Zloženie: Myrta obyčajná - Myrtus communis - 50g vcelku
Zaradenie: Byliny
Myrta obyčajná (Myrtus communis) môže byť nápomocná pri kašli a ťažkostiach s dýchaním, pretože rozširuje a uvoľňuje dýchacie cesty. Okrem toho má pozitívny vplyv na trávenie a činnosť čriev. Obsahuje látky s antiseptickými a antioxidačnými vlastnosťami a jeho aróma sa dá využiť v kuchyni.
Myrta pochádza zo Stredomoria, kde hrala dôležitú úlohu v kultúre starovekých civilizácií. Gréci zasvätili túto rastlinu bohyni Afrodite. Myrtové vence nosili sudcovia ako symbol cti a autority a zdobili hlavy olympijských víťazov predtým, ako sa objavili vavrínové vence. Nevesty ich nosili, aby prilákali šťastie a plodnosť, a tento zvyk možno nájsť v niektorých stredomorských krajinách dodnes. Biblia opisuje myrtu ako symbol mieru, radosti a nesmrteľnosti. V židovskej kultúre je myrta považovaná za jednu z rastlín Edenu a konzumuje sa počas festivalu Sukkot.Tradičná stredomorská medicína používala nálev z listov myrty pri bolestiach žalúdka, zápche, hnačke, zlej chuti do jedla a kašli. Podávali sa pacientom s chrípkou, nachladnutím či astmou, zvonka sa používali aj na dezinfekciu rán a umývanie kožných lézií na urýchlenie ich hojenia.
Zdravotné vlastnosti:
podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu v prípade bakteriálnych a vírusových infekcií a plesňových infekcií,
má antiseptický účinok,
uľahčuje dýchanie astmatikov diastolickým účinkom na priedušky,
pôsobí ako expektorans a tíši kašeľ,
priaznivo pôsobí na trávenie,
stimuluje pohyby čriev a reguluje pohyby čriev,
zvyšuje chuť do jedla,
priaznivo pôsobí na pokožku a sliznice,
podporuje hojenie rán.
APLIKÁCIA
Interne:
náchylnosť na infekcie a infekcie
kašeľ a problémy s dýchaním
upchatý nos a dutiny
oslabený tráviaci systém
pomalé trávenie
slabá chuť do jedla
Navonok:
citlivá pleť so sklonom k akné
škvrny
rezné rany, odreniny
vyplachovanie úst
starostlivosť o intímne miesta
ZLOŽENIE
Myrta obyčajná - 100% sušené listy. Najkvalitnejšia surovina!
Myrtový prchavý olej obsahuje alfa-pinén, cineol, mirtenylacetát, nerol, kamfén, myrtenol a geraniol. Listy obsahujú aj flavonoidy, triesloviny, laktóny a triesloviny.
DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA
Myrtový čaj:
Zalejte 1 polievkovú lyžicu bylinky pohárom vriacej vody. Zakryté lúhujte 10-15 minút, potom sceďte. Konzumujte 2 poháre denne. Bylina sa môže variť aj v mlieku.
Tinktúra:
Pomer strán 1:4. Alkohol 40-60%. Macerovať 7 dní. Užívajte 5 ml (1 čajovú lyžičku) 1-2 krát denne. Pred užitím zmiešajte s trochou vody, mlieka alebo medu.
Nálev a tinktúru možno použiť zvonka na umývanie pokožky tváre a tela, genitálií a konečníka, na výplach úst a hrdla.
Kulinárske:
Jedinečnú vôňu myrtových listov sa oplatí využiť v kuchyni. Môžete ich použiť ako dochucovadlo do polievok, mäsových a zeleninových jedál. Stačí len malá štipka, pretože vôňa listov je intenzívna a chuť horkastá.
KONTRAINDIKÁCIE
Tehotenstvo a dojčenie, precitlivenosť na myrtu.
CHARAKTERISTIKA RASTLINY
Myrta obyčajná patrí do čeľade myrtovitých. Pochádza zo Stredozemného mora, kde sa prirodzene vyskytuje v krajinách južnej Európy a severnej Afriky. Rozšíril sa aj do Juhoafrickej republiky, kam ho zavliekli. Má rád teplé podnebie, slnko a kyslé, humózne pôdy. V Slovensku sa môže pestovať len ako izbová rastlina, pretože v zime vymŕza.
Myrta je zvyčajne ker, ale môže mať aj podobu malého stromčeka. Dosahuje výšku až 5 m. Celá rastlina má príjemnú vôňu, ktorá pochádza z obsahu prchavých olejov. Listy myrty sú vajcovitého alebo kopijovitého tvaru so špicatými hrotmi. Ich povrch je lesklý a na dotyk sú kožené. Biele kvety myrty upútajú pozornosť, pretože z ich stredu vyčnieva bohatý zväzok tyčiniek, ktoré sú dlhšie a vzadu takmer zakrývajú okvetné lístky. Plody myrty sú oválne, tmavomodré bobule, ktoré sa konzumujú surové alebo sušené.