Zloženie: Olivovník Európsky list - Olea europea - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny
Sušené olivové listy
Olivový list európsky (Olea europaea) priaznivo pôsobí na srdce a krvný obeh, pomáha tiež regulovať krvný tlak a podporuje prirodzenú imunitu organizmu.
Olivovník sa pestuje v mnohých krajinách sveta ako zdroj olív a predovšetkým cenného oleja, ktorý sa z nich lisuje. Biofenoly obsiahnuté v olivovom oleji sú jedným z najdôležitejších zdraviu prospešných faktorov stredomorskej stravy. Ukazuje sa, že tieto zlúčeniny sú prítomné aj v olivových listoch, ktoré sa v tradičnej medicíne používali už pred mnohými rokmi. Olivové listy sú vďaka obsahu aktívnych fenolových zlúčenín úplne odolné voči napadnutiu baktériami, vírusmi a škodcami. Možno aj preto sa výluh z listov v minulosti v stredomorských krajinách používal pri horúčke, chrípke a mnohých iných infekciách.
Zdraviu prospešné vlastnosti:
Listy olivovníka, rovnako ako jeho plody a olej z nich extrahovaný, sú bohatým zdrojom bioaktívnych fenolových zlúčenín so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Vďaka nim olivové listy:
podporuje prirodzené imunitné mechanizmy organizmu pri bakteriálnych a vírusových infekciách,
pomáhajú udržiavať normálny krvný tlak,
zlepšiť krvný obeh v koronárnych cievach,
podporovať pravidelnú prácu srdca,
zabrániť zhlukovaniu (zlepovaniu) krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín,
pomáha udržiavať normálnu hladinu glukózy v krvi,
inhibuje proces starnutia v bunkách tela.
ZLOŽENIE
100% európske olivové listy. Najkvalitnejšia surovina!
Najdôležitejšie fenolové zlúčeniny prítomné v olivových listoch sú oleuropeín, verbaskozid, apigenín-7-glukozid a luteolín-7-glukozid. Okrem nich sú to aj triterpény, steroly, kyseliny chlorogénové a kávové, katechíny, rutín, luteolín, diosmetín a iné.
DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
Olivové listy - čaj:
1 polievkovú lyžicu rozdrvených olivových listov zalejeme pohárom vriacej vody. Paríme zakryté 10-15 minút. Konzumujte 2-3 šálky denne alebo viac – nálev je bezpečný aj vo vysokých množstvách.
Vychladený nálev je možné použiť zvonka na starostlivosť o pokožku tváre a tela a na umývanie škvŕn, rán, podráždení a popálenín, vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam.
Prášok z olivových listov:
Pol lyžičky mletých listov zalejte horúcou vodou a po vychladnutí vypite spolu s usadeninou. Používajte 2 krát denne. Môžete si pripraviť aj nálev a použiť ho na umývanie rán a na starostlivosť o pleť ako tonikum.
Tinktúra:
Pomer strán 1:5. Alkohol 45-50%. Macerujte minimálne 7 dní. Užívajte 5 ml (1 čajovú lyžičku) 2-3 krát denne.
celý list:
Niekoľko olivových listov v šálke zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte 15 minút odstáť. Pite 2-3 šálky infúzie denne (alebo viac, ak chcete). Vychladený nálev je vhodný na starostlivosť o pokožku.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Olivovník európsky (Olea europaea) patrí do rodiny olív. Vyskytuje sa v oblasti Stredozemného mora, na Strednom východe a v celej Afrike okrem centrálnej časti. Rozšíril sa aj do Severnej Ameriky, na Havaj, do Austrálie a na Nový Zéland a možno ho nájsť pestovať v južnej Ázii a Strednej a Južnej Amerike. Je dokonale prispôsobený polosuchému podnebiu a môže rásť aj na neúrodných, kamenistých pôdach. A čo viac, žije veľmi dlho - jeho vek môže presiahnuť 1000 rokov. Olivovník európsky je nízky, vždyzelený strom a niekedy aj ker. Dorastá do výšky okolo 12 m. Jeho kmeň je dosť krátky.
S vekom sa stáva hustým, nepravidelným a pokrytým množstvom uzlov a hrbolčekov. Olivové listy majú predĺžený, oválny alebo podlhovastý tvar. Ich povrch je tmavozelený a lesklý a spodná strana je striebristo zelená a matná. Sú tvrdé, tuhé a pokryté chĺpkami. Olivové kvety sú veľmi malé a biele. Skladajú sa zo štyroch okvetných lístkov, dvoch hnedých tyčiniek a piestika. Vytvárajú panikulárne súkvetia. Vyvinú sa do kôstkového ovocia, nazývaného olivy, zelenej alebo čiernej farby.