na 15 minút, potom sceďte. Užívajte 1 polievkovú lyžicu každé 3 hodiny v prípade kašľa.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY A KONTRAINDIKÁCIE
Odvar z mydlovníka konzumovaný v nadmernom množstve môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a hnačku.
Odvar z mydlovníka by sa nemal konzumovať pri gastrointestinálnom krvácaní, zápaloch žalúdka, čriev a pečene, po operáciách brucha alebo pri hnačkách.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY

Mydlovník patrí do čeľade klinčekovitých a je to trváca rastlina. Pochádza z Európy, severnej Afriky a Ázie, no možno ho nájsť aj v iných častiach sveta, kde sa prirodzene rozšírila alebo bola pestovaná. Na Slovensku je bežný, najmä v nížinách. Rastie v kríkoch, pri cestách, na svahoch a v prostredí zmenenom človekom (ruderálna rastlina).

Mydlica dosahuje výšku 30-80 cm. Má rovnú, zvislú stonku, ktorá sa na vrchole rozvetvuje a je mierne chlpatá. Pod zemou tvorí dlhý oddenok a rozsiahly koreňový systém. Listy mydlovníka vyrastajú oproti sebe, majú podlhovastý tvar a tri žilky prebiehajúce pozdĺž čepele. Ich povrch môže byť mierne chlpatý alebo holý. Kvety mydlovníka sú biele alebo svetloružové. Skladajú sa z piatich okvetných lístkov a z ich stredu vyčnieva biely piestik a tyčinky. Tvoria súkvetia, ktoré rastú na dlhej stopke na vrchole stonky. V noci ich opeľujú nočné motýle. Plodom mydlice je podlhovastá tobolka s malými, čiernymi, obličkovitými semenami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

15 ďalších produktov v rovnakej kategórii: