Arnika horská - Arnica montana - 50g sekaná vňať Náhľad

Arnika horská - Arnica montana - 50g sekaná vňať

AR87556

Zloženie: Arnika horská - Arnica montana - 50g sekaná vňať
Zaradenie: Byliny

Na sklade

10,87 €

Detaily

Zloženie: Arnika horská - Arnica montana - 50g sekaná vňať
Zaradenie: Byliny

Arnika horská (Arnica montana) je rastlina s mimoriadnymi vlastnosťami. Podporuje hojenie rán, pomliaždenín, modrín a vyvrtnutí. Germánske kmene pripisovali arniku magickú silu a uctievali ju, pretože verili, že chráni pred údermi blesku a krupobitím.
Prvé stopy používania arniky na liečebné účely siahajú do 12. storočia. Jeho vlastnosti opísala vynikajúca stredoveká bylinkárka – Hildegarda z Bingenu vo svojom diele Physica. Údajne ju ocenil aj samotný Johann Wolfgang Goethe – vynikajúci nemecký spisovateľ, ktorý v mladosti spoznal jej prednosti pri práci v lekárni.
Odvary z arniky sa vtierali do boľavých svalov a kĺbov, modrín, hematómov a vriedkov. V skorších dobách sa arnika vyrábala aj s pivom.
Arnika horská je surovina najvyššej kvality. Arnika ponúkaná v našom obchode pochádza len z plodín, pretože ide o rastlinu, ktorá je pod prísnou druhovou ochranou.

Arnika - prospešné vlastnosti pre zdravie:

má adstringentný a antiexudatívny účinok,
urýchľuje regeneračné procesy po úrazoch a pomliaždeninách,
utesňuje steny krvných ciev.
Arnika horská je ako stvorená na obklady a obklady na pomliaždené miesta. Priaznivo pôsobí na estetiku pomliaždených miest – opticky redukuje hematómy a modriny. Utesňuje cievy, zlepšuje vzhľad pokožky a zmierňuje opuchy.
Je obľúbenou zložkou produktov starostlivosti o očné okolie, pretože odstraňuje tmavé kruhy a „vaky pod očami“. Okrem toho redukuje známky únavy, dodáva pleti zdravý a svieži vzhľad. Arnika používaná v pleťovej a telovej kozmetike viditeľne zlepšuje stav pokožky. Znižuje problematické začervenanie, akné a škvrny. Môže sa pridávať aj do šampónov a oplachov s vlastnosťami proti lupinám, ako aj do kozmetiky proti psoriáze.
Nemal by sa však používať na otvorené rany, rozsiahle odreniny epidermy alebo akútne zápaly kože, pretože môže spôsobiť podráždenie. Pred použitím urobte test na alergiu.

ZLOŽENIE
100% arnika horská. Surovina najvyššej kvality!


AKO POUŽIŤ
Pre vonkajšie použitie.
Pred použitím urobte test na alergiu.


Infúzia:
1 polievkovú lyžicu suroviny zalejte pohárom vriacej vody, odstavte, prikryte 30 minút a preceďte.
Hotová infúzia sa môže uchovávať v chladničke až niekoľko dní.

Odvar:
1 čajovú lyžičku arnikových košíčkov v 250 ml vody, priveďte do varu a potom povarte 5 minút. Odstavíme na 15 minút a precedíme. Odvar je vhodný na výplachy, obklady a umývanie.

Tinktúra:
Pomer strán je 1:10. Jeden diel suroviny na desať dielov 60-70% alkoholu. Macerujte 2 týždne, prefiltrujte.

Výťažok z octu:
Pomer strán 1:5. Jeden diel kvetov arniky zalejte piatimi dielmi potravinárskeho octu s teplotou 60 – 80 °C. Macerujte min. 7 dní. Použite zriedenú 1 polievkovú lyžicu arnikového octu v 1-2 pohároch vody.

INTERAKCIE A NEŽIADUCE ÚČINKY
Kvety arniky môžu u niektorých ľudí spôsobiť kontaktné alergie.
Pred použitím sa odporúča urobiť test na alergiu. Ak ste precitlivený na arniku, mali by ste sa vyhnúť používaniu jej produktov.
Pri vonkajšej aplikácii buďte opatrní, nepoužívajte na otvorené rany.
Nepoužívať počas tehotenstva.


CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Arnika horská (Arnica montana), menej známa ako kupalník, je trváca rastlina patriaca do čeľade Asteraceae. Dosahuje výšku až 60 cm. Má charakteristické žlté kvety, ktoré kvitnú medzi júnom a augustom.
Bežné názvy: horský kupec, pamätník, horský tragant.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: