Dymnica vňať - Fumaria officinalis - 250g sekaný Náhľad

Dymnica vňať - Fumaria officinalis - 250g sekaný

AR78033

Zloženie: Dymnica vňať - Fumaria officinalis - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

14,10 €

Detaily

Zloženie: Dymnica vňať - Fumaria officinalis - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny

Fumaria officinalis je bylina, ktorá je obzvlášť užitočná pre zdravie pečene, ako aj pri bolestivých napätiach a kŕčoch hladkého svalstva. Dymnicu poznali už starí Gréci a Rimania. O priaznivom vplyve na zrak, ako aj o jej močopudnom účinku písali vo svojich dielach Dioskurides a Plínius Starší. V období renesancie bola dostupná v lekárňach pod názvom „zemný dym“ a odporúčaná ako prostriedok na zlepšenie činnosti pečene, prečistenie organizmu a pomoc pri zbavovaní sa kožných problémov. Verilo sa tiež, že predlžuje život.

Etymológia názvu dymnica alebo latinského fumaria pravdepodobne súvisí so vzhľadom rastliny, ktorej kvety pripomínajú oblak dymu a modrozelené listy môžu pripomínať rannú hmlu. Hovorí sa aj o vôni dymnice, ktorá pri trení páchne ako dym horiaceho dreva.

Zdravotné vlastnosti:

podporuje činnosť a regeneráciu pečene. Zvyšuje produkciu a vylučovanie žlče,
má diastolický účinok na hladké svaly, uvoľňuje bolestivé napätie v podbrušku,
stimuluje vylučovanie moču, podporuje detoxikáciu organizmu,
aplikovaný na pokožku, upokojuje psoriázu, podporuje hojenie a pomáha redukovať akné a ekzémy.

Bylina obsahuje alkaloidy, z ktorých najvýznamnejší je protopín, organické kyseliny, flavonoidy, triesloviny, cholín a živicové látky.


ZLOŽENIE
Fumaria officinalis - bylina 100%. Najkvalitnejšia surovina!

DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA

Dymnica - čaj (rezaná bylina):
1-2 čajové lyžičky bylinky zalejte pohárom vriacej vody. Zakryté lúhujte 10-15 minút. Vypite pohár dvakrát denne. Infúzia sa môže použiť na umývanie pokožky.

Prášok:
Polovicu lyžičky mletej bylinky zalejte malým množstvom vriacej vody. Po vychladnutí vypite spolu so sedimentom. Používajte dvakrát denne.

Tinktúra:
1 diel bylinky zalejte 5 dielmi 40% alkoholu. Nechajte 2 týždne odstáť a potom prefiltrujte. Užívajte 1-2 čajové lyžičky tinktúry 3x denne. Pred užitím rozrieďte v troche vody.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY
Vysoké dávky byliny a jej dlhodobé užívanie môže spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Dymnica lekárska je jednoročná rastlina z čeľade makovitých. Pôvodnou oblasťou jeho výskytu je celá Európa s výnimkou severnej Škandinávie a Islandu. Dosahuje výšku 10 až 40 cm. Jeho listy sú perovité a rozdelené na 2-3 časti zložené z malých palmových listov. Farba listov je studená zelená. Kvety sa zhromažďujú v kvetenstvách v tvare klastra. Môžu mať ružovú, fialovú alebo hnedú farbu a na koncoch sú tmavšie. Kvetná koruna je rúrkovitého tvaru a pozostáva zo štyroch úzkych okvetných lístkov. Plody dymovej rastliny sú nažky obličkovitého alebo guľovitého tvaru a roznášané mravcami.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: