Artičok list - Cynara scolymus - 100g sekaný

AR87951

Zloženie: Artičok list - Cynara scolymus - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

7,02 €

Detaily

Zloženie: Artičok list - Cynara scolymus - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny

Listy artičokov (Cynara scolymus) obsahujú cynarín – látku, ktorá podporuje zdravie pečene a pomáha regulovať metabolizmus lipidov.

Artičok pochádza z oblasti Stredozemného mora a je známy najmä svojimi kvetmi, ktoré sa jedia ako vynikajúca zelenina. Jeho listy však majú dlhú históriu používania v európskom ľudovom liečiteľstve a ich zdraviu prospešné vlastnosti boli známe už v staroveku. Listy artičokov boli v minulosti prostriedkom na podporu trávenia a stimulácie chuti do jedla, ako aj na úľavu pri ochoreniach pečene a žlčníka. Používali sa aj v kuchyni a Taliani vyvinuli recept na bylinný likér s názvom cynar, ktorý sa vyrába na báze šťavy z artičokových listov.


Zdraviu prospešné vlastnosti:

Pomáhajú udržiavať správnu hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.
Podporujú činnosť pečene a chránia jej parenchým.
Zvyšujú produkciu a sekréciu žlče a uľahčujú jej prietok žlčovými cestami.
Podporujú trávenie.
Sú bohatým zdrojom antioxidantov.


APLIKÁCIA
na zlepšenie výsledkov lipidového profilu
na posilnenie preťaženej a oslabenej pečene
na trávenie, najmä po ťažkom jedle

ZLOŽENIE
Artičok - listy 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Hlavnou účinnou látkou prítomnou v listoch artičokov je cynarín, ktorý patrí medzi fenolové kyseliny. Vedľa sú to kyselina chlorogenová, flavonoidy, seskviterpénové laktóny, stigma sterol a beta-sitosterol. Štúdie ukázali, že zdraviu prospešný účinok cynarínu je najúčinnejší, keď pôsobí spolu s inými zlúčeninami obsiahnutými v listoch artičokov, ako keď je izolovaný.

DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
Artičokový čaj (rezané listy):
1 polievkovú lyžicu suroviny zalejeme 1 šálkou vriacej vody. Prikryjeme a lúhujeme asi 15 minút. Vždy pite čerstvú infúziu 1-2 krát denne, pohár.

SPOLUPRÁCA
Kombinácia s pestrecom mariánskym veľmi ovplyvní zdravie pečene.

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo, dojčenie, precitlivenosť na rastlinu.
Pacienti trpiaci žlčovými kameňmi alebo upchatím žlčových ciest by mali užívanie artičoky konzultovať s lekárom.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Artičok patrí do čeľade Asteraceae a je to trváca rastlina pôvodom z krajín Stredomoria. Pestuje sa v celej Európe a Severnej Amerike. Artičok dosahuje výšku 2 m. Rastie s obrovskými listami dlhými až 70 cm a širokými 20 cm. Spodné listy sú perovité, horné sú hlboko vrúbkované. Všetky listy majú zúbkované okraje, na povrchu a spodnej strane sú pokryté chĺpkami a sú pripevnené k krátkym stopkám. Artičokové súkvetie je jeho časť, ktorá sa konzumuje ako zelenina. Skladá sa z fialových kvetov obklopených mäsitými zelenými šupinami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: