Zloženie: Štetka lesná list Poľsko - Dipsacus sylvestris - 250g sekaný
Zaradenie: Byliny
Dipsacus sylvestris (Dipsacus fullonum) je prírodným antiseptikom a podporuje imunitu tela v boji proti infekciám. Pozitívne ovplyvňuje pokožku a pečeň. V starovekej medicíne boli bylinou odstránené bradavice a rôzne abnormálne kožné lézie. Používal sa pri reumatických chorobách a dne. Tiež sa odporúčal pri žalúdočných vredoch a čo je zaujímavé, pri zlomeninách kostí, pretože údajne urýchľoval ich hojenie. Bol prítomný v ľudovom liečiteľstve v Európe a v tradičnej čínskej medicíne.
Zaujímavosťou je, že zhromažďuje dažďovú vodu v spodných listoch, ktoré obklopujú stonku, a vytvára priehlbinu v tvare člna. Účinné látky prechádzajú do tejto vody, čo ju robí veľmi cennou. Hovorí sa, že malé zvieratá postihnuté zraneniami pijú túto vodu, aby sa rýchlejšie zotavili.
Vlastnosti pre zdravie:
List štetky lesnej podporuje prirodzenú imunitu.
Podporuje činnosť pečene.
Pôsobí antisepticky.
Pozitívne vplýva na pokožku.
APLIKÁCIA
obdobie zníženej imunity
starostlivosť o kožu
ZLOŽENIE
100% list. Najkvalitnejšia surovina!
DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Čaj (rezaný list):
1 lyžicu byliny zalejte 1 pohárom vody, povarte ich 5 minút, preceďte. Pijte 1 pohár 1-2 krát denne. Môže byť použitý na starostlivosť o zápalové kožné lézie.
Tinktura:
100 g byliny zalejeme 300g 40% alkoholu, macerujeme 2 týždne, prefiltrujeme. Vezmite 10 ml (1 polievková lyžica) 3 krát denne. Používa sa na umývanie kožných lézií.
Intrakt:
100 g byliny zalejte 300g horúceho 40% alkoholu, odložte na 2 týždne. Prefiltrujte. Vezmite 10 ml (1 polievkovú lyžicu) 3-krát denne alebo ho použite na umývanie pokožky.
Prášok z listov:
Pol lyžičky mletej byliny zalejte malým množstvom horúcej vody. Po vychladnutí ho vypite. Používajte 3x denne.
SPOLUPRÁCA
Koreň štetky lesnej
KONTRAINDIKÁCIE
Precitlivenosť na rastlinu, tehotenstvo, dojčenie.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Štetka lesná patrí do čeľade štetinatých - Dipsacaceae. Je to dvojročná rastlina. Prirodzene sa vyskytuje v Európe, severnej Afrike a západnej Ázii. Rozšírila sa do Severnej a Južnej Ameriky a Ázie. Zvyčajne rastie na otvorených plochách, napríklad na pastvinách, na brehoch riek, na kopcoch. Má rada hlinené pôdy. Dorastá až do výšky 2 m. Jej stopka je tuhá a pokrytá tŕňmi. Na spodku tvorí ružicu dlhých zvlnených zadkových listov so zaoblenými koncami. Stonkové listy sú menšie, užšie a ostro špicaté. Kvety štetín sú veľmi výrazné. Rastú v tzv hlavy kvetov, ktoré sú zelené, majú vajcovitý tvar a sú husto pokryté tenkými tŕňmi. V priestoroch medzi tŕňmi rastú drobné, svetlofialové kvety. Keď kvitnú, na ich mieste sa objavia semená.