Čremcha strapcovitá kôra - Prunus padus - 50g sekaný Náhľad

Čremcha strapcovitá kôra - Prunus padus - 50g sekaný

AR76018

Zloženie: Čremcha strapcovitá kôra - Prunus padus - 50g sekaný
Zaradenie: Byliny

Na sklade

7,71 €

Detaily

Zloženie: Čremcha strapcovitá kôra - Prunus padus - 50g sekaný
Zaradenie: Byliny

Čremcha strapcovitá je zaujímavá rastlina, ktorej vlastnosti nie sú úplne docenené. Vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu sa čremcha strapcovitá často vysádza v parkoch a domácich záhradách. Nie každý si však uvedomuje, že okrem dekoratívnych hodnôt môže plniť aj mnohé praktické funkcie.

Čremcha strapcovitá vyžaruje prchavé látky mikrobicídneho charakteru – tzv fytoncídy. V období kvitnutia, keď sú fytoncídy najhojnejšie, odpudzuje a dokonca zabíja hmyz, ako sú otravné komáre a kliešte. Hoci je dnes známych viac rastlín, ktoré vylučujú fytoncídy, vtáčia čerešňa je jednou z prvých rastlín, v ktorých boli takéto zlúčeniny zistené. Túto vlastnosť objavil pred niekoľkými desaťročiami sovietsky vedec Boris Tonkin.

Kôra čremcha strapcovitá dostupná v našom obchode je surovinou najvyššej kvality – získava sa z prírodných lokalít, z divokých a neznečistených oblastí.


Zdraviu prospešné vlastnosti:
má adstringentný účinok,
dokonale čistí pleť,
pomáha odstraňovať akné a iné kožné problémy,
možno použiť ako farbivo na látky.

Výťažky z kôry vykazujú veľký potenciál v oblasti kozmetológie. Sú skvelými ingredienciami pre domáce kozmetické prípravky, ale dajú sa použiť aj sólo. Vhodné pre:

umývanie pokožky s problémami, začervenanej, citlivej a s akné,
výplachy úst a hrdla,
sed v prípade zápalu intímnych miest.
Výťažky z kôry vtáčej čerešne navyše účinne pomáhajú zbaviť sa roztočov či plesní v bezprostrednom okolí (možno ich napríklad použiť na postrek nábytku).

Kôra sa dá použiť aj na farbenie látok - mladá kôra ich zafarbí na zeleno, staršie do hneda.

ZLOŽENIE
Čremcha strapcovitá (Prunus padus) - kôra 100%. Najkvalitnejšia surovina!
Kôra obsahuje silné fytoncídy: nitrilozid – prunazín, kyanický alkohol – pruniol, triesloviny, sitosterol, lupeol, nonakosan a klimarín.

DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ
Len na vonkajšie použitie!


Čremcha strapcovitá - rezaná kôra:
3 polievkové lyžice kôry zalejte 2 šálkami vody, priveďte do varu a potom na miernom ohni varte 10-15 minút. Nechajte stáť 20 minút, preceďte. Používajte na umývanie pokožky.


Prášok z čremchy strapcovitej:
2 ploché polievkové lyžice mletej kôry zalejte 2 šálkami vody, priveďte do varu a na miernom ohni varte 10-15 minút. Nechajte stáť 20 minút, preceďte. Používajte zvonka.
Mletú kôru možno použiť aj na prípravu masiek a obkladov, ako aj na samovýrobu kozmetiky.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Čremcha strapcovitá (Prunus padus), má podobu stromu alebo kríka. V miernom podnebí je bežný - možno ho nájsť vo vlhkých oblastiach a na ich okrajoch, pozdĺž riek a potokov. Čremcha strapcovitá patrí do čeľade ružovité (Rosaceae). Zvyčajne dorastá do výšky 8 metrov, no nájdu sa aj väčšie exempláre dosahujúce až 15 metrov. Kvitne v apríli a máji, vytvára biele drobné kvety s intenzívnou vôňou, zhromaždené v visiacich strapcoch. Plody dozrievajú v septembri, sfarbujú sa do tmavočervena, takmer do čiernej.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: