Plavúň obyčajný - Lycopodium clavatum - 250g Náhľad

Plavúň obyčajný - Lycopodium clavatum - 250g

AR85568

Zloženie: Plavúň obyčajný - Lycopodium clavatum - 250g
Zaradenie: Kožné problémy

Tento produkt už nie je dostupný

41,02 €

Detaily

Zloženie: Plavúň obyčajný - Lycopodium clavatum - 250g
Zaradenie: Kožné problémy

Lycopodium - bol kedysi veľmi cenený prostriedok na zásyp  nepríjemných rán, pupienkov, lišajníkov a psoriatických lézií, bol tiež používaný ako detský púder. Existuje vo forme svetložltého, jemného prášku - bez vône a chuti. Lycopodium má ochranný, sušivý a protizápalový účinok. Používa sa tiež ako prášok zabraňujúci viskozite - boli ním posypané tablety, guľôčky, čípky a dokonca i vrecká na lieky atď., Aby sa zabránilo ich spojeniu. Vzhľadom na obrovský dopyt po takýchto opatreniach bol peľ postupne nahradený inými látkami vyrábanými v priemyselnom meradle. V dnešnej dobe už nie je tak populárny ako predtým. Predtým to bola veľmi cenná surovina, ktorá bola dokonca falšovaná peľom z iných rastlín, ako je vodná tyčinka, lieska, borovica.

APLIKÁCIE

Účinná zásyp pri ranách
Má priaznivý účinok na ťažko liečiteľné rany - spôsobuje, že sa otvorené rany začnú rýchlo regenerovať. Používa sa ako zásyp - má protizápalový a hojivý účinok. Odporúča sa najmä pri kožných ochoreniach - ako sú ekzémy, lišajníky (v zmesiach s inými zložkami), pri diabetickej nohe a tlakových vredoch.

Má protizápalové, adstringentné a sušiace vlastnosti
Používa sa ako zásyp na rany a škvrny, používané pri psoriáze, môže sa použiť ako prášok pre deti, perorálne vo forme emulzie podporuje liečenie podráždenia tráviaceho systému, pohlavných orgánov, podporuje liečbu pečene

ZLOŽENIE
Obsahuje terpenické voskové látky (pollenina = sporonín) - približne 20%, celulóza (2%), kvapalné a polokvapalné lipidy (45-50%), kyselina vidlicová (C15H28COOH), kyselina jablčná, kyselina citrónová, steroly. Popol 3%, bohatý na hlinu. Lipidy obsahujú glyceridy mastných kyselín palmitové, stearové, dioxystearové, mastné a linolové.

AKO POUŽÍVAŤ
Vonkajšie použitie ako zásyp v ťažko liečiteľných ranách, diabetická noha, dekubitové vredy

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Plavúň obyčajný rastie v horských lesoch. Má dlhé, tuhé, plazivé, nečlánkované byle, ktoré sa rozliezajú doširoka po lesnej pôde ako zelené povrázky, vidlicovite sa rozkonárujú a miestami sa zakoreňujú. Byle sú husto pokryté drobnými dlhokončistými listami, akoby šupinami.Vrcholky niektorých konárikov rastú vertikálne a predlžujú sa v priame šupinaté stopky, ukončené dvoma bledožitými plodnými kláskami. V kláskoch dozrieva v osobitných výtrusniciach veľký počet výtrusov, ktoré sa podobajú žltému prachu, vo farmácii nazývanému plavúňový prášok (Lycopodium, Semen lycopodii, Sporae tycopodii). Výtrusy obsahujú veľké množstvo mastného žltkastého oleja, ktorý je ľahký, pláva na vode a v ohni vzplanie a vybuchuje. Prášok neobsahuje alkaloidy.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

11 ďalších produktov v rovnakej kategórii: