Myrta obyčajná - Myrtus communis - 50g vcelku Náhľad

Myrta obyčajná - Myrtus communis - 50g vcelku

AR76473

Zloženie: Myrta obyčajná - Myrtus communis - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny

Na sklade

6,47 €

Detaily

Zloženie: Myrta obyčajná - Myrtus communis - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny

Myrta obyčajná (Myrtus communis) môže byť nápomocná pri kašli a ťažkostiach s dýchaním, pretože rozširuje a uvoľňuje dýchacie cesty. Okrem toho má pozitívny vplyv na trávenie a činnosť čriev. Obsahuje látky s antiseptickými a antioxidačnými vlastnosťami a jeho aróma sa dá využiť v kuchyni.

Myrta pochádza zo Stredomoria, kde hrala dôležitú úlohu v kultúre starovekých civilizácií. Gréci zasvätili túto rastlinu bohyni Afrodite. Myrtové vence nosili sudcovia ako symbol cti a autority a zdobili hlavy olympijských víťazov predtým, ako sa objavili vavrínové vence. Nevesty ich nosili, aby prilákali šťastie a plodnosť, a tento zvyk možno nájsť v niektorých stredomorských krajinách dodnes. Biblia opisuje myrtu ako symbol mieru, radosti a nesmrteľnosti. V židovskej kultúre je myrta považovaná za jednu z rastlín Edenu a konzumuje sa počas festivalu Sukkot.Tradičná stredomorská medicína používala nálev z listov myrty pri bolestiach žalúdka, zápche, hnačke, zlej chuti do jedla a kašli. Podávali sa pacientom s chrípkou, nachladnutím či astmou, zvonka sa používali aj na dezinfekciu rán a umývanie kožných lézií na urýchlenie ich hojenia.


Zdravotné vlastnosti:
podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu v prípade bakteriálnych a vírusových infekcií a plesňových infekcií,
má antiseptický účinok,
uľahčuje dýchanie astmatikov diastolickým účinkom na priedušky,
pôsobí ako expektorans a tíši kašeľ,
priaznivo pôsobí na trávenie,
stimuluje pohyby čriev a reguluje pohyby čriev,
zvyšuje chuť do jedla,
priaznivo pôsobí na pokožku a sliznice,
podporuje hojenie rán.

APLIKÁCIA

Interne:
náchylnosť na infekcie a infekcie
kašeľ a problémy s dýchaním
upchatý nos a dutiny
oslabený tráviaci systém
pomalé trávenie
slabá chuť do jedla

Navonok:
citlivá pleť so sklonom k ​​akné
škvrny
rezné rany, odreniny
vyplachovanie úst
starostlivosť o intímne miesta

ZLOŽENIE
Myrta obyčajná - 100% sušené listy. Najkvalitnejšia surovina!
Myrtový prchavý olej obsahuje alfa-pinén, cineol, mirtenylacetát, nerol, kamfén, myrtenol a geraniol. Listy obsahujú aj flavonoidy, triesloviny, laktóny a triesloviny.


DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA

Myrtový čaj:
Zalejte 1 polievkovú lyžicu bylinky pohárom vriacej vody. Zakryté lúhujte 10-15 minút, potom sceďte. Konzumujte 2 poháre denne. Bylina sa môže variť aj v mlieku.


Tinktúra:
Pomer strán 1:4. Alkohol 40-60%. Macerovať 7 dní. Užívajte 5 ml (1 čajovú lyžičku) 1-2 krát denne. Pred užitím zmiešajte s trochou vody, mlieka alebo medu.
Nálev a tinktúru možno použiť zvonka na umývanie pokožky tváre a tela, genitálií a konečníka, na výplach úst a hrdla.


Kulinárske:
Jedinečnú vôňu myrtových listov sa oplatí využiť v kuchyni. Môžete ich použiť ako dochucovadlo do polievok, mäsových a zeleninových jedál. Stačí len malá štipka, pretože vôňa listov je intenzívna a chuť horkastá.

KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo a dojčenie, precitlivenosť na myrtu.

CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Myrta obyčajná patrí do čeľade myrtovitých. Pochádza zo Stredozemného mora, kde sa prirodzene vyskytuje v krajinách južnej Európy a severnej Afriky. Rozšíril sa aj do Juhoafrickej republiky, kam ho zavliekli. Má rád teplé podnebie, slnko a kyslé, humózne pôdy. V Slovensku sa môže pestovať len ako izbová rastlina, pretože v zime vymŕza.
Myrta je zvyčajne ker, ale môže mať aj podobu malého stromčeka. Dosahuje výšku až 5 m. Celá rastlina má príjemnú vôňu, ktorá pochádza z obsahu prchavých olejov. Listy myrty sú vajcovitého alebo kopijovitého tvaru so špicatými hrotmi. Ich povrch je lesklý a na dotyk sú kožené. Biele kvety myrty upútajú pozornosť, pretože z ich stredu vyčnieva bohatý zväzok tyčiniek, ktoré sú dlhšie a vzadu takmer zakrývajú okvetné lístky. Plody myrty sú oválne, tmavomodré bobule, ktoré sa konzumujú surové alebo sušené.

Informácie k bylinám

Pre viac informácií o použití v tradičnej prírodnej medicíne Vás musíme odkázať na herbáre alebo na externé zdroje na Internete alebo v literatúre. Pred použitím sa poraďte s herbalistom. Podľa aktuálne platného nariadenia Európskej komisie č.1924 / 2006 nie je možné u produktov uvádzať žiadne nepovolené zdravotné alebo výživové tvrdenia, ktoré neboli schválené Európskou komisiou alebo Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Zdravotné tvrdenie znamená výrok, ktorý naznačuje alebo vyvoláva dojem, že sa jedná o liečebné účinky na ľudský organizmus. Tento produkt je uvedený na trh v SR ako rastlinný výťažok a surovina na ďalšie spracovanie. Nemá schválené diagnostické ani liečivé účinky a nejedná sa o liek. Ukladajte mimo dosahu detí. Uchovajte v chlade, suchu a tme. Minimálna trvanlivosť je vyznačená na obale.

Zákazníci, ktorí zakúpili tento produkt, si tiež kúpili:

30 ďalších produktov v rovnakej kategórii: