Krasovlas bezbyľový koreň - Carlina acaulis - 50g mletý Náhľad

Krasovlas bezbyľový koreň - Carlina acaulis - 50g mletý

AR76071

Zloženie: Krasovlas bezbyľový koreň - Carlina acaulis - 50g mletý
Zaradenie: Byliny

Na sklade

9,10 €

Detaily

Zloženie: Krasovlas bezbyľový koreň - Carlina acaulis - 50g mletý
Zaradenie: Byliny

Krasovlas bezbyľový (Carlina acaulis), známa aj ako karlina, má cenný koreň, ktorý obsahuje látky priaznivo pôsobiace na trávenie a činnosť tráviaceho systému. Je to rastlina, ktorá sa používa už od stredoveku. Jeho latinské druhové meno je prevzaté z gréčtiny a kaulos, čo znamená „bez stonky“. Poľský názov ninesils zase dostali horalovia, ktorí verili, že táto rastlina má deväť liečivých síl a je deväťkrát silnejšia ako všetky ostatné byliny.

Sušené súkvetia rastliny zdobili vchodové dvere domov na Podhalí, ako aj na Balkáne, v Alpách a v Baskicku. To malo priniesť šťastie a ochranu. S motívom deviatich síl sa dnes v podhalskom umení môžeme často stretnúť a do svojho erbu si ho dala aj gmina Baligród v Bieszczadoch. Je zaujímavé, že spodná časť kvetinových košov rastliny sa v niektorých krajinách konzumuje po varení ako zelenina. To je prípad Kirgizska, Švajčiarska a Talianska.

Zdraviu prospešné vlastnosti:

Podporuje tráviace procesy stimuláciou vylučovania slín a tráviacich štiav v tráviacom trakte.
Udržiava výborný stav pečene a žlčníka.
Podporuje správny metabolizmus a reguluje vyprázdňovanie.
Má diuretický a diaforetický účinok, stimuluje detoxikáciu organizmu.
Priaznivo pôsobí na stav pokožky a hojenie rán.

Bioaktívne látky ninesilu sú karlinoxid a karlinen obsiahnuté v silici, ďalej triesloviny, inulín, organické kyseliny, fytosteroly a flavonoidy.


APLIKÁCIA
poruchy trávenia
pocit ťažkosti po jedle
spomalený metabolizmus
opuch spôsobený nahromadením vody
skoré príznaky prechladnutia
aknózna pleť
pupienky

ZLOŽENIE
Krasovlas bezbyľový – 100% koreň. Surovina najvyššej kvality!

DÁVKOVANIE A AKO POUŽÍVAŤ

Krasovlas bezbyľový (rezaný koreň):
1 polievkovú lyžicu koreňa povarte v 2 šálkach vody a na miernom ohni 20 minút duste. Precedte. Tento odvar konzumujte v niekoľkých dávkach počas dňa.

Prášok krasovlas bezbyľový:
Užívajte ¼ čajovej lyžičky mletého koreňa 3x denne s jedlom.

Infúzia na umývanie pokožky:
Infúziu pripravte podľa: recept na čaj, nahradenie vody vínnym octom. Precedený nálev použite na umývanie aknóznej pokožky, pupienkov a iných kožných lézií.


SPOLUPRÁCA
Kombinácia s podzemkom kalamusu bude mať pozitívny vplyv na tráviace procesy.


KONTRAINDIKÁCIE

Tehotenstvo a dojčenie, alergia na ananás a iné rastliny z čeľade Asteraceae (napr. slnečnica, sedmokráska, ambrózia, chryzantémy).

Nepoužívať u detí.

Vedľajšie účinky:
Vo vysokých dávkach môže spôsobiť silné zvracanie.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY

Bezstonková rastlina patrí do čeľade Asteraceae. Jeho pôvodnou oblasťou sú Alpy nachádzajúce sa v južnej a strednej Európe. Rastie v nadmorských výškach do 2 800 m n. Vyskytuje sa aj v poľských pohoriach: Tatry, Beskydy, Pieniny, Sudety a Bieszczady, zriedkavejšie aj v nížinách. Ide o čiastočne chránený druh.

Krasovlas bezbyľový, ako naznačuje druhový názov, zvyčajne nemá stonku, okrem jedného poddruhu s veľmi krátkou stonkou. Jeho koreň je hustý, klepavý a pripomína koreň mrkvy. Listy majú sperený tvar a silne členité okraje pokryté tŕňmi. Okolo súkvetia tvoria ružicu, ktorú tvorí len žltý stred vyplnený rúrkovitými lupeňmi. Striebornobiele okvetné lístky obklopujúce stred nepatria ku korune kvetu ale sú tzv šupiny vnútornej srsti. Vonkajšie šupiny srsti sú tmavo bordové a husto pokryté tŕňmi. Plodom tejto rastliny je nažka s veľkými letovými orgánmi, šíri sa vetrom.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: