Amla plod - Emblica officinalis - 50g mletý Náhľad

Amla plod - Emblica officinalis - 50g mletý

AR78073

Zloženie: Amla plod - Emblica officinalis - 50g mletý
Zaradenie: Byliny

Na sklade

7,58 €

Detaily

Zloženie: Amla plod - Emblica officinalis - 50g mletý
Zaradenie: Byliny

Amla (Emblica officinalis) priaznivo ovplyvňuje metabolizmus glukózy a cholesterolu, podporuje činnosť mozgu a zlepšuje stav vlasov a pokožky.
Táto rastlina je nízky strom pochádzajúci z Indie a juhovýchodnej Ázie. V ajurvéde sa používa už viac ako 2000 rokov. Užitočné sú všetky jeho časti: plody, semená, listy, korene, kôra a kvety, ktoré sa používajú čerstvé aj sušené. Plody Amla vykazujú najväčší potenciál podpory zdravia, ako dokazujú mnohé vedecké štúdie, a preto dobyli trh s doplnkami na Západe.
Amla a jej plody zohrávajú veľmi dôležitú úlohu nielen v ajurvédskej medicíne, ale aj v mnohých ázijských medicínskych systémoch. Pre vysoký obsah vitamínu C sa v minulosti používali na liečbu skorbutu. Používali sa aj ako prostriedok proti hnačke, diuretikum a expektorans. Odporúčali sa pri žalúdočných vredoch a chorobách pečene. Populárna prax v Indii je jesť ovocie amla denne, aby vyživovalo všetky orgány a udržiavalo vysokú úroveň vitality. Hinduisti veria, že tieto plody predlžujú život, preto amlu považujú za posvätnú rastlinu.
Ovocie amla však nie je len prvkom tradičnej medicíny – má aj široké kulinárske využitie. V Indii sa vyrábajú sladké a slané konzervy, pridávajú sa do pečiva a dezertov a odšťavujú sa. Jedným z najjednoduchších spôsobov výroby ovocia amla je varenie s cukrom a šafranom.

Prospešné vlastnosti pre zdravie:

Metabolizmus glukózy a lipidov
Najdôležitejšou vlastnosťou amly je, že je veľmi účinná pri zlepšovaní metabolizmu glukózy a cholesterolu. Pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi ako aj jeden z liekov používaných pri cukrovke – glibenklamid. Tento účinok bol pozorovaný ako u diabetikov, tak aj u zdravých ľudí. Na jej získanie stačilo konzumovať 3 g práškového ovocia amla denne počas 21 dní.
Rovnaká štúdia ukazuje pozitívny vplyv amla na metabolizmus lipidov. Po 21 dňoch konzumácie 2 alebo 3 g ovocia amla sa u diabetikov aj zdravých jedincov zvýšil „dobrý“ HDL cholesterol a zlepšili sa výsledky „zlého“ cholesterolu – LDL, celkového cholesterolu a triglyceridov.
Za zmienku stojí ďalšia štúdia, ktorá, hoci bola vykonaná v laboratóriu, priniesla celkom sľubné výsledky. Testoval účinok ovocia amla na citlivosť adipocytov (tukových buniek) na inzulín. Ukázalo sa, že amla túto citlivosť výrazne zvyšuje a adipocyty ňou ošetrené sú schopné asimilovať a využiť viac glukózy. Veľký význam má pri metabolických ochoreniach ako je inzulínová rezistencia, diabetes a metabolický syndróm.

Mozog
Vasudevan a Parle uskutočnili štúdiu na potkanoch, v ktorej im podávali rôzne dávky prášku z ovocia amla a testovali, ako to ovplyvní ich pamäť a kognitívne schopnosti. Zvieratá boli rozdelené na mladšie a staršie zvieratá; Okrem toho bola vytvorená skupina, v ktorej si potkany privodili amnéziu chemikáliami (skopolamín a diazepam). Amla mala pozitívny vplyv na kognitívne schopnosti potkanov v každej skupine, pričom účinok sa zvyšoval s dávkou. Okrem toho amla nielen zachovala, ale aj zvrátila amnéziu zvierat liečených skopolamínom a diazepamom, čo demonštruje jej regeneračný účinok na pamäťové štruktúry mozgu.
V iných štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že amla má pozitívny vplyv na ich náladu (ako ukázali štandardné behaviorálne testy) a tiež pôsobí proti úzkosti. Vedci predpokladajú, že tieto účinky súvisia s inhibičným účinkom ovocia amla na enzým MAO-A, ktorý rozkladá katecholamíny, serotonín a GABA. Preto vedie k zvýšeniu hladiny vyššie uvedených neurotransmiterov v nervovom systéme a následne k zvýšeniu pohody.

Priemerná dĺžka života a vitalita
Podľa ajurvédy je amla jednou z najlepších rastlín proti starnutiu a predlžovaniu života. Veľmi zaujímavou štúdiou realizovanou s použitím amly bol experiment z roku 2017, ktorý skúmal vplyv jej plodov na dĺžku života, plodnosť a reprodukčné správanie ovocných mušiek (Drosophila melanogaster). Každý z testovaných parametrov sa výrazne zlepšil. Životnosť múch sa zvýšila až o 83 % (z priemerných 42 dní na priemerných 77 dní). Zvýšila sa aj pohyblivosť a plodnosť hmyzu a jeho reprodukčná aktivita.

Vlasy a pokožka
V Indii je amla známa aj svojimi skrášľovacími vlastnosťami na vlasy a pokožku, a preto je obľúbenou zložkou miestnej kozmetiky. Kozmetiku s amlou nájdete aj u nás: amla Nanga olej, Dabur Amla vlasový olej a Jazmín.
Laboratórne štúdie ukázali, že amla aplikovaná zvonka stimuluje rast vlasov a chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením, zabraňuje degradácii jej kolagénových štruktúr a predčasnému starnutiu.

APLIKÁCIA
na zlepšenie výsledkov glukózy a lipidov
zlepšiť pamäť a intelektuálne schopnosti
na ochranu mozgu
na zlepšenie nálady
ako surovina na výrobu domácej kozmetiky

ZLOŽENIE
Amla - 100% mleté ​​ovocie (Emblica officinalis). Surovina najvyššej kvality!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Odporúčaná denná dávka práškového ovocia amla je 2-3 g, 1 plná čajová lyžička prášku je asi 2,5 g Pred konzumáciou zmiešajte prášok s vodou, džúsom alebo jogurtom alebo pridajte do smoothie. Nepridávajte do horúcich jedál.

SPOLUPRÁCA
Amla dokonale harmonizuje s ovocím bhibitaki a harada. Všetky tri plody sú súčasťou známej ajurvédskej zmesi – triphala.

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
Ľuďom užívajúcim antidiabetiká sa odporúča, aby boli pri užívaní amla opatrní a sledovali výsledky glukózy v krvi.
Amla môže spomaliť zrážanie krvi. Toto treba mať na pamäti pri užívaní antikoagulačných liekov.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Amla (Emblica officinalis) patrí do čeľade listnatých (Phyllantaceae). Vlasťou amly je India a juhovýchodná Ázia a preferované prostredie - suché a nie veľmi husté lesy alebo húštiny. Amla je malý strom, v priemere 10-18 m vysoký. Vytvára charakteristické, ihličnaté listy, tesne usporiadané na konároch v úhľadných radoch. Vytvára drobné, bielo-zelené samčie a samičie kvety, vyrastajúce medzi listami na vrcholkoch vetvičiek. Jeho plody sú guľovité a zelenožlté. Podobajú sa na egreše, preto zaužívaný anglický názov amla: indian gooseberry, teda indický egreš.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: