Vitex jahňací semeno - Vitex agnus-castus - 100g vcelku Náhľad

Vitex jahňací semeno - Vitex agnus-castus - 100g vcelku

AR76549

Zloženie: Vitex jahňací semeno - Vitex agnus-castus - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,76 €

Detaily

Zloženie: Vitex jahňací semeno - Vitex agnus-castus - 100g vcelku
Zaradenie: Byliny

Vitex jahňací semeno - Vitex agnus-castus

Vitex jahňací alebo ľudovo mníšske korenie (Vitex agnus-castus) je známy svojim pozitívnym účinkom na reguláciu menštruačného cyklu. Pomáha zmierňovať príznaky PMS a PMDD (premenštruačné dysforické poruchy) a menštruačné bolesti. Používa sa pri mnohých problémoch týkajúcich sa ženských pohlavných hormónov. U mužov môže podporovať liečbu benígnej hyperplázie prostaty a zlepšovať prietok moču, ako aj znižovať libido. Z tohto posledného dôvodu bol nazývaný aj korením mníchov, ktorí ho konzumovali, aby pre nich bolo ľahšie zostať v celibáte.


Zdravotné vlastnosti:

Zmierňuje príznaky PMS
Uvedený účinok má silný vedecký základ a bol potvrdený niekoľkými spoľahlivými klinickými štúdiami. Štúdie Lauritzen et al. Sa zúčastnilo 175 žien s PMS. Počas troch menštruačných cyklov dostali ženy zo študijnej skupiny kapsulu s extraktom denne a kontrolná skupina - vitamín B6. Účinky boli zhrnuté ako u pacientov, tak u lekárov. Ukázalo sa, že Vitex agnus významne ovplyvňuje relaxáciu PMS a zreteľne zmierňuje príznaky, ako sú emocionálne napätie, mastalgia (precitlivenosť prsníkov), zápcha, plynatosť, bolesti hlavy a depresia. Zvyšuje hladinu estrogénu a progesterónu. Okrem toho účinkuje podobne ako dopamín, znižuje hladinu prolaktínu, ktorý sa zvyšuje počas PMS, a navyše ovplyvňuje uvoľňovanie beta-endorfínov z opioidného systému v mozgu, ktoré počas PMS chýbajú, a sú zodpovedné za dobrú náladu.

Reguluje menštruačný cyklus
Vitex jahňací bol testovaný na problémy, ako je absencia menštruácie, zriedkavá menštruácia (intervaly dlhšie ako 35 dní), častá menštruácia (intervaly kratšie ako 21 dní) a veľmi ťažké a dlhodobé menštruačné krvácanie. Vo všetkých týchto prípadoch sa ukázalo, že  má priaznivý vplyv na menštruačný cyklus u väčšiny žien (približne 75%), ktoré sa zúčastnili na štúdii.

Ovplyvňuje manažment pohlavných hormónov
Štúdie na zvieratách naznačujú, že fytoestrogény môžu prispievať k zlepšeniu fungovania ženských pohlavných žliaz, ktorých funkcie môžu byť v procese starnutia narušené. U samíc myší, ktoré konzumovali extrakt, sa pozorovalo zvýšenie hladín luteinizačných a folikuly stimulujúcich hormónov, ako aj inhibícia prooxidačných procesov zodpovedných za starnutie. Ďalší experiment ukázal, že samec myší znižuje hladinu testosterónu a luteinizačného hormónu. Je potrebný ďalší výskum týchto javov.

Ostatné
Existujú správy, že dlhodobé (3-7 mesiace) doplňovanie Vitex agnus môže zlepšiť plodnosť žien a pomôcť im otehotnieť. Tiež sa verí, že môže byť nápomocný pri zmierňovaní príznakov menopauzy a pri liečbe hyperplázie prostaty u mužov. Vedecký výskum týchto vlastností je však príliš malý.


ZLOŽENIE
100% semená Vitex jahňací

Dávkovanie a spôsob použitia:
Mal by sa jesť v mletej forme s vodou. Štandardná dávka je 150 - 250 mg za deň, maximálna dávka je 1800 mg za deň. Pri dopĺňaní maximálnej dávky by sa mala dávka rozdeliť na 2 alebo 3 porcie. Zalejte odmeranú dávku horúcou vodou a po ochladení vypite spolu so sedimentom.
Vitex jahňací pracuje veľmi pomaly, preto by ste ho mali pravidelne a dlho doplňovať. Úľava od príznakov PMS sa zvyčajne pozoruje po 3 menštruačných cykloch.

Kontraindikácie
Vzhľadom na silný vplyv na ekonomiku pohlavných hormónov sa nemá používať počas tehotenstva alebo dojčenia, ako aj počas tehotenstva in vitro.
Nepoužívajte na stavy ako endometrióza, maternicové myómy, rakovina maternice, vaječníky alebo prsia.
Nepoužívajte s antikoncepčnými prostriedkami, liekmi obsahujúcimi estrogén a jeho deriváty, liekmi proti Parkinsonovej chorobe a antipsychotikami a inými liekmi, ktoré ovplyvňujú hladinu dopamínu.

CHARAKTERISTIKY RASTLINY
Vitex agnus je natívny ker pre stredomorské krajiny a strednú Áziu. Často sa pestuje na okrasné účely. Rastie s dlhými podlhovastými listami a produkuje modrofialové kvety a fialové bobule. Ovocie a semená sa používajú v medicíne.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: