Zloženie: Lastovičník väčší - Chelidonium majus - 100g sekaný
Zaradenie: Byliny
Lastovičník väčší (Chelidonium majus) je všestranná rastlina, ktorú nájdete v európskych lesoch. Je spájaný predovšetkým ako ľudový liek podporujúci boj proti bradaviciam, a na tento účel sa používa čerstvá šťava vytekajúca zo stonky alebo tinktúra byliny. Obsahuje tiež látky, ktoré majú pozitívny vplyv na pečeň, žlčové cesty a srdce a uvoľňujú hladké a kostrové svalstvo. Niektoré zo zložiek sa svojím účinkom porovnávajú s morfínom, kodeínom a papaverínom.
Prvé záznamy o lastovičníku sa objavili v starovekom Egypte a sú datované okolo roku 1550 pred naším letopočtom! Túto rastlinu neskôr mnohokrát opísali veľkí historickí lekári a botanici, napríklad Dioscurides, Plinius starší, sv. Hildegarda a Paracelsus. Lastovičník bol vždy v medicíne mimoriadne cenenou rastlinou a jeho latinský všeobecný názov Chelidonium znamená „dar neba“. Je zaujímavé, že aj napriek mnohým vedecky zdôvodniteľným prozdravotným vlastnostiam tejto rastliny sa už niekoľko rokov prijímajú opatrenia na elimináciu lastovičníka z prírodného liečenia. Tvrdí sa, že „riziko jeho použitia prevažuje nad zanedbateľným terapeutickým prínosom“.
Vlastnosti pre zdravie:
priaznivo ovplyvňuje prácu pečene a žlčových ciest - stimuluje tvorbu žlče a podporuje jej vylučovanie do dvanástnika,
uvoľňuje hladké a kostrové svalstvo a tým pomáha zmierňovať bolesti brucha, menštruácie a svalov,
upokojuje vás a pomáha vám zaspať,
priaznivo ovplyvňuje prácu srdca a fungovanie obehového systému,
aplikovaný zvonka zlepšuje vzhľad a stav pokožky,
zvlášť sa odporúča pre bradavice.
ZLOŽENIE
Lastovičník väčší (Chelidonium majus) - bylina 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Bylina lastovičník obsahuje izochinolínové alkaloidy, fenolové kyseliny, flavonoidy, živice, éterické oleje, biogénne amíny, cholín, lektíny, slizy, proteolytické enzýmy a glykogén.
DÁVKOVANIE A SPÔSOB POUŽITIA
Lastovičník väčší - čaj (rezaná bylina):
Infúzia:
1 lyžicu byliny zalejte 1 pohárom vriacej vody, nechajte ju lúhovať 30 minút, preceďte. Konzumujte 1 pohár infúzie rozloženej na 3 - 4 porcie počas dňa.
Odvar:
Položte pol lyžice byliny do malého, nie hliníkového hrnca, zalejte pohárom vody a pomaly ju priveďte k varu. Varte 5 minút na miernom ohni, potom preceďte. Počas dňa skonzumujte 1 pohár odvaru rozloženého na 3 - 4 porcie.
Prášok:
1 malú čajovú lyžičku prášku zalejte trochou horúcej vody. Po vychladnutí vypite aj so sedimentom. Používajte dvakrát denne.
Prijateľná denná dávka suchej byliny celandínu je 4 - 5 g (asi 1 polievková lyžica).
Tinktura:
1 diel suchej, najlepšie zomletej byliny zalejeme 5 dielmi 40 - 50% alkoholu. Odložte na 7 dní, potom prefiltrujte. Vezmite polovicu čajovej lyžičky tinktúry zriedenej v pol pohári vody 2-3 krát denne. Tinktúru je možné použiť na umývanie kožných lézií, ako sú bradavice, ekzémy, opary, kondylómy, vredy a psoriatické lézie.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo a dojčenie, glaukóm, peptický vred, gastroenteritída.
Vedľajšie účinky:
Lastovičník väčší je vysoko jedovatá rastlina! Prekročenie odporúčaných dávok môže spôsobiť podráždenie gastrointestinálneho traktu, bolesti brucha, zvracanie, zvýšený krvný tlak a poškodenie očí a pečene.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Lastovičník patrí do čeľade makovitých. Je bežný v celej Európe, nájdete ho aj v Ázii a Severnej Amerike. Rastie v miernom podnebí. Lastovičník dosahuje výšku 30 až 90 cm. Jeho stonka je vysoko rozvetvená, a keď sa zlomí, vytečie z nej charakteristická žltá šťava. Mladé výhonky sú husto pokryté chĺpkami, ale časom plešivejú. Listy majú vrúbkované okraje a na spodnej strane sú mierne chlpaté. Kvety sú intenzívne žlté a skladajú sa zo štyroch oválnych okvetných lístkov. Z jeho stredu vyčnievajú stĺpiky dlhé až 8 mm. Plody sú 2 - 5 cm dlhé, úzke vrecúška so semenami nasmerovanými kolmo hore.