Aminek Egyptský plod - Ammi visnaga - 250g vcelku

AR75803

Zloženie: Aminek Egyptský plod - Ammi visnaga - 250g vcelku
Zaradenie: Alergie a astma

Na sklade

12,83 €

Detaily

Zloženie: Aminek Egyptský plod - Ammi visnaga - 250g vcelku
Zaradenie: Alergie a astma

Egyptský amín - semená

Aminek egyptský (Ammi visnaga, syn. Ammi daucoides, Daucus visnaga) je mocná rastlina, ktorej semená hrali v staroegyptskej medicíne dôležitú úlohu. Aminid sa prirodzene vyskytuje v krajinách obklopujúcich Stredozemné more a v západnej Ázii. Najznámejší je v Egypte a susedných krajinách. Stopky, na ktorých rastú jej kvety, sa sušia a predávajú na trhoch v arabských krajinách ako prostriedok na čistenie zubov. Odtiaľ pochádza ďalší názov amínu – zubáč.

Sušené kvety aminca predávané ako berberské špáradlá na trhu v Maroku.

Iný názov pre amín je khella a práve tento názov je populárny na miestach, odkiaľ amín pochádza. Od nej pochádza názov jednej z troch najdôležitejších účinných látok prítomných v amínových semenách, teda khelina. Okrem khelinu sú dôležité aj visnegin a visnadín, pričom posledný z nich je najaktívnejší. Ako ukázali pokusy na zvieratách, tieto látky sa vyznačujú mimoriadne silným antispazmodickým účinkom. To vysvetľuje široký rozsah tradičného použitia amínu v starovekej medicíne. Žiaľ, podľa u nás platného zákona sa amíny nemôžu predávať ako rastlina vhodná na konzumáciu.


Egyptský amid - tradičné použitie

Aminové semienka sa odporúčali v prípade obličkových kameňov, keďže uľahčovali ich vylučovanie uvoľnením močových ciest. Dobre fungovali pri kašli, dýchavičnosti a astmatických záchvatoch, ako aj pri silných menštruačných bolestiach a všetkých kŕčoch v podbrušku. Používali sa pri ochoreniach obehovej sústavy, pretože ich diastolický účinok pomáhal znižovať krvný tlak a obnovovať normálny srdcový rytmus. Jedli sa aj na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a pri ateroskleróze.

Semená Aminka sa najčastejšie používali na prípravu čaju tak, že sa 1 lyžička semienok niekoľko minút povarila v pohári vody. Táto akcia sa opakovala, kým sa semená nerozvarili, a odvar sa pil 2-3 krát denne. Silnejším prípravkom bol však alkoholový extrakt, ktorý sa získal ako výsledok 2-týždňovej macerácie 1 dielu semien v 5 dieloch silného alkoholu. Čajová lyžička takejto tinktúry sa konzumovala 3 krát denne.

Amín sa používal aj zvonka vo forme obkladov namočených vo vodnom alebo alkoholovom extrakte alebo vo forme pasty z mletých semien. Takéto postupy sa vykonávali pri rôznych kožných ochoreniach. Aminek mal priniesť úľavu pri zápaloch, vyrovnať farbu pokožky postihnutej vitiligom a podporiť rast vlasov pri alopecia areata. Okrem toho podporoval hojenie rán a zmierňoval svrbenie po uštipnutí hmyzom.


ZLOŽENIE
Egyptské semená Aminca (Ammi visnaga) 100%. Najkvalitnejšia surovina!


DÁVKOVANIE A POUŽITIE
Na vonkajšie použitie.

Odvar:
1 čajovú lyžičku semienok povarte niekoľko minút v pohári vody. Kmeň. Rovnaké semená môžete variť niekoľkokrát. Odvar použite na starostlivosť o pleť.

Tinktúra:
Pomery 1:5, alkohol 60%. Macerovať 2 týždne.

INTERAKCIE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.


CHARAKTERISTIKA RASTLINY

Aminek egyptský (Ammi visnaga) patrí do čeľade Umbelliferae. Vyskytuje sa v Stredomorí a západnej Ázii. Nevyžaduje dobrú pôdu, odtiaľ pochádza jeho všeobecný názov ammi, čo znamená „piesok“. Vyžaduje si však suché teplé podnebie, a preto sa na Slovensku nepestuje. Dosahuje výšku 50-120 cm. Jeho stonka je vysoko rozvetvená. Listy pripomínajú kôpor a kvety zeler, no sú väčšie a oveľa hustejšie. Amínové plody sú drobné semienka.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

1 ďalších produktov v rovnakej kategórii: