Annatto semená - Arnotta, achiote - 25g vcelku Náhľad

Annatto semená - Arnotta, achiote - 25g vcelku

AR75815

Zloženie: Annatto semená - Arnotta, achiote - 25g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

5,53 €

Detaily

Zloženie: Annatto semená - Arnotta, achiote - 25g vcelku
Zaradenie: Byliny

Annato - farbivo a korenie

Annato je intenzívne červené semeno pochádzajúce zo stromu známeho ako arnota alebo achiote (Bixa orellana), ktorý rastie v tropickej Latinskej Amerike. Dnes sa používajú hlavne ako farbivo označené symbolom E160b, ktoré dodáva potravinám, kozmetike a liekom žltú alebo oranžovú farbu. Vďaka svojmu prírodnému pôvodu je toto farbivo bezpečné pre zdravie a netreba sa ho obávať. Môže spôsobiť iba alergiu, ale je veľmi zriedkavá. Karotenoidy nachádzajúce sa v ich obale - bixín a norbixín, sú zodpovedné za farbiace vlastnosti semien annatta. Prvý je oranžový, druhý žltý.

Annato sa najčastejšie nachádza v syroch, najmä v britských. Syr Gloucester bol ním prvýkrát zafarbený v 16. storočí, pretože intenzívna žltá farba syra v tom čase svedčila o jeho najlepšej kvalite. Potom sa tento postup rozšíril po Veľkej Británii a annatto sa objavilo v syroch Cheshire, Red Leicester a Cheddar. Táto myšlienka bola potom inšpirovaná Francúzskom (syr Mimolette a Livarot), Holandskom (Leyden) a USA (Colby a Muenster). Okrem syrov sa semená annatta používajú aj na farbenie masla, margarínu, olejov, zmrzliny, jogurtov, dezertov, nápojov, koláčov a iného pečiva, slaného občerstvenia, raňajkových cereálií, údených rýb, údenín a mnohých ďalších. Rovnako dobre fungujú pri farbení látok a farieb.

Semená Annatto sa tiež používajú ako korenie, najmä v krajinách pôvodu, ako aj na Jamajke, Filipínach a vo Vietname. Cení sa pre svoju sladko-orechovo-paprikovú chuť a arómu kombinujúcu vôňu čierneho korenia a muškátového orieška. Pred použitím sa zvyčajne zomelú alebo sa z nich pripraví pasta s prídavkom ďalších korení a bylín, ako je napríklad recado rojo, ktoré sa skladá z annatta, oregana, kmínu, klinčekov, škorice, čierneho korenia, bobkového listu, cesnaku a soľ. Je charakteristická pre mexickú a belizskú kuchyňu. V minulosti, predtým ako sa zo semien annatta stalo korenie a farbivo, slúžili na rôzne účely. Domorodí obyvatelia Južnej Ameriky z nich vytvorili červenú liniment, ktorý odpudzuje komáre a zároveň slúži ako farba na rituálne alebo vojnové maľovanie na telo. Boli to práve oni, kto prispel k povolaniu Indov „červenými“ prvými bielymi, ktorí dobyli Južnú Ameriku.

AKO POUŽÍVAŤ:
Annatto olej (celé semená):
V malom hrnci zmiešajte pol šálky rastlinného oleja a čajovú lyžičku semien annatta. Všetko zohrievajte, kým olej nezačne mierne vrieť. Hrniec ihneď odstavíme z plameňa, prikryjeme a odstavíme, aby vychladol. Olej prefiltrujte cez sitko a vložte do chladničky v dobre uzavretej nádobe. Použite čokoľvek, čo chcete na pridanie fritovania do zaujímavej farby.

Annato - mleté ​​semená:
Mleté semená annatto sú vhodné na dochutenie mnohých jedál, slaných aj sladkých. Pridajte štipku annatta do polievok, ryže, palaciniek, omeliet a akýchkoľvek jedál, ktorých farbu chcete rozjasniť oranžovým odtieňom. Uistite sa, že je korenie rovnomerne rozložené.

ZLOŽENIE
Annato - 100% mleté ​​alebo celé semená. Najvyššia kvalita!

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Arnotidae (Bixa orellana) patria do čeľade Arnotaceae - Bixaceae. Iné názvy sú achiote, urucum, colorau alebo rastlina rúžov. Rastie v tropických lesoch Mexika a Strednej a Južnej Ameriky. Dosahuje výšku 4 - 10 m. Je pokrytá veľkými vajcovitými listami. Produkuje nádherné, svetloružové, 5-násobné kvety, zdobené hustým zväzkom tmavo ružových tyčiniek a niekoľkými žltými piestikmi. Jeho plody sú tiež príťažlivé - sú to okrúhle vrecká v tvare kužeľovitého vajca pokryté červenými vlasmi so štetinami. V ich vnútri sa nachádzajú pevne zabalené, krvavo červené semená annatta.

KONTRAINDIKÁCIE
Nepoužívajte počas tehotenstva a dojčenia.

Vedľajšie účinky:
Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie. V takom prípade by sa korenie malo prestať používať.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: